Բագրատ Ասատրյան. Հայաստանը պարտքային ծուղակի մեջ է
ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը մտահոգություն հայտնեց Հայաստանի՝ մեծացող պարտքի մասին:
«Հայաստանի վարկը կուտակվում է, տնտեսությունը չի աճում: Սա վերջին տասը տարիների դինամիկան է: Այսօր մենք պարտքային ծուղակի մեջ ենք: Մեր եկամուտների 1/10-ը մենք վճարում ենք ինչ-որ պարտքերի համար: Սա այն ժառանգությունն է, որը թողնելու ենք մեր ժառանգներին»,-ասաց նա:
Բ. Ասատրյանի խոսքով, ճնշողն արտաքին պարտքն է, չարիք է դառնում տնտեսության զարգացման համար. «Սարսափելի մեծ թվեր են՝ միլիոն դոլար ենք վճարում: Հիմա մենք դեռ սպասարկում ենք, մարման մասին խոսք չկա դեռ»:
Ներքին պարտքի ավելացումը չի անհագնստացնում տնտեսագետին:
«Ներքին պարտքը ֆինանսական շուկաների զարգացման միջոց է: Բանկլային համակարգում առնվազն 1 մլրդ քնած փող կա: Այդ փողն այս շուկայում հանգիստ կարող է  դրսևորվել, պետք է մտածեն խելամիտ այս ռեզերվը օգտագործելու համար»,-ասաց բանախոսը:
Ասուլիսի մասնակից Ատոմ Մարգարյանը նշեց, որ  ստեղծված իրավիճակում ներքին պարտքի գործիքն օգտագործելիս կառավարությունը պետք է պահել ռեսուրսները բյուջե կլանելու ու մասնավոր հատված ուղղելու բալանսը:

Former Chairman of Armenia’s Central Bank (CB) voiced concerns over Armenia’s growing external debt at a news conference on Tuesday.
“Armenia’s loan mounts, the economy fails to grow. This is the dynamics of the past ten years. Today we find ourselves in a debt trap, with 1/10 of our revenues being directed to pay off some debts. This is the inheritance that we are going to leave to our descendants,” Bagrat Asatryan said.
In his words, the country’s foreign debt is the one that bothers, hampering the economic development. “The numbers are huge, totaling to a million dollar. We are still serving now, with no word about repayment yet,” he highlighted.
The economist is not concerned with the growth of domestic debt, viewing it as a means of developing financial markets. He also highlighted the need to use those resources in a reasonable manner.
Economist Atom Margaryan, in attendance of the conference, said in the current circumstances the government must keep a balance between directing the resources to the state budget and to the private sector, saying imbalance trends in this respect are currently observed.