Տնտեսության ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին գրանցել է 5.1 տոկոս աճ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ըստ նրա՝ նշված ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 11.9%-ով, առևտրաշրջանառության ոլորտում արձանագրվել է 12.5 տոկոս աճ, ծառայությունների ծավալն աճել է 12.5%-ով, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 6.5%-ով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 21.7%-ով, ընդորում՝ արտահանումն աճել է 19.1%-ով, ներմուծումը՝ 23.2%-ով:
Այս տարվա հունվար-սեպտեբերին 2.4%-ով աճել է նաև միջին ամսական աշխատավարձը:
Վարչապետը նշեց նաև, որ դրան զուգահեռ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է 9,9 %-ով, շինարարության ծավալը` 6.4%-ով:

Armenia’s economic activity index grew by 5.1% in January-September of this year, Prime Minister Karen Karapetyan told a news conference on Thursday, summing up his one year in office.
According to him, the indicated period saw an 11.9% increase in the industrial output volumes. Meantime, trade turnover increased by 12.5%, service volumes – by 12.5%, electricity production – by 6.5%, foreign trade turnover – by 21.7%, with exports rising 19.1% and imports – 23.2%.
The average monthly salary rose by 2.4% in January-September of 2017, the PM added.
Mr. Karapetyan noted in parallel to the mentioned growth, gross agricultural output volume declined by 9.9% and construction volumes by 6.4% in Armenia in the indicated period.