ՀՀ ոստիկանությունը նախատեսում է ԴՆԹ քարտադարաններ ստեղծել
ՀՀ ոստիկանությունը նախատեսում է ԴՆԹ քարտադարաններ ստեղծել: Ինչպես այսօր ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Վարդան Եղիազարյանը, այդ նպատակով փոփոխություն և լրացում է մշակվել «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում:
Նրա խոսքով, այս փոփոխություններով օրենքը համապատասխանեցվում է Սահմանադրությանը:
ԴՆԹ քարտադարանների ստեղծումը փոխոստիկանապետը կարևորեց այն տեսանկյունից, որ շատ հաճախ հանցագործը գործում է ձեռնոցով և հնարավոր չի լինում դեպքի վայրից մատնահետքեր վերցնել, մինչդեռ ԴՆԹ նմուշով հնարավոր է անձի նույնականացում կատարել:
«Այս առումով անհուսալի ուշացել ենք, հիմա պետք է ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ` դաշտը կարգավորելու համար»,- ասաց Վարդան Եղիազարյանը` նկատելով, որ Ինտերպոլն արդեն անհատույց տրամադրել է անհրաժեշտ փաթեթը:
Նա ընդունեց, որ ամբողջ աշխարհը ձևավորել է ԴՆԹ պահոցներ և եզակի երկրներ են, որ նման պահոցներ չունեն այդպիսիք:

Полиция Армении планирует создать базу данных ДНК преступников
Полиция Армении планирует создать картотеку с данными ДНК. Как сообщил сегодня на заседании Постоянной комиссии Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности заместитель начальника Полиции РА Вардан Егиазарян, с этой целью разработаны поправки в Закон РА «О Полиции».
По его словам, данными поправками закон приводится в соответствие с Конституцией.
Создание базы данных ДНК Вардан Егиазарян назвал важным в том плане, что часто преступник действует в перчатках и снятие отпечатков пальцев с места преступления  представляется невозможным. Между тем, по его словам, по образцу ДНК можно идентифицировать подозреваемого.
«В этом плане мы безнадежно опоздали, сейчас необходимо принять срочные меры для регулирования сферы», – сказал Вардан Егиазарян, добавив: Интерпол безвозмездно уже предоставил необходимый пакет.
Замначальника Полиции признал, что большинство стран уже располагают базой данных ДНК преступников и подозреваемых, и таких баз нет лишь у немногих стран.