2018 թվականի բյուջեի հետ կապված շատ մտահոգություններ չունենք. Լևոն Մկրտչյան
«2018 թվականի բյուջեի նախագծով Կրթության և գիտության նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 127 մլրդ դրամ, որը 0,6 մլրդ-ով պակաս է 2017-ին հատկացված ցուցանիշից»,- այս մասին այսօր ԱԺ-ում «ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Այս նվազումը մեր ընկալմամբ, պիտի ազդեցություն չունենա կրթության բնագավառի որակական ցուցանիշների վրա»,- նշեց փոխնախարարը։
Նախարար Լևոն Մկրտչյանը ևս իր զեկույցում նշեց, որ 2018 թվականի բյուջեի հետ կապված շատ մտահոգություններ չունեն, կրճատումը չի անդրադառնում կրթության բովանդակության և որակի վրա:
«Կրճատումը կլինի տեխնիկական ոլորտում։ Հանրակրթության ոլորտում, օրինակ, ունենք 4 պահակ, եթե մենք կրճատենք մեկ ու կես հաստիք, կստանանք երկու միլիարդի չափով գումար։ Դպրոցներում ցերեկային պահակի կարիք չկա ու այդ հաստիքի կրճատումը ևս ավելորդ միջոցների խնայման կբերի՝ նկատելով, որ մամուլում նշված թվերը, թե 5000 հաստիքի կրճատում է եղել, չի համապատասխանում իրականությանը»,- մանրամասնեց Լևոն Մկրտչյանը։

Глава Минобрнауки Армении: Сокращение бюджетных ассигнований не отразится на качестве и содержании образования
15:00 06/11/2017
Проектом государственного бюджета Армении на 2018 год, министерству образования и науки планируется выделить 127 млрд драмов, что на 0,6 млрд меньше показателя 2017 года. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении в ходе предварительного обсуждения проекта закона РА «О Государственном бюджете РА на 2018 год» заявил первый заместитель министра финансов РА Атом Джанджугазян.
«Это сокращение, по нашей оценке, не должно отразиться на качественных показателях сферы образования», – сказал он.
Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян в свою очередь указал, что сокращение бюджетных ассигнований не отразится на качестве и содержании образования.
«Сокращения коснутся технической сферы», – сказал министр, добавив: «В школах необходимости в дневных сторожах нет. И сокращение этого штата приведет к экономии средств».