Բուխարեստում բացվել է ռուսական ֆիլմերի փառատոն՝ նվիրված Կարեն Շահնազարովին
Նախօրեին Բուխարեստի «Էֆորիա» կինոթատրոնում բացվել է ռուսական ֆիլմերի փառատոն հայազգի ռեժիսոր և «Մոսֆիլմ» կինոկոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Կարեն Շահնազարովի «Աննա Կարենինա. Վրոնսկու պատմություն» ֆիլմով:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ֆորումն այնտեղ արդեն անկացվում է 8-րդ անգամ, կազմակերպվում է Ռումինիայում ՌԴ դեսպանության, Գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի, «Մոսֆիլմ» կինոկենտրոնի կողմից: Այս տարի կինոփառատոնը նվիրված է հայտնի կինեմատոգրաֆիստ Կարեն Շահնազարովի 65-ամյակին, ով մասնակցել է բացմանը:
Փառատոնի ծրագրում ներառված են միայն Շահնազարովի ֆիլմերը՝ «Մենք ջազից», «Մահ անունով ձիավորը», «Ձմեռային գիշեր Գագրայում», «Երազներ», «Առաքիչը», «Լիալուսնի օր»:

This year’s edition of Russian Film Festival kicked off in Bucharest on Thursday, October 26, with the screening of Anna Karenina – Vronsky’s Story, the latest drama by Russian-Armenian filmmaker Karen Shahnazarov, marking the director’s 65th anniversary.
The 8th edition of the Russian film festival which runs at Eforie Cinema until Sunday is organized by the Russian Embassy in Romania, the Russian Center for Science and Culture and Mosfilm cinema center, TASS reported.
The festival program also features screenings of other films from Shahnazarov’s filmography, such as We are from Jazz, The Horseman named Death, Winter Night in Gagra, Dreams, Courier and The Day of the Full Moon.