Հայաստան-ԵՄ կնքվելիք համաձայնագրում ատոմակայանի փակման մասին խոսք չկա. Աշոտ Մանուկյան
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև կնքվելիք համաձայնագրում ատոմակայանի փակման մասին ուղղակի խոսք չկա: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը:
«Այնտեղ խոսք կա ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի ապագործարկման մասին այն համատեքստում, որ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգությունը ենթադրում է ատոմային էներգիայի խաղաղ պայմաններով զարգացման հնարավորություն»,- հավելեց նախարարը:
Այս հարցում էլ կառավարության դիրքորոշումը, ըստ  Աշոտ Մանուկյանի, հստակ է: «Բազմիցս այդ մասին հայտարարել ենք և շարունակում ենք հայտարարել, որ ատոմակայանի գործող էներգաբլոկի ռեսուրն անվերջ չէ, այն կաշխատի այնքան, որքան ռեսուրս կունենա, և այդ ռեսուրսը կբավարարի բլոկն անվտանգ և հուսալի շահագործելու համար։ Դրանից հետո այն կապագործարկվի, փոխարենը կկառուցվի նոր էներգաբլոկ։ Սա ակնհայտ է, սա կառավարության դրքորոշումն է, քանի որ ատոմային էներգետիկայի խաղաղ նպատակներով զարգացումը մեր կառավարության գերակայություններից է», - նշեց էներգետիկայի նախարարը։
Ինչ վերաբերում է նոր ատոմակայանի կառուցմանը, նախարարն ասաց, որ այն խնդրահարույց  չէ, և, կարծում է, որ պետք է նոր ատոմակայան կառուցել:
«Բոլորովին այլ հարց է, թե քանի մեգավատ հզորությամբ և ինչ տեխնոլոգիայով այն կկառուցվի:  Այս հարցերի պատասխանը կտանք երկու տարվա ընթացքում: Առաջիկա երկու տարիներին մենք կունենանք վերջնական պատասխան գիտականորեն հիմնավորված և ՄԱԳԱՏԷ-ի կողմից հաստատված, թե որքան ժամանակ կարող ենք շահագործել գործող կայանը, ինչպես նաև երկու տարվա ընթացքում մենք կունենանք փոքր մոդուլային ռեակտորների փորձարկման արդյունքները և կհասնականք, թե գիտականորեն հաստատված ինչ նոր տեխնոլոգիաներ կան աշխարհում, որոնցով կարող ենք կառուցել ատոմակայանը», - ասաց նախարարը։

Министр Ашот Манукян: В новом соглашении Армении с ЕС нет речи о закрытии Армянской АЭС
В намеченном к подписанию соглашении Армения-ЕС напрямую не идет речи о закрытии Армянской АЭС. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Ашот Манукян.
«Там говорится об остановке действующего энергоблока ААЭС – в том контексте, что энергетическая безопасность Армении предполагает возможности для развития атомной энергетики в мирных целях», – сказал министр Манукян.
Позиция правительства Армении в данном вопросе, по его словам, четкая: «Мы многократно заявляли об этом и продолжаем заявлять: ресурс действующего энергоблока не является вечным. Энергоблок будет работать до тех пор, пока этот ресурс не будут исчерпан, пока его будет достаточно для безопасной и надежной эксплуатации энергоблока. После этого энергоблок АЭС будет остановлен, вместо этого будет построен новый энергоблок. Такова позиция правительства Армении, поскольку развитие атомной энергетики в мирных целях  – среди наших приоритетов», – сказал он.
При этом министр указал: строительство новой АЭС не является проблемным вопросом для Армении, это нужно сделать.
«Совершенно другой вопрос – по какой технологии и какой мощности АЭС будет построена. Ответы на данные вопросы будут получены в ближайшие 2 года, когда у нас будет научно обоснованная и подтвержденная МАГАТЭ оценка относительно срока возможного продолжения эксплуатации АЭС. Кроме того, в ближайшие 2 года у нас будут результаты по испытаниям малых модульных реакторов, и мы поймем, какие новые технологии есть в мире, по которым мы можем построить новую АЭС», – сказал Ашот Манукян.