Էդվարդ Նալբանդյան. Բանակցային գործընթացին հասցված վնասը դեռ չի հաղթահարվել
«Ցավալի է, որ գագաթաժողովից հետո Բաքուն նորից և նորից փորձում է էժանագին, պարզունակ շահարկումներ անել, թե իբր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գագաթաժողովից հետո ընդհանրապես չխոսել հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, թե ինչու է Բաքուն դա անում. որովհետև փորձում է խուսափել իր ապակառուցողական քաղաքականության պատասխանատվությունից»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի հայկական չորրորդ համագումարում:
Նա նշել է,  երեք օր առաջ Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպման դյունքներն արտացոլված են արտգործնախարարների և համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Հանդիպումն անցավ կառուցողական մթնոլորտում: Նախագահները համաձայնեցին միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ինտենսիֆիկացնելու ուղղությամբ և հավելյալ քայլեր իրականացնել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում:
Համանախագահներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին երկար ընդմիջումից հետո տեղի ունեցած այս ուղիղ բանակցությունների կապակցությամբ: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին աշխատելու կողմերի հետ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ բանակցային հանգուցալուծման միջնորդության ուղղությամբ: Որպես հաջորդ քայլ, մոտ ապագայում համանախագահներն աշխատանքային հանդիպումներ են կազմակերպելու ԱԳ նախարարների հետ»,-ասել է Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ հայկական կողմը մշտապես հանդես է եկել և գալիս խաղաղ բանակցային հանգուցալուծման և լարվածության նվազեցման օգտին, և այս ամենն արտացոլվել է համատեղ հայտարարության մեջ:
«Շուրջ տասնվեց ամիս ընդմիջումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հմուտ միջնորդությամբ հնարավոր եղավ կազմակերպել նախագահների հանդիպումը, որը ինքնին կարելի է դրական գնահատել։
Մոտ չորս տարվա ընթացքում առաջին անգամ հնարավոր եղավ, թեկուզ և բավական հակիրճ, համատեղ հայտարարություն ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների և համանախագահների մասնակցությամբ: Ինչպես գիտեք, նախկինում Հայաստանը բազմիցս իր պատրաստակամությունն էր հայտնել միանալու համանախագահների հայատարարություններին, սակայն Ադրբեջանը մշտապես հրաժարվում էր հանդես գալ համատեղ հայտարարությամբ»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությանը, նախարարը թվարկել է.
«Առաջին՝ 2016թ. Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքով բանակցային գործընթացին հասցված վնասը դեռ չի հաղթահարվել:
Երկրորդ՝ Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնք միտված էին խաղաղ գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը, նախկինում ևս, բազմիցս հետ է կանգնել պայմանավորվածություններից, հարցականի տակ դնելով, որ ընդհանրապես ունակ է իրականացնել դրանք։
Երրորդ՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերահաստատել ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման սկզբունքները, որոնք ներկայացվել են համանախագահ երկրների կողմից որպես կարգավորման հիմք: Մասնավորապես, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ինքնորոշում և տարածքային ամբողջականություն:
Չորրորդ՝ չնայած համանախագահների բազմաթիվ կոչերին՝ հարգելու 1994-95թթ. եռակողմ, անժամկետ զինադադարի համաձայնագրերը, Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը»:
Նախարարն ընդգծել է՝  Հայաստանը համոզված է, որ պետք է ինտենսիվ բանակցություններ վարել։
«Խորապես համոզված է, որ եթե Բաքուն կատարի համանախագահների կոչերը՝ անվերապահորեն հարգի հրադադարը, կյանքի կոչի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, վերահաստատի իր հանձնառությունը համանախագահների կողմից առաջարկված հակամարտության կարգավորման սկզբունքներին, կառուցողական մասնակցություն բերի բանակցություններին, ապա հնարավորություն կստեղծվի առաջ մղել խաղաղ գործընթացը:
Հայաստանը, համանախագահ երկրների հետ միասին, շարունակելու է ջանքերն ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
Ինչպես որ խոսքս սկսել եմ Եվրախորհրդարանի բանաձևերը վկայակոչելով, ցանկանում եմ այն ամփոփել, հիշատակելով դրանցից մեկը՝ ընդունված 1999 թվականին, որով ամրագրվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է իր անկախությունը՝ հետևելով նմանօրինակ հայտարարություններին, որոնք արվել են նախկին խորհրդային հանրապետությունների կողմից: Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում և, ինչպես բազմիցս նշել է Նախագահ Սարգսյանը, երբևէ չի կարող լինել»,-ասել է Նալբանդյանը:

Damage caused to the peace process not overcome yet – Edward Nalbandian
“The meeting of Armenian and Azerbaijani presidents in Geneva took place in a constructive atmosphere. The Presidents agreed to take measures to intensify the negotiation process and to take additional steps to reduce tensions on the Line of Contact,” Armenian FM Edward Nalbandian stated on Wednesday during his remarks at the Fourth European Armenian Convention.
Nalbandian added as a next step, the Co-Chairs will organize working sessions with the Foreign Ministers in the near future. So much about the Summit.
“As you know the Armenian side has long been advocating for the peaceful negotiated settlement and for the reduction of tensions and all these have been reflected in the joint statement.  The meeting of the Presidents after about sixteen months interval was made possible due to the able mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and this in itself can be considered as a positive thing,” said the foreign minister.
Nalbandian next expressed regret over the Azerbaijani claims about a reached agreement to refrain from making any comments on the outcome of the Summit, labeling them “cheap and primitive manipulations.” “It is clear, why Azerbaijan does this: obviously it tries to avoid the responsibility for its own destructive policy,” noted the FM.
“The damage caused to the peace process by the April 2016 Azerbaijani aggression against Nagorno-Karabakh has not been overcome yet.  Second, Baku has refused to implement Vienna and St. Petersburg agreements, which were aimed at creating conducive conditions for moving the peace process forward. It is well known, that Azerbaijan has backtracked from the agreements on numerous occasions previously questioning its credibility as a negotiating party, the minister pointed, adding Azerbaijan refuses to reiterate the principles of the Nagorno-Karabakh conflict resolution that have been presented by the Co-Chair countries as a basis for the settlement, namely: the non-use of force or threat of use of force, self-determination and territorial integrity.
“Despite numerous calls of the Co-Chairs to respect the 1994-95 trilateral ceasefire agreements, that do not have time limitations, Baku continues grossly violate the ceasefire.  Yes, Armenia is convinced that there is a need to conduct intensive negotiations. We strongly believe that if Baku abides to the calls of the Co-Chairs to strictly respect the ceasefire, implement previously reached agreements, reiterate its adherence to the principles of the conflict resolution proposed by the Co-Chairs and constructively engage in the negotiations that will open the possibilities for moving the peace process forward,” went on Nalbandian, suggesting Armenia, together with the Co-Chairs of the Minsk Group will continue the efforts aimed at the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict exclusively by peaceful means.