Միլսը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը հակակոռուպցիոն պայքարի գործում
17:05 20/10/2017
Կառավարությունը, իր ծրագրին համապատասխան, շարունակում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրավիճակի բարելավման հետևողական քաղաքականությունը 3 հիմնական ուղղությամբ՝ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցում, նորմատիվ-օրենսդրական դաշտի արդիականացում ու կատարելագործում և Հակակոռուպցիոն խորհրդի ակտիվ աշխատանք: Այս մասին նշել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ այսօր ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսի ու ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիսերիի հետ հանդիպմանը։
Կառավարության տեղեկատվության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ այս համատեքստում Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ԱՄՆ օժանդակությունը ՀՀ կառավարության քայլերին, որը կարող է դրսևորվել և´ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը, և´ մյուս ուղղություններով իրականացվող բարեփոխումներին աջակցության տեսքով:
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը նշել է, որ վերջին 8-10 ամսվա ընթացքում Հայաստանում գործող ամերիկյան ընկերություններից դրական ազդակներ է ստացել հատկապես մաքսային ոլորտում կատարվող բարեփոխումների  առնչությամբ: Ռիչարդ Միլսը վերահաստատել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ՀՀ կառավարությանը հակակոռուպցիոն պայքարի գործում, և այժմ քննարկվում է այդ նպատակով հատկացվող միջոցների վերաուղղորդման և օժանդակության առավել արդյունավետ ուղին գտնելու հարցը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև 2 տարի առաջ մեկնարկած «Իմ Հայաստան. մշակութային զբոսաշրջությունը Հայաստանում» ծրագրի ընթացքին: Այն մշակվել է ՀՀ կառավարության, ԱՄՆ ՄԶԳ և մշակույթի պահպանման ասպարեզում հայտնի Սմիթսոնյան ինստիտուտի համագործակցության շրջանակում և միտված է ազգային մշակույթի պահպանմանը՝ Հայաստանում մշակութային զբոսաշրջության զարգացման միջոցով: Քննարկվել են ծրագրի շրջանակում իրականացված, ինչպես նաև նախատեսվող միջոցառումները և մասնավորապես, հաջորդ տարի ԱՄՆ-ում կազմակերպվող ֆոլկլորային փառատոնին Հայաստանի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր:

Премьер Армении подчеркнул важность содействия США делу борьбы с коррупцией, а посол Миллс заявил о готовности
18:40 20/10/2017
Правительство Армении в соответствии с разработанными программами продолжает осуществлять последовательную политику по оптимизации ситуации в сфере борьбы с коррупцией. Об этом заявил сегодня премьер-министр РА Карен Карапетян в ходе встречи с послом США в Армении Ричардом Миллсом и директором представительства USAID в республике Деборой Гриссер.
По словам главы правительства, данная политика ведется по трем основным направлениям – снижение коррупционных рисков, модернизация и усовершенствование нормативно-правовой базы и активная работа Антикоррупционного совета.
В данном контексте Карен Карапетян подчеркнул важность содействия США действиям армянского правительства в реализуемых действиях, которое может проявляться как в поддержке деятельности Совета по борьбе с коррупцией, так и в помощи делу реализации реформ по другим направлениям.
Как передает пресс-служба правительства, посол США в Армении отметил, что за последние 8-10 месяцев от действующих в РА американских компаний получал позитивные сигналы – в частности в связи с проводимыми в таможенной сфере реформами.
Ричард Миллс подтвердил готовность США к продолжению содействия правительству Армении в деле антикоррупционной борьбы, и сейчас обсуждается вопрос, связанный с поиском более эффективного содействия и перенаправления выделяемых с этой целью средств.
В ходе встречи собеседники обсудили также ход стартовавшей 2 года назад программы «Моя Армения: культурный туризм в Армении». Программа разработана в рамках сотрудничества между правительством РА, Агентством международного развития США (АМР) и известным в сфере сохранения культуры Смитсоновским институтом и направлена на сохранение национальной культуры посредством развития культурного туризма в Армении.
Обсуждались реализованные в рамках программы, а также планируемые мероприятия, в частности вопросы участия Армении в организуемом в следующем году в США фольклорного фестиваля.