Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան վերահաստատում է ՀՀ-ի առաջատար դիրքը
Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային 12-րդ օլիմպիադան այս տարի հյուրընկալել է 24 երկիր ներկայացնող 671 մասնակից՝ Արգենտինայից, Հայաստանից, Արցախից, Բրազիլիայից, Չիլիից, Կոլումբիայից, Եգիպտոսից, Վրաստանից, Գերմանիայից, Հոնգ Կոնգից, Իրանից, Հորդանանից, Պերուից, Ֆիլիպիններից, Ռուսաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Սերբիայից, Թաիլանդից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ուկրաինայից, Ուրուգվայից, ԱՄՆ-ից և Վիետնամից: Ամենամյա օլիմպիադան իրականացվում է ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ մրցույթն անցկացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլը, որը կայացել է մասնակից երկրներում, ներառել է թեստային առաջադրանք՝ ուղղված ունակությունների մակարդակի գնահատմանը: Մրցույթի երկրորդ փուլում մասնակիցները պետք է կատարեին ամենաբարդ մակարդակի՝ համալիր լուծումներ պահանջող ինժեներական առաջադրանքներ:
Մրցույթի եզրափակիչ փուլը կայացել է Երևանում, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության կրթական բաժնում (SAED), որտեղ 41 մասնակից ներկայացրել է 20 երկիր՝ Հայաստանը, Արցախը, Բրազիլիան, Չինաստանը, Եգիպտոսը, Վրաստանը, Գերմանիան, Իրանը, Հորդանանը, Պերուն, Ֆիլիպինները, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, Սերբիան, Թաիլանդը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Ուկրաինան, Ուրուգվայը, ԱՄՆ-ը և Վիետնամը:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 12-րդ օլիմպիադայի հաղթողներն իրենց մրցանակները ստացել են Երևանում՝ 2017թ. հոկտեմբերի 25-ին: Այսպես՝ առաջին մրցանակը՝ ոսկե մեդալը, նվաճել է Ֆլորին Բուրչան (Գերմանիա), երկրորդ մրցանակը՝ արծաթե մեդալը, ստացել է Մախսա Ախշամը (Իրան), և երրորդ մրցանակը՝ բրոնզե մեդալը, ստացել է Կատարինա Կապրալովիչը (Սերբիա):
«Հայաստանը ՏՀՏ ոլորտում իր մտավոր ներուժով դրսևորվելու՝ տարիների փորձ և զգալի արդյունք ունի: Գործընկերոջ հետ ոլորտի առաջընթացին ուղղված մեր ջանքերն այդ ներուժը գնահատելու և հետագա զարգացմանը նպաստելու գործնական քայլերից են: Մեր երկիրն առավել ներկայանալի պետք է դարձնել աշխարհին: Այդ ամենը կարևոր է ոչ միայն առաջատարության հավակնելու, մրցակցային առավելություն ունենալու, այլև՝ տնտեսական զարգացում ապահովելու տեսանկյունից: Թեև ճանապարհը պահանջում է համբերություն և զգալի ներդրումներ, արդյունքը դրսևորվելու է երկարաժամկետ կտրվածքում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում անցկացված մրցանակաբաշխությունն ավարտվել է բարեգործական համերգով և ընդունելությամբ:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի ինժեներների ինստիտուտի (IEEE) Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (TTTC) հետ գործակցությամբ: Օլիմպիադայի գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը, իսկ գլխավոր գործընկերը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Օլիմպիադայի հովանավորներն են «Յունիքոմփ», ընկերությունը, ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր Տեխնոպարկ», «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ընկերությունները և «Փյունիկ» հիմնադրամը:
Օլիմպիադային մասնակցությամբ աչքի են ընկել ոլորտի՝ մինչև 30 տարեկան տարիքային խմբի առավել տաղանդավոր ուսանողները: 2017թ.-ի օլիմպիադայի շրջանակում մրցույթային թեմաները ներառել են «Թվային IC նախագծումը և փորձարկումը», «Անալոգային և խառն ազդանշանային IC նախագծումը և փորձարկումը», «Կիսահաղորդիչ սարքերը և տեխնոլոգիաները», ինչպես նաև «Էլեկտրոնային նախագծային ավտոմատացման մաթեմատիկական և ալգորիթմային խնդիրները»:

Int’l Microelectronics Olympiad highlights Armenia as center of Excellence in Microelectronics Education: VivaCell-MTS
Official press release by VivaCell-MTS
The 12th International Microelectronics Olympiad is held under the high patronage of the Prime Minister of Armenia. This year it attracted 671 Contestants from 24 countries - Argentina, Armenia, Artsakh, Brazil, Chile, China, Colombia, Egypt, Georgia, Germany, Hong Kong, Iran, Jordan, Peru, Philippines, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Thailand, UAE, Ukraine, Uruguay, USA, and Vietnam.
The competition was conducted in two stages. The first stage, held in the participants’ countries, involved a test to assess the baseline proficiency of the contestants. The second stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions.
The final stage of the 12th Microelectronics Olympiad of Armenia took place in Yerevan, at the Synopsys Armenia Education Department (SAED), where 41 contestants represented 20 countries - Armenia, Artsakh, Brazil, China, Egypt, Georgia, Germany, Iran, Jordan, Peru, Philippines, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Thailand, UAE, Ukraine, Uruguay, USA, and Vietnam.
The winners of the 12th Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia were awarded with prizes at the special awarding ceremony held on October 25, 2017 in Yerevan. The first prize – Gold Medal went to Florin Burcea (Germany), the second prize – Silver Medal went to Akhsham Mahsa (Islamic Republic of Iran), and the third prize – Bronze Medal went to Radinović Kapralović Katarina (Serbia).
“Armenia has years of experience and significant achievement in stating its position in the ICT sphere. Our cooperation with the partner organization in making efforts for the development of the sphere is a practical step in appreciating and further encouraging the potential. We have to make our country more visible in the world. It is important both in terms of aspiring leadership, or competitive advantage, but also in terms of ensuring economic progress. Probably, reaching the destination requires patience and significant investment, but the result will have a long-term effect,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The awarding ceremony at the Komitas Museum-Institute was followed by a charitable concert and reception.
The Olympiad is held in cooperation with the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Test Technology Technical Council (TTTC). The general organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia CJSC. VivaCell-MTS is the general partner of the Olympiad.
The sponsors of the Olympiad are Unicomp CJSC, UEICT, Viasphere Technopark, INGO ARMENIA ICJSC, and Pyunik Foundation.
The Olympiad highlights some of the brightest, most talented students under the age of 30. Olympiad topics for 2017 included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed-Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).