Բելառուսական գյուղտեխնիկան «ադապտացնել» Հայաստանի պայմաններին
Հայաստանի և Բելառուսի  միջև առևտրաշրջանառության ծավալները չեն համապատասխանում երկու պետությունների իրական ներուժին: Նման կարծիք են հայտնել երկու երկրների գործադիր մարմնինների ներկայացուցիչները Մինսկում տեղի ունեցած հանդիպմանը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից հայտնում են, որ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը հանդիպում են ունեցել Բելառուսի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Վլադիմիր Զինոսվկու հետ:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել ԵԱՏՄ շրջանակներում երրորդ երկրների հետ համագործակցության և դեպի երրորդ երկրներ արտահանման հարցերին: Կողմերը քննարկել են նաև Մեղրու ազատ տնտեսական գոտու շրջանակներում համագործակցության հնարավորությունները:
Բելառուսի արդյունաբերության նախարար Վիտալի Վովկի հետ հանդիպմանը  քննարկվել են Բելառուսում արտադրվող և Հայաստան մատակարարվող տրանսպորտային, գյուղատնտեսական տեխնիկային առնչվող հարցեր, նաև արծարծվել է դրանց ադապատացումը հայաստանյան պայմաններին:
Պատվիրակությունների հանդիպման օրակարգում էր նաև  հայ-բելառուսական գործարար համաժողով կազմակերպելու հարցը, որը կխթանի երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 19-ից 21-ը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Բելարուսի մայրաքաղաք Մինսկում՝ տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 13-րդ նիստին մասնակացելու նպատակով:

Armenian, Belarusian ministers discuss the prospects for enhancing the cooperation
The representatives of Armenia’s and Belarusian executive bodies believe the trade turnover between Armenia and Belarus does not correspond to the actual potential of the two countries. As the Armenia ministry of economic development and investment reported in a press statement, the opinion was shared at a meeting of the Armenian Minister of Economic Development Suren Karayan, Agriculture Minister Ignati Arakelyan with the Belarusian Economy Minister Vladimir Zinovsky held in Minsk.
To remind, the Armenian delegation headed by the two ministers is paying a working visit to Belarus to attend the 13th sitting of the Armenian-Belarusian Intergovernmental Commission on economic cooperation.
During the meeting, the parties stressed the need to activate the trade and import of goods with third countries of the Eurasian Union. The prospects of utilization the Meghri free economic zone was touched at the meeting.
At the meeting with Belarusian Minister of Industry Vitaly Vovk, the Armenian ministers discussed issues related to the delivery to of Belarus-manufactured transport and agricultural machinery to Armenia as well as their adaption to the Armenian conditions.
The matter of organizing an Armenian-Belarusian business forum was an agenda topic during the talks, the release said.