Ստամբուլի Աթաթուրքի անվան օդանավակայանում ձերբակալվել է հայտնի թուրք գործարար, հասարակական գործիչ Օսման Քավալան:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, Օսման Քավալան, ով հայտնի է նաև հայ-թուրքական մերձեցման նախաձեռնություններում իր ակտիվ մասնակցությամբ, «Anadolu Kültür» և « İletişim Yayınları» թուրքական կազմակերպությանների նախագահն է:
Քավալան Գազիանթեփից Ստամբուլ վերադառնալիս է եղել, երբ ինքնաթիռի վայրեջքից անմիջապես հետո անվտանգության աշխատակիցները ներխուժել են ինքնաթիռ և նրան բերման ենթարկել: Ոստիկանությունը հետախուզել է նաև «Anadolu Kültür» կազմակերպության գրասենյակը:
Ըստ աղբյուրի՝ իրավապահ մարմինները չեն հայտնում, թե գործարարը ինչ մեղադրանքով է ձերբակալվել: Միայն տեղեկացվել է, որ նրա ձերբակալությունը կատարվել է «գաղտնի գործով հետաքննության» շրջանակներում:
Օսման Քավալան հայտնի է իր հայամետ գործունեությամբ: Նա պոլսահայ լրագրող Հրանտ Դինքի ընտանիքի մտերիմներից է և ակտիվորեն պայքարում է Դինքի սպանության գործով արդար դատավարության հասնելու համար: Նախորդ տարվա ապրիլի 24-ին Քավալան այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշարձան և հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին:

В аэропорту Стамбула задержан посетивший «Цицернакаберд» турецкий деятель
В Международном аэропорту имени Ататюрка в Стамбуле задержан известный турецкий предприниматель, общественный деятель Осман Кавала.
Как сообщает «Ermenihaber.am», О. Кавала, который известен также своим активным участием в различных инициативах по нормализации армяно-турецких отношений, является председателем турецких организаций «Anadolu Kültür» и «İletişim Yayınları»
Согласно информации, О. Кавала возвращался в Стамбул из города Газиантеп, когда после посадки самолета сотрудники службы безопасности подвергли его приводу. Полиция также провела обыск в офисе организации «Anadolu Kültür».
Правоохранительные органы не сообщают, на основании чего задержан О. Кавала и какие обвинения ему предъявлены. Сообщается лишь, что его задержание произведено в рамках «расследования по секретному делу».
О. Кавала известен своей проармянской деятельностью. Он является одним из близких друзей семьи Гранта Динка – убитого в 2007г. в Стамбуле главного редактора издаваемой в Турции армянской газеты «Акос».
О. Кавала активно борется за справедливое судебное разбирательство по делу убийства Г. Динка. А 24 апреля 2016 года Осман Кавала посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян в Османской империи.