Մարտիրոս Սարյանի արվեստի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է. Ռուզան Սարյան
Այսօր և վաղը Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում տեղի կունենա գիտաժողով` նվիրված Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի հիմնադրման 50-ամյակին: Գիտաժողովին մասնակցում են Հայաստանի և Ռուսաստանի այն թանգարանների ներկայացուցիչները, որտեղ պահվում և ցուցադրվում են 20-րդ դարի հայ գեղանկարչության նահապետ Մարտիրոս Սարյանի աշխատանքները:
Այսօր «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի կունենա համերգ` նվիրված Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի հիմնադրման 50-ամյակին:
Գիտաժողովի բացմանը Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանն ասաց, որ Մարտիրոս Սարյանն իր տեղն ունի համաշխարհային ավեստում, Սարյանի արվեստի նկատմամբ հետաքրքրությունն աճում է, ինչի մասին վկայում է տարեցտարի ավելացնող այցելուների քանակը:
«Տարբեր երկրներից մարդիկ գալիս են տուն-թանգարան, որպեսզի առաջին անգամ տեսնեն Սարյանի աշխատանքները հենց նրա հայրենի հողում: Նրանք զգում են մշակութային շոկ, քանի որ հասկանում են, թե ստեղծագործական ինչպիսի պոտենցիալ ուներ Սարյանը»,- նշեց Ռուզան Սարյանը:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը ստեղծվել է Երևանում Հայաստանի կառավարության հատուկ որոշմամբ, բացվել է 1967թ. նոյեմբերի 26-ին՝ նկարչի կենդանության օրոք: Թանգարանի շենքը բաղկացած է երկհարկանի առանձնատնից, ուր նկարիչն ապրել և ստեղծագործել է 1932-1972թթ., և եռահարկ պատկերասրահից, որը կառուցվել է այդ տանը կից 1967 թվականին: Մ. Սարյանի տան հատակագծի հեղինակն է Երևան քաղաքի մեծանուն ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը: Թանգարանային հատվածը կառուցվել է Մարկ Գրիգորյանի նախագծով:
2016-ին թանգարանը հիմնանորոգվեց:
Այժմ այն չորս հարկ է ՝ նախկին երեք հարկի փոխարեն: Չորրորդ հարկի դահլիճն օգտագործվելու է և միջոցառումների, և ժամանակավոր ցուցադրությունների, և համերգների կազմակերպման համար:

Interest in Martiros Saryan’s art growing – director of Saryan House-Museum
Martiros Saryan House-Museum in Yerevan, Armenia hosts a conference today and tomorrow dedicated to the 50th anniversary of its activity.
The two-day conference has brought together the representatives of those museums in Armenia and Russia, which keep and display the works of Martiros Sarian, one of the greatest Armenian painters of the 20th century.
A jubilee concert is scheduled at Arno Babajanyan Concert Hall on Thursday, at 7 p.m as part of the events celebrating the 50th anniversary of the house-museum’s establishment.
Director of Martiros Saryan House-Museum, Ruzan Saryan, delivered opening remarks at the conference today, noting the Armenian artist has his own place in the world art. Interest in Martiros Saryan’s art is growing annually, as evidenced by the increased number of visitors to his house-museum.
“People from different countries pay a visit to the house-museum to see Saryan’s works in his native country for the first time. They experience a cultural shock by discovering the painter’s great creative potential,” she added.
Martiros Saryan House-Museum was founded on November 26, 1967, by the special order of the Armenian Government.
The museum building consists of a two- storey mansion where the artist lived and worked in 1932-1972 and a three-storey gallery attached to it in 1967.The author of the house’s project was Alexander Tamanian – the eminent architect of Yerevan. The museum part was designed by Mark Grigorian.
The museum was reconstructed in 2016.
Today it features four stories instead of the previous three, with the fourth-floor hall set to house events, temporary exhibitions and concerts.