Մեր աշխատանքները միտված են լինելու նաև հայ ժամանակակից կերպարվեստը միջազգային շուկա արտահանելուն. Ամիրյան
«2018 թվականի բյուջեն, ըստ էության, լինելու է զարգացման բյուջե, և արդեն իսկ սկսած ներդրումային ծրագրերի շարունակականությունն ապահովող բյուջե»,- խորհրդարանում այս մասին այսօր ԱԺ-ում «ՀՀ 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ մշակությի նախարար Արմեն Ամիրյանը՝ ներկայացնելով հաջորդ տարի նախարարության կողմից իրականացվելիք ծրագրերի բովանդակային մասը։
Նախարարի խոսքով՝ առավել ագրեսիվ քաղաքականություն են վարելու կապիտալ ծախսերի մասով. «Դրանք պետք է ուղղվեն ենթակառուցվածքների զարգացմանը, օրինակ Ամբերդ, Լոռի բերդ, քանի որ սրանք զբոսաշրջության համար հետաքրքրություն ներկայացնող պատմամշակութային հուշարձաններ են, որտեղ ենթակառուցվածքների ստեղծումով մենք ծրագրում ենք եկող տարվա ընթացքում 40-50 մլրդ դրամի հավելյալ շահույթ, որը կարող ենք ուղղել այն հուշարձաններին, որոնք զբոսաշրջության համար այս պահին այդքան էլ հետաքրքիր չեն»։
Ամիրյանը շեշտեց, որ իրենց աշխատանքները միտված են լինելու նաև հայ ժամանակակից կերպարվեստը միջազգային շուկա արտահանելուն, կինոարտադրության մեջ նոր մոդելի կիրառմանը, ֆիլմհանձանակատարի ինստիտուտը ներդնելուն, ինչպես նաև մշակութային արտադրանքի ավելի թիրախավորված ծրագրի մշակմանը՝ այլ պետությունների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ։
«Սրանք այն քայլերն են, որոնք շոշափելի աճ կարող են ապահովել մշակույթին։ 2018-ին շարունակական են լինելու «Մշակութային կանգա» և «Արար» ծրագրերը»,- հավելեց նախարարը։

А. Амирян: Работа Минкультуры Армении в 2018г. будет нацелена на популяризацию в мире современного армянского искусства
20:24 06/11/2017
Государственный бюджет Армении на 2018 год, по сути, станет бюджетом по развитию, и бюджетом, обеспечивающим последовательность уже начатых инвестиционных программ. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе предварительного обсуждения проекта закона РА «О Государственном бюджете РА на 2018 год» заявил министр культуры РА Армен Амирян, представляя содержательную часть программ, которые будут осуществляться министерством в следующем году.
По словам министра, по части капитальных расходов будет проводиться более агрессивная политика.
«Они должны быть направлены на развитие инфраструктур, к примеру, крепости Амберд, Лори-Берд, поскольку они являются историческими и культурными памятниками, представляющими интерес для туризма, где, создавая инфраструктуры мы планируем получить дополнительную прибыль в размере 40-50 млрд. драмов, которую можем направить на реставрацию тех памятников, которые на данный момент не представляют большого интереса для туризма», – отметил А. Амирян.
А. Амирян подчеркнул, что работа министерства культуры будет также нацелена на представление современного армянского искусства на международном рынке, применение новой модели в кинопроизводстве и др.
«Это те шаги, которые могут обеспечить значительный рост в сфере культуры. В 2018 году продолжится реализация программ “Культурная остановка” и “Арар”», – отметил глава Минкультуры Армении.
По проекту госбюджета на 2018 год министерству культуры Армении планируется выделить порядка 26.7 млрд. драмов.