Բաբկեն Պիպոյանը՝ սպանդանոցների մասին. Ստեղծվում է շատ լուրջ կոռուպցիոն սխեմա
Տարիներ շարունակ սպանդանոցային մորթի անհրաժեշտության մասին բարձրաձայնած «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանն անհանգստացած է օրենքի հապշտապ ընդունումից: Նա ցավ է հայտնում, որ Ազգային Ժողովում օրենքի քննարկման ժամանակ պատգամավորները կարևոր հարցեր չհնչեցրեցին:
«Կողմ քվեարկած բոլոր պատգամավորներին հիմա հարցնում եմ, ինչո՞ւ նման լծակ տվեցիք լիազոր մարմնին, բա դուք կոռուպցիայի դեմ եք պայքարում»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀԿ նախագահը:
Նա կարծում է, որ հանրապետությունում սակավաթիվ սպանդանոցների առկայության դեպքում, երբ հնարավոր չէ ողջ մորթը դրանցում իրականացնել, նման օրենքը կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում:
«Ստեղծվում է շատ լուրջ կոռուպցիոն սխեմա, որ լիազոր մարմինը ինքը որոշի երբ տուգանի, երբ՝ ոչ»,-ասաց Պիպոյանն ու հիշեց դեպք, երբ տարիներ առաջ մի սպանդանոց չգործելով հանդերձ՝ մսամթերքի մատակարարին թուղթ էր վաճառել, իբր մորթն իրականացվել է սպանդանոցում: Ստացվել էր, որ չգործող սպանդանոցն օրական մի քանի հազար մորթ է արել:
Այս առումով նա կարևորում է վերահսկողական մեխանիզմների առկայությունը, տեղեկատվության հստակեցումն ու հրապարակումը, թե հանրապետության տարածքում օրական ինչքան մորթ է իրականացվում, մեկ սպանդանոցն օրական քանի մորթ կարող է իրականացնել:
«Առանց այս հստակեցումների չի կարելի նման պահանջ դնել ու տուգանք սահմանել: Սպանդանոցային մորթի անցնելը լավ բան է, բայց պետք է ճիշտ իրականացնել: Պետք է հասկանալ, որ խոսելով չի: Հայտնի անեկդոտի սիգնալը պետք է անջատել»,-ասաց Պիպոյանը՝ անհասկանալի համարելով օրենքի ընդունումն այն պարագայում, երբ սպանդանոցները դեռ սարքված չեն:
Նրա կարծիքով, պետք էր առաջնահերթ կարգավորել մորթի իրականացումն ու մսամթերքի տեղափոխումը: Մարզերում պետք է ստեղծվեին սալիկապատ, բետոնապատ, ծածկ ունեցող, հոսող ջրով ապահովված տարածքներ, որպեսզի մորթն իրականացվեր հիգիենիկ պայմաններում: Դրա ինքնարժեքը կլիներ ավելի ցածր: Իսկ ժամանակի ընթացքում ենթակառուցվածքները կզարգանային:
«Իսկ երբ սպանդանոցային հզորությունները թույլ տային, որ ողջ մորթն իրականացվեր սպանդանոցներում, այդ ժամանակ կարելի էր օրենքի ուժով կարգավորել ու վերահսկողություն սահմանել»,-ասաց նա:
Նա անհասականելի է համարում ՍԱՊԾ տարածած հաղորդագրությունը, որտեղ նշվում է, թե երկրին պետք է 40-70 սպանդանոց:
«Եթե ասեին՝ 40-45, կհասկանայինք, 40-ի և 70-ի մեջը մեծ միջակայք կա: Ինչևէ, եթե դրա կարիքը կա, ապա նշանակում է, որ առկա հնարավորություններով հնարավոր չէ դաշտը փակել: Այսօր լավագույն դեպքում մորթի 20-25 տոկոսն է սպանդանոցներում իրականացվելու, դա նշանակում է, որ 75-80 տոկոսի պարագայում մարդը հնարավորություն չի ունենա մորթն իրականացնել սպանդանոցում: Այս պարագայում, լիազոր մարմինն ինքն է որոշելու խնդրի վրա աչք փակի, թե ոչ»,-ասաց նա:
Նշենք, որ ՍԱՊԾ սննդի շղթայի օպերատորների բազայում այսօր գրանցված է 16 սպանդանոց, որոնցից ներկայումս գործում են 8-ը:
Երեկ ԱԺ-ում ՍԱՊԾ պետ Իշխան Կարապետյանը ներկայացնելով «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում, «Սննդամթերքի անվտանգության մասին», «Անասնաբուժության մասին» օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու մասին հարցը, հայտարարեց, որ նախագծով սահմանվում է վարչական տույժի տեսակն ու չափը: Ֆիզիկական անձանց նկատմամբ այն կազմում է 20 հազար դրամ, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ 100 հազար դրամ:

Бабкен Пипоян: Новый закон о скотобойнях создает серьезные коррупционные риски
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян выразил обеспокоенность в связи со спешкой при принятии в парламенте Армении закона о скотобойнях. В интервью Panorama.am он с сожалением отметил, что депутаты во время обсуждения законопроекта не обратились к ряду важных вопросов.
