«Պոստ ֆակտում...Անցյալը սահմանում է ապագան»՝ կեղծիքի բացահայտում
Հոկտեմբերի 26-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունում տեղի կունենա «Պոստ ֆակտում...Անցյալը սահմանում է ապագան» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ֆիլմը պատմում է Կոմիտաս վարդապետի երաժշտագիտական գործունեության և այն մասին, թե ինչպես նա դարձավ քաղաքական և հասարակական հակասությունների զոհ: Միջոցառմանը ներկա կգտնվեն ֆիլմի ռեժիսոր Մովսես Գասպարյանը, պրոդյուսեր և օպերատոր Գագիկ Հարությունյանը և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի երաժշտական ֆոնդի ավագ գիտաշխատող, երաժշտագետ Մարինե Մուշեղյանը, ովքեր կխոսեն ֆիլմի մասին՝ ներկայացնելով Կոմիտասի կյանքի և ստեղծագործական գործունեության մասին պատմող ուշագրավ փաստեր: Մուտքն ազատ է:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Գագիկ Հարությունյանն ասաց, որ մինչև «Պոստ ֆակտում...Անցյալը սահմանում է ապագան» ֆիլմի ցուցադրությունը, նախ կցուցադրվի «Գութաներգ» վավերագրական ֆիլմը, որը ներկայացնում է Կոմիտասի կարևորագույն աշխատանքը, որի վրա  ծավալվում է ամբողջ ֆիլմը:
«Երկրորդ ֆիլմում խոսքը գնում է մի կեղծիքի բացահայտման մասին: Մենք այդ բացահայտումից փորձում ենք ընդհանրացնել և գնալ ընդհանուր հարցերի, այսինքն՝ ինչքանով ենք մենք մեր ժառանգությանը տեր կանգնում, եթե տեր չենք կանգնում, մեզանից ինչպես են փախցնում: Դա հիմնված է կոնկրետ փաստերի վրա: Բացահայտումը նաև բերում է նրան, որ շատ հարցերին գոնե մենք սկսել են այլ տեսանկյունից նայել՝ ինչքանով ենք ճանաչում Կոմիտաս վարդապետին, ինչքանով ենք զարգացնում այդ գիծը»,- նշեց նա:
Խոսելով կեղծիքի մասին՝ Գ. Հարությունյանն ասաց. «Սխալ ինֆորմացիա  է եղել, իբրև Կոմիտասը Գերմանիայում դիպլոմային աշխատանքը պաշտպանել է քրդական ժողովրդական երգի թեմայով: Ինքն ընդհանրապես ոչ մի դիպլոմային այնտեղ չի պաշտպանել, այդ համակարգը չի էլ եղել: Դա ժամանակին եղել է պաշտպանողական ակցիա:
Ինչո՞ւ:
Որովհետև Կոմիտասին մեղադրել էին ազգայնամոլության մեջ դեռ մինչև 1915 թվականը: Կեղծ տեղեկատվություն տարածողները եղել էին հայերը, որ պաշտպանեին Կոմիտասին: Մենք դա ֆիլմում ապացուցում ենք փաստաթղթերի միջոցով, որոնք հայտնաբերել ենք ոչ թե Գերմանիայում, Երուսաղեմում, այլ մեր արխիվում»:
Նա նաև նշեց, որ  ֆիլմի ցուցադրությունից հետո երաժշտագետ Մարինե Մուշեղյանը ներկայացնելու է ընդհանրապես չհրապարակված մի փաստաթուղթ:

Armenia’s Naregatsi Art Institute will host the screening of a new film about Armenian monk and genius composer Komitas on 26 October.
The film titled “Post Factum... The past defines the future" tells about the musicological activities of Komitas and about how he became a victim of political and social controversies.
The event will be attended by the film director Movses Gasparyan, producer and cameraman Gagik Harutyunyan and senior researcher of the musical fund at the Charents Museum of Literature and Arts, musicologist Marine Musheghyan, who will talk about the film, presenting interesting facts about Komitas's life and creative activity.
The film screening will be proceeded by the screening of “Plough Song” (Goutanerg) – a documentary presenting Komitas's most important work which the entire film is based on, Gagik Harutyunyan told Panorama.am.
“The second film is about uncovering a fraud, based on clear facts. The discovery has made us review some matters regarding Komitas Vardapet: how much we know him and how much we develop his art line,” he said.
Gagik Harutyunyan spoke about the false information about the renowned musician, noting there went talks that he allegedly defended his diploma work in Germany on the topic of Kurdish folk songs. “He did not defend any diploma work there, that system was not even applied. It was used as a measure of defense, since Komitas was accused of nationalism until 1915. The false news was disseminated by Armenians to protect Komitas. The film proves it through documents, which we have discovered in our archives, rather than in Germany or Jerusalem,” he detailed.
Gagik Harutyunyan also added musicologist Marine Musheghyan will present an unpublished document following the film screening.