2018 թվականի հոկտեմբերին Երևանում կանցկացվի գեղասահքի պատանեկան Գրան Պրիի փուլերից մեկը: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնել է ՀԳՖ-ի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը:
«Ֆեդերացիայի խորհրդի անդամ Սարգիս Թևանյանի հետ համապատասխան դիմում էինք ներկայացրել Չմշկորդների միջազգային միությանը (ՉՄՄ): Դիմումը հաստատվեց, և հաջորդ տարի պատանեկան Գրան Պրիի փուլերից մեկը կանցկացվի Երևանում: Այս մրցաշարին մասնակցում են 13-19 տարեկան գեղասահորդներ:
ՉՄՄ-ն ուշադրություն դարձրեց այն հանգամանքին, որ Հայաստանի մայրաքաղաքում գործում է միջազգային բոլոր չափանիշերին համապատասխանող Իրինա Ռոդնինայի անվան գեղասահքի մարզադպրոց»,- ասել է Մելանյա Ստեփանյանը:

Yerevan to host one of Junior Grand Prix of Figure Skating series
Yerevan will host one of the series of Junior Grand Prix of Figure Skating in October 2018, the National Olympic Committee reported, citing the President of the Figure Skating Federation of Armenia, Melania Stepanyan.
“We submitted a relevant application to the International Skating Union (ISU) together with the Figure Skating Federation member Sargis Tevanyan. The application has been approved, with one of the series of ISU Junior Grand Prix to be held in Yerevan next year. Figure skaters aged 13-19 participate in this tournament,” she said, highlighting Irina Rodnina Figure Skating Centre operating in Armenia played key role in the approval of Armenia’s request by ISU.