Հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Վենկայ Ժանգին: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից։
Ողջունելով հյուրին Հայաստանում՝ Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի առաքելությունը և դերակատարությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ երկրի համար կայուն գործընկեր դարձած բանկի հետ համագործակցության անցած տասներկու տարիների ընթացքում Հայաստանում բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել, որոնք ներառել են թե´ հանրային և թե´ մասնավոր հատվածները: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի:
ԱԶԲ փոխնախագահը հանդիպման սկզբում ջերմությամբ է հիշել Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Նյու Յորքի ներդրումային համաժողովի շրջանակներում ունեցած հանդիպումը և իր հերթին գոհունակությամբ փաստել, որ բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը նկատելի առաջընթաց է արձանագրել: Վենկայ Ժանգը նշել է Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր մի շարք ոլորտներում իրականացված շուրջ երեք տասնյակ խոշոր ծրագրերը, որոնք միտված են եղել Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բարեփոխումներին, հանրային կառավարման որակի բարձրացմանը, պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության խթանմանը, իրենց ազդեցությունն են ունեցել տնտեսության զարգացման գործում:
ԱԶԲ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ բանկն այժմ աշխատում է «2019-2023թթ. Հայաստանի գործընկերության ռազմավարության» մշակման ուղղությամբ, որը կներառի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր: Այդ համատեքստում Վենկայ Ժանգը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է Հայաստանի տնտեսության այն առաջնահերթություններով, որոնք կարող են դրվել նոր ռազմավարության հիմքում և դառնալ առաջիկա տարիների համագործակցության ծրագրեր: ԱԶԲ փոխնախագահն ընդգծել է, որ բանկը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին ոչ միայն ազգային ծրագրերի իրականացման գործում, այլ նաև տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը միտված աշխատանքներում:
Նախագահը խնդրել է նոր ռազմավարության մշակման ընթացքում ուշադրություն դարձնել հատկապես ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին, քանի որ իր համոզմամբ, դրանք զգալիորեն կնպաստեն տնտեսության մրցունակության բարձրացմանը:
Հանրապետության Նախագահի կարծիքով՝ առանց զարգացած ենթակառուցվածքների, անհնար է ունենալ մրցունակ տնտեսություն: Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի համար հաջորդ առաջնահերթությունը համարել է բարեփոխումների հետևողական շարունակումը կարևորագույն այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են, օրինակ, սոցիալական, ֆինանսական, գործարար միջավայրի բարելավման, քաղաքային տրանսպորտի ոլորտում բարեփոխումների, տնտեսության թվայնացման և այլն:
ԱԶԲ փոխնախագահ Վենկայ Ժանգը վստահեցրել է, որ բանկը կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեսանկյունից առանցքային կարևորություն ունեցող ծրագրերին, այդ թվում՝ տնտեսության թվայնացմանը:

Президент Серж Саргсян высоко оценил миссию и роль Азиатского банка развития в деле экономического развития Армении
15:12 07/11/2017
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня  вице-президента Азиатского банка развития (АБР) Венкая Жанга. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Президент высоко оценил миссию и роль Азиатского банка развития в деле экономического развития Армении, подчеркнув, что за 12 лет сотрудничества с АБР в Армении реализовано множество программ, которые охватывали как общественный, так и частный сектор. Серж Саргсян выразил надежду, что эффективное сотрудничество продолжится.
Вице-президент Азиатского банка развития в свою очередь с удовлетворением констатировал заметный прогресс в сотрудничестве Армении с АБР.
В.Жанг отметил также: реализованные в ряде важных для экономики Армении сфер около 30 программ, которые были нацелены на развитие инфраструктур Армении, реформы, повышение качества общественного управления, стимулирование взаимодействия государство-частный сектор, оказали свое влияние в деле развития экономики.
Вице-президент АБР сообщил также, что банк сейчас работает в направлении разработки документа «Стратегия партнерства с Арменией на 2019-2023 гг.», подчеркнув, что банк готов оказать содействие Армении не только в деле реализации национальных программ, но и стимулирования регионального сотрудничества.
Президент попросил в ходе разработки новой стратегии уделить внимание особенно программам по развитию инфраструктур, поскольку, по его словам, они существенно будут способствовать повышению конкурентоспособности  экономики.
По мнению Сержа Саргсяна, без развитых инфраструктур невозможно иметь конкурентоспособную экономику. Следующим приоритетом для Армении Серж Саргсян назвал последовательное продолжение реформ по таким важнейшим направлениям, как, например, улучшение социальной, финансовой, деловой среды, реформы в отрасли городского  транспорта, цифровизация экономики.
Венкай Жанг заверил, что АБР продолжит содействие имеющим ключевое значение с точки зрения развития экономики Армении программам, в том числе и цифровизации экономики.