Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում կներկայացվի հայկական մշակույթը
Հայոց պատմության մի ողջ ժամանակաշրջան կներկայացվի համաշխարհային հեղինակավոր մշակութային կենտրոններից մեկում` Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանում: 4-17-րդ դարերի հայ պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող բացառիկ ցուցահանդեսի բացումը նախատեսված է 2018թվականի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ անկախության օրը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով ԱՄՆ «Ասպարեզ» օրաթերթին, հայտնում է, որ ցուցահանդեսի մասին մանրամասներ է ներկայացրել «Մետրոպոլիտեն»-ի Միջնադարյան արվեստի և վանքերի վարչության Բյուզանդական բաժնի համակարգող Հելեն Էվանսը:
«Ցուցահանդեսում կներկայացվի վաղ միջնադարից մինչև 17-րդ դար հայոց պատմությունն ու մշակույթը`  քրիստոնեության ընդունելության, Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից Հայ գրերի ստեղծման ու դրա ազդեցության, Կիլիկիայի Հայոց թագավորության տարիների մասին ցուցանմուշներ,  տարբեր դարերի ձեռագրեր, հայերեն առաջին տպագիր գրքեր»,- տեղեկացրել է Հելեն Էվանսը:
Ցուցադրությունը հիմնականում կազմված կլինի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի թանգարանի, Մատենադարանի և Պատմության թանգարանի նմուշներից, նաև կներառվեն Երուսաղեմի Սուրբ Հակոբյանց եկեղեցու, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության, Մխիթարյան միաբանությունում պահվող հայ միջնադարյան մշակույթի որոշ գանձերից, նմուշներ կտրամադրեն «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունը և որոշ ոչ հայկական աղբյուրներ:
Հելեն Էվանսը նշել է, որ բացառիկ առիթ է ընձեռվել աշխարհի հնամենի մշակույթներից մեկը կրող ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը ժամանակակից ձևով ներկայացնելու:

New York’s Metropolitan Museum of Art to host exhibition dedicated to Armenian culture
The Metropolitan Museum of Art in New York, one of the world’s prestigious cultural centers, will host an exclusive exhibition presenting the historical and cultural heritage of the Armenian people in the 4th-17th centuries. The opening of the exhibition is scheduled for Armenia’s Independence Day on September 21, 2018.
Hayern Aysor, citing Asbarez Daily, reports that on October 22, facilitator of the Byzantine Section of the Department of Medieval Arts and Monasteries of the Metropolitan Museum of Art Helen Evans provided details about the exhibition at Ararat Eskijian Museum.
“The exhibition will present the history and culture of the Armenian people starting from the early Middle Age and ending with the 17th century, including the adoption of Christianity, the Armenian alphabet created by Mesrop Mashtots and its impact, samples from the years of the Armenian Kingdom of Cilicia, manuscripts of different centuries and the first print books in Armenian,” Helen Evans informed.
The exhibition will mainly feature samples from the Museum of the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts-Matenadaran and the History Museum, certain treasures of Armenian medieval culture kept at the St. Hakobyants Armenian Church of Jerusalem, the Catholicosate of the Great House of Cilicia and the Mekhitarist Congregation. The Calouste Gulbenkian Foundation and certain non-Armenian sources will also provide samples.
Helen Evans stated that this is an exclusive opportunity to present the historical and cultural heritage of a nation bearing one of the world’s ancient cultures through a modern method.