Տնտեսության ակտիվության ցուցանիշն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին գրանցել է 5.1 տոկոս աճ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Ըստ նրա՝ նշված ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 11.9%-ով, առևտրաշրջանառության ոլորտում արձանագրվել է 12.5 տոկոս աճ, ծառայությունների ծավալն աճել է 12.5%-ով, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը՝ 6.5%-ով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 21.7%-ով, ընդորում՝ արտահանումն աճել է 19.1%-ով, ներմուծումը՝ 23.2%-ով:
Այս տարվա հունվար-սեպտեբերին 2.4%-ով աճել է նաև միջին ամսական աշխատավարձը:
Վարչապետը նշեց նաև, որ դրան զուգահեռ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է 9,9 %-ով, շինարարության ծավալը` 6.4%-ով:

Карен Карапетян подводит итоги года пребывания на посту премьера Армении
В Армении показатель экономической активности за январь-сентябрь 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом минувшего года, вырос на 5,1%. Об этом заявил сегодня, 2 ноября, на пресс-конференции премьер-министр Армении Карен Карапетян.
По его словам, за указанный период времени, объем промышленной продукции вырос на 11.9%, в сфере торгового оборота зарегистрирован рост на уровне 12,5%, услуг – 12.5%, производство электроэнергии выросло на 6.5%, внешний торговый оборот – на 21.7%, при этом экспорт вырос на 19.1%, импорт – на 23.2%.
За январь-сентябрь 2017 года на 2,4% выросла минимальная зарплата.
Вместе с тем, как указал глава правительства, объем валовой продукции сельского хозяйства снизился на 9,9%, строительства – на 6.4%.