Էդվարդ Նալբանդյան. Բանակցային գործընթացին հասցված վնասը դեռ չի հաղթահարվել
«Ցավալի է, որ գագաթաժողովից հետո Բաքուն նորից և նորից փորձում է էժանագին, պարզունակ շահարկումներ անել, թե իբր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել գագաթաժողովից հետո ընդհանրապես չխոսել հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, թե ինչու է Բաքուն դա անում. որովհետև փորձում է խուսափել իր ապակառուցողական քաղաքականության պատասխանատվությունից»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի հայկական չորրորդ համագումարում:
Նա նշել է,  երեք օր առաջ Ժնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև հանդիպման դյունքներն արտացոլված են արտգործնախարարների և համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Հանդիպումն անցավ կառուցողական մթնոլորտում: Նախագահները համաձայնեցին միջոցներ ձեռնարկել բանակցային գործընթացն ինտենսիֆիկացնելու ուղղությամբ և հավելյալ քայլեր իրականացնել՝ նվազեցնելու լարվածությունը շփման գծում:
Համանախագահներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին երկար ընդմիջումից հետո տեղի ունեցած այս ուղիղ բանակցությունների կապակցությամբ: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին աշխատելու կողմերի հետ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ բանակցային հանգուցալուծման միջնորդության ուղղությամբ: Որպես հաջորդ քայլ, մոտ ապագայում համանախագահներն աշխատանքային հանդիպումներ են կազմակերպելու ԱԳ նախարարների հետ»,-ասել է Նալբանդյանը:
Նա նշել է, որ հայկական կողմը մշտապես հանդես է եկել և գալիս խաղաղ բանակցային հանգուցալուծման և լարվածության նվազեցման օգտին, և այս ամենն արտացոլվել է համատեղ հայտարարության մեջ:
«Շուրջ տասնվեց ամիս ընդմիջումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հմուտ միջնորդությամբ հնարավոր եղավ կազմակերպել նախագահների հանդիպումը, որը ինքնին կարելի է դրական գնահատել։
Մոտ չորս տարվա ընթացքում առաջին անգամ հնարավոր եղավ, թեկուզ և բավական հակիրճ, համատեղ հայտարարություն ընդունել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների և համանախագահների մասնակցությամբ: Ինչպես գիտեք, նախկինում Հայաստանը բազմիցս իր պատրաստակամությունն էր հայտնել միանալու համանախագահների հայատարարություններին, սակայն Ադրբեջանը մշտապես հրաժարվում էր հանդես գալ համատեղ հայտարարությամբ»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությանը, նախարարը թվարկել է.
«Առաջին՝ 2016թ. Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիայի հետևանքով բանակցային գործընթացին հասցված վնասը դեռ չի հաղթահարվել:
Երկրորդ՝ Բաքուն հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, որոնք միտված էին խաղաղ գործընթացի առաջ մղման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը, նախկինում ևս, բազմիցս հետ է կանգնել պայմանավորվածություններից, հարցականի տակ դնելով, որ ընդհանրապես ունակ է իրականացնել դրանք։
Երրորդ՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերահաստատել ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման սկզբունքները, որոնք ներկայացվել են համանախագահ երկրների կողմից որպես կարգավորման հիմք: Մասնավորապես, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ինքնորոշում և տարածքային ամբողջականություն:
Չորրորդ՝ չնայած համանախագահների բազմաթիվ կոչերին՝ հարգելու 1994-95թթ. եռակողմ, անժամկետ զինադադարի համաձայնագրերը, Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարը»:
Նախարարն ընդգծել է՝  Հայաստանը համոզված է, որ պետք է ինտենսիվ բանակցություններ վարել։
«Խորապես համոզված է, որ եթե Բաքուն կատարի համանախագահների կոչերը՝ անվերապահորեն հարգի հրադադարը, կյանքի կոչի նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, վերահաստատի իր հանձնառությունը համանախագահների կողմից առաջարկված հակամարտության կարգավորման սկզբունքներին, կառուցողական մասնակցություն բերի բանակցություններին, ապա հնարավորություն կստեղծվի առաջ մղել խաղաղ գործընթացը:
Հայաստանը, համանախագահ երկրների հետ միասին, շարունակելու է ջանքերն ուղղված ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
Ինչպես որ խոսքս սկսել եմ Եվրախորհրդարանի բանաձևերը վկայակոչելով, ցանկանում եմ այն ամփոփել, հիշատակելով դրանցից մեկը՝ ընդունված 1999 թվականին, որով ամրագրվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է իր անկախությունը՝ հետևելով նմանօրինակ հայտարարություններին, որոնք արվել են նախկին խորհրդային հանրապետությունների կողմից: Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում և, ինչպես բազմիցս նշել է Նախագահ Սարգսյանը, երբևէ չի կարող լինել»,-ասել է Նալբանդյանը:

Глава МИД Армении: Баку пытается избежать ответственности за свою деструктивную политику
Прискорбно, что после состоявшегося 16 октября в Женеве саммита с участием президентов Армении и Азербайджана Баку вновь пытается прибегнуть к дешевым, примитивным спекуляциям, заявляя, будто достигнута договоренность не говорить об урегулировании проблемы после саммита. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на четвертом Армянском форуме Европы.
