Կարեն Կարապետյան.  Մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ
«Իրականում այսօր աշխարհում մենք չափազանց լավ հնարավորություն ունենք՝ թափ հաղորդելու մեր զարգացմանը»,-ասել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝  ելույթ ունենալով  Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) և ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի (US National Science Foundation-NSF) համատեղ կազմակերպած միջազգային աշխատաժողովի բացմանը: Այն անցկացվում է «Մեքենայական ուսուցումը` գիտական հայտնագործությունների խթան» խորագրի ներքո:
ՀՀ կառավարության անունից ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին նախաձեռնության համար, ինչպես նաև հյուրերին՝ Հայաստան այցելելու, իրենց փորձը և գիտելիքները Հայաստանի մասնագետների հետ կիսելու պատրաստակամության համար:
«Փաստ է, որ գիտությունն ու տնտեսությունն ամուր կապված են միմյանց և պետք է մեկը մյուսի շարժիչ ուժը հանդիսանան: 21-րդ դարում դրանց նպաստող պարտադիր պայման է պրոցեսների գլոբալիզացիան և կոմունիկացիոն տեխնոլոգիաների կիրառումը:  Կարծում եմ՝ FAST-ն իր գործընկերների հետ միասին կարող է ստանձնել ինտեգրատորի դեր՝ ապահովելով գիտության և տեխնոլոգիաների աշխարհի լավագույն կենտրոնների կապը մեր մասնագետների հետ»,-ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նրա խոսքով, այսօրվա աշխարհն անցնում է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության փուլով: Բեկումնային տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը, ամպային լուծումները, վերականգնվող էներգիայի ստացման նորագույն մեթոդներն առանցքային տեղ են զբաղեցնում աշխարհն առաջ մղելու գործընթացում:
«Համոզված եմ, որ  կհաջողեն այն երկրները, ովքեր կկարողանան արագ ադապտացվել նոր իրավիճակին և կլինեն նորարարություններ ստեղծող և առաջարկող: Իրականում այսօր աշխարհում մենք չափազանց լավ հնարավորություն ունենք՝ թափ հաղորդելու մեր զարգացմանը: Այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարևոր է անհրաժեշտ էկոհամակարգի, ինովացիոն կամպուսների ստեղծումն ամբողջ երկրով մեկ՝ ժամանակակից, տեխնոլոգիական և գիտելիքահեն զարգացում ապահովելու համար:  Պետությունը պատրաստ է աջակցել այս գործընթացին իր ողջ ներուժով:
Մեզ բոլորիս՝ կառավարությանը, սփյուռքի և Հայաստանի այն անհատներին, ովքեր միավորված են, մասնավորապես, FAST-ում, առաջ է մղում մեկ շարժիչ ուժ. մենք ուզում ենք ունենալ մրցունակ, առաջադեմ ազգ՝ Հայաստանի համար տեղ ապահովելով գլոբալ մակարդակում: Մեզ միավորում է հավատը, որ դա հնարավոր է, և դա շատ կոնկրետ աշխատանք է, որը պետք է միասին հետևողականորեն իրականացնել», - նշել է վարչապետ Կարապետյանը:
FAST-ի և NSF-ի կողմից կազմակերպված աշխատաժողովին մասնակցում է տվյալագիտությամբ (Data Science) և հարակից գիտական ճյուղերով զբաղվող ավելի քան 200 հետազոտող: Աշխատաժողովի նպատակն է՝ խթանել երիտասարդ հետազոտողների և նշված ոլորտներում միջազգային ճանաչում ունեցող առաջատար մասնագետների միջև համագործակցությունը:

PM Karapetyan: We want to have a competitive, advanced nation
Armenia has an extremely good opportunity to boost its development, Prime Minister Karen Karapetyan said in his opening remarks at the international workshop “Machine Learning for Discovery Sciences”, jointly organized by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) and US National Science Foundation (NSF).
Welcoming the participants of the workshop, PM Karapetyan thanked the organizers of the event, as well as the guests for visiting Armenia and their willingness to share their experience with Armenian experts.
The prime minister noted the FAST can assume the role of an integrator together with its partners, thus fostering collaborations between top international centers of science and technology and Armenian scientists.
According to him, today the world is going through the fourth industrial revolution phase: information technologies, artificial intelligence, cloud computing and innovative methods of renewable energy, playing a key role in advancing the world. “I am convinced those states will succeed which will quickly adapt to the new situation and will become innovators,” he added.
The top Armenian official stated the Government is ready to support the creation of the necessary ecosystems and innovation campuses across Armenia to ensure modern, technological and knowledge-based development.
“All of us, the Government, the individuals of Armenia and Diaspora, who are united in FAST, are guided by a single goal – to have a competitive and advanced nation, securing a place for Armenia on a global level,” he added.
The workshop has brought together more than 200 researchers in Data Science and related disciplines. It aims to become a platform for communication and future cooperation between young researchers, doctorate students and the leading specialists in the mentioned disciplines.