Աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալեքսանդր Ռոմանովսկին Երևանում հանդես կգա մենահամերգով
Հոկտեմբերի 31-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում մենահամերգով հանդես կգա աշխարհահռչակ դաշնակահար, Խաչատրյանի փառատոնի ռեզիդենտ մենակատար Ալեքսանդր Ռոմանովսկին։ Փառատոնի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, համերգային ծրագրում կհնչեն Ռոբերտ Շումանի, Ալեքսեյ Շորի, Մոդեստ Մուսորգսկու ստեղծագործություններից։
Դասական երաժշտության սիրահարները Հայաստանում ջերմությամբ են ընդունում Ալեքսանդր Ռոմանովսկու ելույթները։ Ռոմանովսկին խոստովանում է, որ Հայաստանն իր համար առանձնահատուկ վայր է, որտեղ ցանկանում է ավելի ու ավելի հաճախ այցելել։
«Այստեղ շատ բան եմ գտել, ինչն ինձ համար կարևոր է երաժշտության մեջ։ Զգում եմ, որ Հայաստանն ինձ ձգում է»,- մի առիթով ասել է երաժիշտը։
Ալեքսանդր Ռոմանովսկին սովորել է Իմոլա դաշնամուրային ակադեմիայում, ինչպես նաև՝ Լոնդոնի թագավորական երաժշտական քոլեջում։ Բոլորովին վերջերս որպես մենակատար Ռոմանովսկին հանդես է եկել Մարիինյան թատրոնում Վալերի Գերգիևի ղակավարությամբ նույն թատրոնի նվագախմբի հետ, Ջեյմս Քոլնոնի ղեկավարությամբ՝ Չիկագոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ։ Ալան Գիլբերթի ղեկավարությամբ ելույթ է ունեցել Նյու Յորքի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ։ Լոնդոնի Բարբիքան կենտրոնում հանդես է եկել Թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ և այլն։ 17 տարեկանում Ռոմանովսկին արժանացել է Բուզոնիի անվան միջազգային մրցույթի 1-ին մրցանակին։ 2007-ից Decca ձայնագրման ապրանքանիշի ներքո թողարկել է քննադատների շրջանակներում ընդունելության արժանացած 3 ձայնասկավառակ՝ Շումանի, Բրամսի և Ռախմանինովի ստեղծագործություններով։ 2013-ից Ռոմանովսկին Մոսկվայի Վլադիմիր Կրայնևի անվան երիտասարդ դաշնակահարների միջազգային մրցույթի գեղարվեստական ղեկավարն է։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

Renowned pianist Alexander Romanovsky will give a solo concert in Yerevan on October 31 within the framework of the 5th Khachaturian International Festival. As the festival press service reported in a release, the concert will take place at Aram Khachaturian Concert Hall and will feature works of Robert Schumann, Alexei Shore, Modest Mussorgsky.
To note, Romanovsky is a frequent guest to Armenia and as once noted: “I have found many things in Armenia which is important for me in music. I feel Armenia is attracting me.”
Born in Ukraine in 1984, at the age of thirteen Alexander moved to Italy where he studied at the Imola Piano Academy with Leonid Margarius, considered by Alexander to be the most influential figure in his musical formation, and later obtained the Artist Diploma from the Royal College of Music in London, studying with Dmitry Alexeev. At the age of seventeen, he won First Prize at the prestigious Busoni Competition in Italy.
Since 2007, he has released four critically acclaimed albums on Decca: Beethoven: Diabelli Variations, Brahms/Schumann, Rachmaninov: Etudes-Tableaux and Corelli Variations, and most recently Russian Faust. Alexander Romanovsky has held the post of Artistic Director of the Vladimir Krainev Moscow International Piano Competition since 2014.