Արցախը Թուրքիայի համար բաց վերք է, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը բաց վերք չէ՞. Դավիթ Բաբայան
Երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ իրենց համար արնահոսող վերք է, պետք է հասկանա՝ Թուրքիան իրավական և բարոյական որևէ հիմք չունի խառնվելու հակամարտության կարգավորմանը։ Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը։
«Թուրքիան, լինելով ցեղասպան պետություն, իրավունք չունի խոսել բաց վերքերի մասին։ Արցախն իր համար բաց վերք է, իսկ Հայոց ցեղասպանությունը, հույների, քրդերի, եզդիների, բուլղարների և ասորիների ցեղասպանությունները բաց վերք չե՞ն։ Այսպիսի մոտեցումը ֆաշիզմի, խտրականության գարշելի դրսևորում է։ Թուրքիան մի երկիր է, որը չի էլ թաքցնում իր քաղաքական հավակնությունները։
Չունենալով նման հայտարարարություններ անելու ոչ բարոյական, ոչ իրավական հիմքեր՝ այդ երկիրն ամեն դեպքում նման հայտարարություններ անում է։ Թուրքիան երբևիցե չի թաքցրել, որ ինքը Ադրբեջանի գլխավոր հովանավորն է։ Սա մի երկիր է, որը Ադրբեջանին աջակցել է նաև ապրիլյան պատերազմի ժամանակ՝ այնտեղ ուղարկելով վարձկանների։ Սա մի երկիր է, որը շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը»,- նշեց Դավիթ Բաբայանը։
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքով, Թուրքիայի այսօրինակ հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ հայկական կողմը պետք է զգոն լինի։ Նրա համոզմամբ, եթե տարածաշրջանում չլինեին զսպիչ ուժեր, Թուրքիան վաղուց ագրեսիա կդրսևորեր Հայաստանի ևԱրցախի դեմ, ինչպես որ դրսևորում է Սիրիայում և Իրաքում՝ քրդերի դեմ։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջան մեկնած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հարցազրույց է տվել ադրբեջանական գործակալությանը, որտեղ անդրադարձել է ղարաբաղյան հիմնահարցին:
Էրդողանը մասնավորապես ասել է. «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մեզ համար արնահոսող վերք է, ինչպես և Ադրբեջանի համար»:

Official: Karabakh issue is a bleeding wound for Turkey, what about the Armenian Genocide issue?
When Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan announces that the Nagorno-Karabakh issue is a bleeding wound for Turkey as for Azerbaijan, he must understand Turkey has no legal or moral right to interfere with the conflict settlement, an Artsakh official said Monday.
“Being a genocidal state, Turkey has no right to speak about bleeding wounds. If the Artsakh issue is a bleeding wound for Turkey, what about the Armenian, Greek, Kurdish, Yezidi, Bulgarian and Assyrian genocides? Such a stance is a disgusting manifestation of fascism and discrimination. Turkey is a country that does not hide its political ambitions,” Davit Babayan, spokesperson to the Artsakh President, told Panorama.am.
The official highlighted Turkey keeps making similar statements when it has neither legal nor moral grounds. “Turkey has never hidden that it is the key sponsor of Azerbaijan. This is a state, which had Azerbaijan’s back even during the April war, sending its mercenaries to fight for it. This is a country, which continues keeping Armenia in blockade,” Mr. Babayan said.
In the spokesman’s words, such statements by Turkey come to show Armenia must demonstrate vigilance. He expressed conviction Turkey would have shown aggression against Armenia and Artsakh for a long time already, as is the case with Syria and Iraq in case there were no restraining forces in the region.
To note, Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan, who visited Azerbaijan on Monday, gave an interview to Azeri news agencies, touching upon the Nagorno-Karabakh conflict.