«Очевидно, почему Баку это делает. Потому что пытается избежать ответственности за свою деструктивную политику», – сказал он.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что итоги встречи президентов Армении и Азербайджана в Женеве отражены в совместном заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ и глав МИД двух стран.
«Встреча прошла в конструктивной атмосфере. Президенты договорились принять меры для интенсификации переговорного процесса и предпринять дополнительные шаги для ослабления напряженности на линии соприкосновения.
Сопредседатели выразили свое удовлетворение в связи с состоявшимися после длительного перерыва прямыми переговорами. Они выразили готовность работать со сторонами в рамках посреднической миссии по мирному урегулированию карабахского конфликта. В качестве следующего шага в ближайшем будущем сопредседатели Минской группы ОБСЕ организуют рабочие встречи с министрами иностранных дел», – сказал Налбандян.
Он отметил, что армянская сторона выступала и выступает за мирную развязку карабахской проблемы путем переговоров и снижение напряженности, что отражено в совместном заявлении.
«После практически 16-месячного перерыва при умелом посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ стало возможным организовать встречу президентов, что само по себе можно оценить позитивно.
Впервые за 4 года стало возможным принятие хоть и достаточно короткого, но совместного заявления – с участием глав МИД Армении и Азербайджана и сопредседателей. Как известно, ранее Армения многократно выражала готовность присоединиться к заявлениям посредников, однако Азербайджан постоянно отказывался выступать с совместным заявлением», – указал Налбанядн.
Обратившись к деструктивной политике официального Баку, министр отметил:
«Во-первых, ещё не удалось справиться с ущербом, причиненным переговорному процессу вследствие агрессии Азербайджана против Арцаха в апреле 2016 года.
Во-вторых, Баку отказывается выполнять достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, которые нацелены на создание соответствующих условий для продвижения переговорного процесса. Как известно, Азербайджан, как и в прошлом, многократно отступал от договоренностей, ставя под вопрос свою способность к их реализации.
В-третьих, Азербайджан отказывается подтвердить принципы урегулирования карабахского конфликта, которые были представлены странами-сопредседателями в качестве основы урегулирования. В частности, принципы неприменения силы и угрозы силой, самоопределения и территориальной целостности.
В-четвертых, несмотря на многочисленные призывы сопредседателей МГ ОБСЕ уважать бессрочные трехсторонние соглашения о прекращении огня 1994-1995 гг., Баку продолжает грубо нарушать перемирие».
По словам Э. Налбандяна, Армения убеждена, что необходимо вести интенсивные переговоры.
«Армения глубоко убеждена, что, если Азербайджан выполнит призывы сопредседателей – будет неукоснительно соблюдать режим прекращения огня, претворит в жизнь достигнутые ранее договоренности, подтвердит свою приверженность предложенным посредниками принципам урегулирования проблемы, примет конструктивное участие в переговорах, то тогда появится возможность для продвижения переговорного процесса.
Армения вместе со странами-сопредседателями продолжит прилагать усилия в направлении исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Поскольку я начал свою речь, ссылаясь на резолюции Европарламента, хотел бы резюмировать, упомянув одну из них – принятую в 1999 году резолюцию, в которой закреплено, что Нагорный Карабах провозгласил свою независимость, следуя аналогичным заявлениям бывших советских республик. Конечно, Нагорный Карабах никогда не был в составе независимого Азербайджана и никогда не может быть, как многократно отмечал президент Армении Серж Саргсян», – отметил глава МИД РА.