Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանը, անդրադառնալով ԱԺ շենքի դիմաց առևտրականների բողոքի ակցիային, լրագրողների հետ զրույցում ասաց, բոլորը պետք է օրենքով սահմանված կարգով հարկերը վճարեն:
«Հարկերից խուսափելու համար, եթե դիմում են նման ատյանների, դուք էլ պիտի հասկանաք ու կանգնեք մեր կողքին, ու բացատրենք, որ չի կարելի միտինգ, ակցիա անելով խուսափել հարկերից: Դա բացառվում է, չի լինելու»,-ասաց ՊԵԿ նախագահը:
Վ. Հարությունյանն ասաց, որ մի քանի օր առաջ առևտրականների հետ հանդիպում է եղել, բացատրել են ինչ պետք է անել:
«Եթե մանիպուլյացիայի միջոցով փորձում են խուսափել հարկերից, չի լինելու: Կոշտ վարչարարություն է լինելու: Բարդ չէ: Մենք առաջարկել ենք ձրի հաշվապահություն, հրաժարվել են դրանից, որովհետև չեն ցանկանում շրջանառությունը ցույց տալ»,-ասաց կոմիտեի ղեկավարը, միաժամանակ ավելացնելով, որ շատ տնտեսվարողներ պահպանում են օրինականությունը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց այդ մարդկանց, որոնք օրինակ են ծառայում մյուսների համար:
«Կան մարդիկ, ովքեր ունենալով մեծ հնարավորություններ, բայց թաքնվելով սոցիալապես վատ վիճակում գտնվող խավի տակ, էդ մարդկանց ուղղորդում են այդ քայլին: Իհարկե, ուղղորդողներ կան»,-ասաց նա:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան, Վ. Հարությունյանը ուղղորդողների թվում բացառեց Գագիկ Ծառուկյանին, ում պատկանում է «Առինջ մոլ»-ը:
«Գագիկ Ծառուկյանն իմ լավ ընկերն է, իմ բարեկամն է, ինքն էլ իր հեղինակությունն օգտագործելով փորձել է մի քանի օր առաջ առևտրականներին հասկացնել, որ մեր արածը լրիվ օրինականության սահմաններում է: «Առինջ մոլ»-ում տարածք է հատկացրել, որ մենք ավելի մոտիկից բացատրենք ժողովրդին, մենք պատրաստ ենք նման ծառայություն մատուցել մյուս տոնավաճառներում նույնպես: Էդ մարդիկ պետք է հասկանան, որ հետդարձի ճանապարհ չկա, պետք է աշխատել օրինական դաշտում»,-ասաց նա:

Глава КГД Армении: Нельзя проведением акций, митингов уклоняться от уплаты налогов
Председатель Комитета государственных доходов Армении Вардан Арутюнян в беседе с журналистами, коснувшись акции торговцев напротив здания Национального Собрания РА, отметил: все в предусмотренном законом порядке должны платить налоги.
«Нельзя проведением акций, митингов уклоняться от уплаты налогов. Это исключено, не будет этого», – сказал он.
Вардан Арутюнян сообщил при этом, что несколько дней назад была проведена встреча с торговцами, им даны соответствующие разъяснения.
«Если они посредством манипуляций пытаются уклониться от уплаты налогов, то этого не будет. Мы предложили им бесплатный бухгалтерский учет, но они отказались от этого, поскольку не хотят показывать оборот», – сказал он, поблагодарив при этом хозяйствующих субъектов, которые своей деятельностью служат примером для других.
«Но есть люди, которые, обладая большими возможностями, но выдавая себя за представителей социально необеспеченного слоя, толкают людей на подобные шаги», – сказал он.
При этом он исключил, что среди них – Гагик Царукян, кому принадлежит торговый центр «Ариндж молл». В.Арутюнян отметил, что Гагик Царукян попытался объяснить торговцам, что требования КГД – в рамках закона. «Эти люди должны понять, что обратного пути нет, нужно работать в рамках действующего закона», – подчеркнул он.