Փոխնախարարը՝ գերատեսչություններին տրամադրվող բյուջետային գումարների մասին
«ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում նախատեսված ծախսերի մասով ֆինանսական ցուցանիշներն այսօր խորհրդարանում ներկայացնելով, ֆինանսների նախարարի առաջին տեղակալ Ատոմ Ջանջուղազյանը հայտնեց, որ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունից 2018 թվականին սպասվում է բյուջետային 16 ծրագրի իրականացում։
«Ընդհանուր առմամբ, միջոցները, որոնք նախատեսվել են նախարարության համար, շուրջ 3 մլրդ 22 մլն դրամ է, այստեղ որոշակի աճ կա 2017 թվականի համեմատ՝ 430 մլն դրամի չափով։ Հիմնական տեսակարար կշիռ ունեցող մասը ծախսերի ծրագրի մեջ պետական ապարատի պահպանումն է»,- ասաց հիմնական զեկուցողը։
Ըստ նրա, 2018 թվականի բյուջեով Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությանը նախատեսվել է մոտավոր 87,1 մլրդ դրամի հատկացում։
Ջանջուղազյանը հատկանշական համարեց, որ այս ոլորտում հիմնական ծրագրերը ֆինանսավորվել են արտաքին աղբյուրներից։ Ընդամենը 3 ծրագիր է, որոնք իրականացվում են ներքին ռեսուրսների հաշվին։
«Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության համար 2018-ի բյուջեի նախագծում նախատեսված է շուրջ 52, 6 մլրդ դրամի միջոցների օգտագործում, այս նույնպես էական կշիռ ունի ընդհանուր ծախսերի մեջ։ Ներքին ռեսուրսների հաշվին նախատեսվում է 17 մլրդ դրամ։ Հիմնական միջոցները տրամադրվելու են տրանսպորտի և ճանապարհների ծախսերի համար»,- ասաց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին, նշեց, որ այս մարմինը այլ ծրագրեր չի իրականացնում, ըստ էության, միայն պետական մարմնի պահպանության ծրագիրն է նախատեսված. «Բյուջեն կազմված է օրենսդրության պահանջներին համապատասխան։ Օրենսդրությունը նախատեսում է, որ կհաշվարկվի աշխատավարձը, որի համար հիմք է հանդիսանում պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին օրենքը։
Նրա խոսքով՝ ՏՄՊՊՀ-ի դեպքում նույնպես օրենսդրությանը համապատասխան հաշվարկվել է  և 2018-ի բյուջեի նախագծում ներառվել է այն ֆինանսական ցուցանիշները, որը ենթադրում է,  որ կապահովի հանձնաժողովի հնարավոր լիարժեք գործունեությունը։ Ընդամենը 313,3  մլն դրամ է նախատեսվել հանձնաժողովի ծախսերի համար։
«Կադաստրի պետական կոմիտեին կտրամադրվի 3.7 մլրդ դրամ, որը հիմնականում կծախսվի աշխատավարձերի վրա: Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի համար բյուջեի նախագծով նախատեսվել է 3,8 մլրդ դրամ, այստեղ բոլորը ներքին ռեսուրսների հաշվին իրականացվող ծրագրեր են։ Ջրային տնտեսությունների պետական կոմիտեի համար նախատեսված միջոցներն են՝ 34,4  մլրդ դրամ, այս դեպքում նույնպես զգալի է արտաքին միջոցներով իրականացվող միջոցառումների ծավալը»,- եզրափակեց Ատոմ Ջանջուղազյանը։

Замглавы Минфина Армении представил бюджетные ассигнования ведомствам
В Национальном Собрании Армении продолжаются предварительные обсуждения проекта закона РА «О государственном бюджете Республики Армения на 2018 год».
Первый заместитель министра финансов Армении Атом Джанджугазян, представляя финансовые показатели по части предусмотренных проектом госбюджета расходов, указал: от министерства экономического развития и инвестиций РА в 2018 году ожидается реализация 16 бюджетных программ.
«В целом министерству будет выделено около 3 млрд 22 млн драмов, что, по сравнению с 2017 годом, больше на 430 млн драмов», – сказал он.
Проектом госбюджета РА на 2018 год, ассигнования министерству энергетических инфраструктур и природных ресурсов составят порядка 87,1 млрд драмов.
Атом Джанджугазян назвал примечательным, что в данной сфере основные программы финансировались из внешних источников. За счет внутренних ресурсов реализуется всего 3 программы.
«Для министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении в проекте госбюджета РА на 2018 год предусмотрено использование средств в размере порядка 52,6 млрд драмов. Основные средства пойдут на транспортные и дорожные расходы», – сказал замминистра.
Что касается Комиссии по регулированию общественных услуг, Атом Джанджугазян отметил, что данный орган, по сути, других программ не реализует, средства будут выделены только на содержание госоргана.
В случае с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА, по его словам, в проект госбюджета РА на 2018 год включены финансовые показатели, которые обеспечат полноценную деятельность комиссии. На расходы ГКЗЭК предусмотрено выделить 313,3 млн драмов.
Государственному комитету кадастра недвижимости будет выделено 3,7 млрд драмов, средства в основном пойдут на выплаты зарплат. Проектом госбюджета РА на 2018 год, Государственному комитету по градостроительству планируется выделить 3,8 млрд драмов, Государственному комитету водного хозяйства – 34,4 млрд драмов.