Սերժ Սարգսյան. Ալիևի հետ հաջորդ հանդիպմանը շատ անհամբեր եմ սպասում
«Ինձ համար անկեղծորեն շատ տարօրինակ իրավիճակ է ստեղծվել, երբ ժնևյան բանակցություններից հետո ադրբեջանական կողմը մի հատուկ չարությամբ փորձում է շեշտել, որ ես ինչ-որ պայմանավորվածություններ եմ խախտել: Անկեղծորեն տարօրինակ է, և ես մեր հաջորդ հանդիպմանը շատ անհամբեր սպասում եմ, որպեսզի իմ գործընկերոջը հարցնեմ, թե ինչն է նրանց զայրացրել»,-հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ելույթ ունենալով պաշտպանական անվտանգության հետազոտական համալսարանում:
Նա ընդգծել է. «Ընդ որում՝ խոսում են մարդիկ, ովքեր, փաստորեն, ընդհանրապես տեղյակ չպետք է լինեն մեր խոսակցությանը, որովհետև մենք երկուսով ենք խոսել, և եթե մենք պայմանավորվածություն ենք ունեցել որևէ մեկին չասելու, ապա ինչպես են իր օգնականները, կամ, չգիտեմ, տեղակալները և այլն, թեմային ծանոթացել:
Ձեզ հավատացնում եմ՝ մեր խոսակցությունից ես կես բառ անգամ որևէ տեղ չեմ ասել: Իսկ ի՞նչ եմ ասել Շվեյցարիայի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը՝ ես ասել եմ, որ որևէ հայ ղեկավար չի կարող փաստաթուղթ ստորագրել, որը խաթարելու է Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը: Սա՝ մեկ: Երկրորդ՝ ես ասել եմ, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանից դուրս պետք է լինի: Եվ երրորդ՝ ասել եմ, որ Ադրբեջանի նախագահն էլ է մտահոգված իր զինվորների անվտանգությամբ և զոհվելով: Այսինքն՝ այստեղ որևէ նոր բան կա՞: Ես կրկնել եմ այն, ինչ 20 տարի ասում եմ, ինչ 25 տարի մենք խոսում ենք»:
ՀՀ նախագահը նշել է,  եթե որևէ մեկին թվում էր, թե եթե նախագահները Ժնևում բանակցել են, ասել են և հայտարարություն են ընդունել, որ լարվածությունը պետք է թուլանա՝ դա չի նշանակում, որ Ղարաբաղի անկախության ձգտումն էլ պետք է թուլանա:
«Անկեղծ ասած, ինձ համար շատ տարօրինակ է: Մենք վրեժի և կոլեկտիվ պատժի գործողություններ չենք իրականացրել, չենք իրականացնում և չենք էլ իրականացնելու: Սակայն ամեն մի ռազմական կորստի դիմաց լինելու է հակառակ կողմի զինվորականների դեմ ուղղված հատուցման գործողություն»,-նշել է ՀՀ նախագահը:

President Sargsyan looks forward to the next meeting with Ilham Aliyev
“It seems quite strange to me that right after the Geneva talks the Azerbaijani side claimed maliciously I broke certain agreements. It is truly strange and I look forward to ask my counterpart what made them so angry,” Armenian President Serzh Sargsyan stated on Tuesday during remarks delivered at the National Defense Research University.
Sargsyan was referring to the Baku official comments following the Geneva summit and accusing the Armenian side for violating the agreement reached during the talks, specifically to make no statements on the summit outcomes other than on agreed points.
In the President’s word, the matter even looks stranger that the comments come from people who shouldn’t have been aware about the discussion held in a private format.
“If we had an agreement not to make a statement how his assistants or deputies learnt about it,” asked Sargsyan.
“At a meeting with the members of the Swiss-Armenian community I stated no Armenian leader can ever sign a document that would endanger the security of Nagorno Karabakh. Secondly, I stated that Karabakh cannot be within Azerbaijan, and the third – I said the president of Azerbaijan is also concerned about the safety of his soldiers and the deaths. Is there anything new in the above-said? I just reiterated what we have been telling for 20 year 25 years,” said the President.
Sargsyan added that the adopted statement in Geneva calling for easing the tension does not mean the Karabakh quest for freedom should be weakened.
“Once again, it seems bizarre to me. We never conducted acts of revenge and collective punishment, do not conduct and will never do, yet every military loss will receive a tit for tat response to the soldiers of the opposite side,” added Sargsyan.