Հայաստանի բուհերում կներառվեն «Դատական փորձաքննություն» և «Մեխատրոնիկա» մասնագիտությունները
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հավանության արժանացավ «Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն մասնագիտական կրթության մասնագիտությունների և որակավորումների ցանկը հաստատելու մասին» որոշման հավելվածում կատարված փոփոխությունները: Փոփոխությունների համաձայն՝  կավելանան «Դատական փորձաքննություն» և «Մեխատրոնիկա» մասնագիտությունները՝ բակալավրի և մագիստրոսի պատրաստմամբ:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ «Դատական փորձաքննություն» և «Մեխատրոնիկա» մասնագիտություններն ունեն բավական բարձր վարկանիշ: Կառավարության հիմնավորման համաձայն՝ վերոնշյալ մասնագիտությունների բացումը լուրջ նախադրյալներ կստեղծի ՀՀ-ում համապատասխան ոլորտի զարգացմանը («Դատական փորձաքննություն»), ինչպես նաև նորարարությանը և ստեղծարարությանը («Մեխատրոնիկա»), ինչը ժամանակի հրամայականն է:
«Դատական փորձաքննություն»-ը գործելու է որպես իրավագիտության ֆակուլտետի ճյուղ, իսկ «Մեխատրոնիկա» մասնագիտությունը՝ որպես Արդյունաբերական ճարտարագիտության ֆակուլտետի ճյուղ:
Կառավարության հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ՀՀ տնտեսության ամենահեռանկարային ոլորտներից է Ճարտարագիտության ոլորտը: Հայաստանում «Մեխատրոնիկա» մասնագիտության զարգացման համար առկա է անհրաժեշտ ներուժ, կան ենթակառուցվածքներ, որոնք կարող են ապահովել այդ մասնագիտության կայացումը:

В вузах Армении появятся две новые актуальные специальности – «Судебная экспертиза» и «Мехатроника»
Правительство Армении в ходе сегодняшнего заседания одобрило изменения, внесенные в приложение к решению «Об утверждении перечня специальностей и квалификаций высшего профессионального образования Республики Армения». Согласно изменениям, к данному перечню будут добавлены такие специальности, как «Судебная экспертиза» и «Мехатроника» с подготовкой бакалавров и магистров.
Исследования показывают, что специальности «Судебная экспертиза» и «Мехатроника» имеют довольно высокий рейтинг. Согласно обоснованию правительства РА, открытие обучения по вышеуказанным специальностям создаст серьезные предпосылки для развития соответствующих сфер в Армении («Судебная экспертиза»), а также инновации и творчества («Мехатроника»), что является требованием времени.
Специальность «Судебная экспертиза» будет действовать в качестве ответвления юридического факультета, а «Мехатроника» будет изучаться на факультете промышленной инженерии.
В обосновании решения правительства отмечается, что сфера инженерии является одной из самых перспективных отраслей экономики Армении. Для развития специальности «Мехатроника» существует необходимый потенциал, есть инфраструктуры, которые могут обеспечить становление данной профессии.