Հայաստանում գինու արտադրությունն աճում է, օղունը՝ նվազում
ՀՀ Ազգային վիճակագրության ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն` 2017 թվականի  հունվար-սեպտեմբերին  Հայաստանում արտադրվել է 5 872.6 հազար լիտր գինի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 36.7 տոկոսով:  Նշենք, որ 2016թ-ի հունվար-սեպտեմբերին  հանրապետությունում արտադրվել է 4 295.9 հազար լիտր գինի:
Ինչ վերաբերում է շամպայն-գինիների արտադրությանը, ապա այստեղ ծավալներն ավելացել են 11.4%-ով` կազմելով 357.5  հազար լիտր:
ԱՎԾ-ի փոխանցմամբ՝ հունվար-սեպտեմբերին ավելացել են նաև գարեջրի արտադրության ծավալները: Այսպիսով, հանրապետությունում արտադրվել է  17 766.8 հազար լիտր գարեջուր` 2016թ-ի  համեմատ աճելով 10.9 %-ով:
Ըստ ԱՎԾ-ի` հանրապետությունում հունվար-սեպտեմբերին արտադրվել է  4 082.2 հազար լիտր օղի և օղու լիկյոր, ինչը 2016թ-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 28.2%-ով:
Նշված ժամանակահատվածում  19 տոկոսով  նվազել են նաև վիսկիի արտադրության ծավալները: Եթե 2016թ-ի հունվար-սեպտեմբերին արտադրվել է 1 083.0 հազար լիտր վիսկի, ապա  2017թ-ի նույն ժամանակահատվածում՝ 876.7  հազար:

According to the data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), in January-September of 2017, 5 872.6 thousand liters of wine was produced in Armenia, which indicates 36.7% increase to compare with the same period of the previous year.To note, in January-September of 2016, 4 295.9 thousand liters of wine was produced in the republic.
As the data shows, the production volumes of champagne-wines rose by 11.4%, amounting to 357.5 thousand liters.
The beer production volumes also increased in the mentioned period. In January-September 17 766.8 thousand liters of beer was produced in the republic, thus increasing by 10.9 %.
The NSS data shows that vodka and vodka liqueur totaling to 4 082.2 thousand liters was produced in Armenia in the first nine months of 2017, decreasing by 28.2% to compare with the same period of the previous year.
In January-September of the current year, ՝ 876.7 thousand liters of whiskey was produced in Armenia, decreasing by 19 % compared to the same period of 2016.