«Сейчас я обращаюсь с вопросом ко всем проголосовавшим в пользу данного законопроекта парламентариям: с какой стати они предоставили подобный рычаг полномочному органу, раз они борются против коррупции?» – сказал Пипоян.
По его словам, в условиях малочисленности скотобоен невозможно производить в стране весь забой и такой закон содержит серьезные коррупционные риски, предоставляет полномочную органу право самому решать систему назначения штрафов.
Пипоян напомнил случай, когда не действовавшая скотобойня продала поставщику мясопродукции документацию касательно того, будто осуществила забой нескольких тысяч голов скота.
В этом контексте он отметил важность наличия механизмов контроля, уточнения  и обнародования информации касательно масштабов осуществляемых на территории Армении убоев скота.
Без внесения соответствующих уточнений нельзя ставить подобное требование и устанавливать штраф. Переход к убою скота на скотобойне – хорошая вещь, однако нужно этот процесс реализовать грамотно. Нужно понимать», – сказал Пипоян, назвав непонятным принятие закона в условиях, когда скотобойни пока не построены.
По его мнению, сперва нужно было отрегулировать процесс осуществления забоя и перевозки мясной продукции. В областях должны были быть созданы покрытые плиткой, имеющие кровлю и обеспеченные постоянной водой территории, чтобы забой осуществлялся в соответствующих гигиенических условиях. Это обошлось бы дешевле. А с течением времени можно было бы развивать инфраструктуры,
«А после создания соответствующих мощностей для осуществления забоя в скотобойнях можно было уже регулировать процесс силой закона и устанавливать контроль», – сказал он.
Пипоян считает непонятным распространенное Госслужбой безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении сообщение, согласно которому стране нужны 40-70 скотобоен.
«Если бы сказали, 40-45, то мы бы ещё это поняли, а так, между 40 и 70 существует огромный пробел. Как бы то ни было, если в этом есть необходимость, то это означает, что благодаря существующим условиям невозможно закрыть поле. Сегодня в лучшем случае лишь 20-25% забоя скота осуществляется на скотобойнях, это означает, что в случае 70-80% не будет возможности осуществлять забой в скотобойнях. И тогда полномочные органы сами будут принимать решение – закрывать на это глаза или нет», – отметил он.
Отметим, что в базе операторов Государственной службы по безопасности продуктов на сегодняшний день зарегистрировано 16 скотобоен, из которых лишь 8 реально действуют.
Накануне, 26 октября, в Национальном Собрании Армении глава Госслужбы безопасности продуктов питания Армении Ишхан Карапетян представив вопрос принятия в первом чтении законопроекта о внесении изменений в закон «О безопасности продуктов питания» и «О ветеринарии», заявил, что данный документ устанавливает вид и размер административного штрафа.
«Для физических лиц устанавливается штраф в размере 20 тысяч драмов, а для должностных – 100 тысяч драмов», – отметил он.