Մեքսիկան հարգում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը. Դոմինգես
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 26-ին ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը կարևորել է Լատինական Ամերիկայի երկրների և մասնավորապես Մեքսիկայի հետ սերտ համագործակցության հաստատումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների խորհրդարաններում բարեկամական խմբերի ձևավորման կապակցությամբ՝ նշելով, որ դրանք իրենց արդյունավետ գործունեությամբ կարող են նպաստել ոչ միայն միջխորհրդարանական, այլև միջպետական հարաբերությունների զարգացմանը:
Խորհրդարանի ղեկավարն արժեւորել է բարեկամական խմբի անդամների այցը Արցախի Հանրապետություն՝ համարելով այն լավ հնարավորություն՝ տեղում իրավիճակին ծանոթանալու և արցախցիների հետ շփվելու համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Այցելությունը լավագույն ձևն է համոզվելու, որ արցախցիների ձգտումը խաղաղության հաստատումն է: Մենք խնդիր չունենք ադրբեջանցի ժողովրդի հետ. մեր նպատակն է արցախցիների համար ապահովել խաղաղություն և բարեկեցություն»:
Արա Բաբլոյանը շեշտել է միջազգային կազմակերպություններում համագործակցելու կարևորությունը՝ նշելով, որ Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի այցը լավ մեկնարկ է երկու երկրների միջև հարաբերություններն աշխուժացնելու և դրանք նոր հարթություն տեղափոխելու համար:
Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բլանկա Մարգարիտա Կուատա Դոմինգեսը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով. «Մեր այցը երկու ազգերի միջև հարաբերությունները զարգացնելու ցանկության վառ ապացույցն է: Բարեկամական խմբերը կարող են նպաստել քաղաքականության, կրթության և մշակույթի բնագավառներում համագործակցության զարգացմանը: Մենք եկել ենք ընկերության ու համագործակցության նոր ճանապարհներ բացելու և պատրաստ ենք քննարկելու փոխշահավետ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր առաջարկները»:
Խոսելով Արցախ կատարած այցելության մասին՝ տիկին Դոմինգեսն ընդգծել է. «Մեքսիկան հարգում է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը»:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամներն Արա Բաբլոյանին են ներկայացրել Հայաստանից և Արցախից ստացած իրենց տպավորությունները:

Speaker of Armenia’s National Assembly, Ara Babloyan on Thursday received the members of the delegation led by the Head of Mexico-Armenia Friendship Group Blanca Margarita Cuata Dominguez.
Welcoming the guests, Ara Babloyan highlighted the establishment of the close cooperation with Latin American countries, and particularly Mexico, the parliament’s press service reported.
The official expressed satisfaction with the formation of the Friendship Groups in the parliaments of the two countries, noting that with their effective activity they could promote the development of not only the inter-parliamentary ties, but also inter-state relations.
Mr. Babloyan evaluated the visit of the Friendship Group members to the Artsakh Republic, considering it as a good opportunity for getting familiarized with the situation on the spot and communicating with the Artsakh people. In this context, he noted: “The visit is the best way to be convinced that the Artsakh people are striving for peace. We have no problem with Azerbaijani people, and our goal is to provide peace and welfare for the Artsakh people.”
Ara Babloyan stressed the importance of cooperation in the international organizations, noting that the visit of Mexico-Armenia Friendship Group is a good start for enlivening the relations between the two countries and taking them to a new level.
The Head of Mexico-Armenia Friendship Group, Blanca Margarita Cuata Dominguez thanked the Armenian parliament speaker for the invitation and warm reception, noting: “Our visit is the vivid evidence of the desire to develop the relations between the two nations. The Friendship Groups can promote the development of cooperation in the spheres of policy, education and culture. We have come to open new ways of friendship and cooperation and we are ready to discuss all recommendations of mutually beneficial interest.”
Talking about the visit to Artsakh, Mrs Dominguez underlined: “Mexico respects the right to the nations’ self-determination.”
At the end of the meeting, the members of the delegation shared their impressions from Armenia and Artsakh with the Armenian parliament speaker.