New Eastern Europe. Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունն աքսորվում է «առգրավված» պետությունից
New Eastern Europe -ը հրապարակել է բելգիացի գրող, անկախ հետազոտող Վալենտին Լընթումբուի (Valentin Luntumbue) հոդվածը, որում նշվում է, որ Ադրբեջանում ընդդիմությունը գոյատևել է, չնայած նրան, որ քաղաքացիական հասարակությունը լուրջ ճնշումների է ենթարկվում։
«Նրանք ուսումնասիրել են Ուկրաինայի և Վրաստանի իրավիճակը և նրանց հաջողություններից ու սխալներից դասեր քաղել։ Հաջորդ անգամ Իլհամ Ալիևի իշխանությունը կցնցվի, և նրանք արդեն պատրաստ կլինեն գործելու։
Լրագրողները, ԶԼՄ-ները, իրավապաշտպանները և քաղաքական ակտիվիստները Ադրբեջանում կամ ճնշումների են ենթարկվում, կամ աքսորվում են, կամ էլ հակառակը նրանց արգելում են երկիրը լքել։ Տեղական տասնյակ խմբեր տարբեր մեղադրանքների դեմ առ դեմ են կանգնել, այդ թվում այնպիսի միջազգային ընկերություններ, ինչպիսիք են «Oxfam»-ը և «Բաց հասարակություն հիմնադրամ»-ը, որոնց բանկային հաշիվներն առգրավել են, իսկ գրասենյակները՝ փակվել։
Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության հայտնի անդամները կամ ճաղերի հետևում են հայտնվում կամ աքսորվում։
Ադրբեջանը «առգրավված պետություն է», մի գաղափար, որը ստեղծվել է ԱՄՀ-ի կողմից կոռուպցիան ձևակերպելու համար։ Դա նշանակում է, որ բոլոր որոշումները և պետական ապարատն օգտագործվում է անհատական շահերի համար և օլիգարխների փոքր կաստայի հարստացման համար։
Նավթից ու գազից եկող եկամուտները, այնուամենայնիվ, ոչ ոքի օգուտ չի բերում, միայն Ալիևի կլանին և փողերի լվացման սխեմային։ Ներկայումս, այստեղ միջին ամսեկան աշխատավարձը կազմում է 515 մանաթ (270 եվրո), ինչը ցածր է Վրաստանի և Հայաստանի համեմատ»,-գրել է վերջինս։
Բելգիացի անկախ հետազոտողը Վրաստանում հանդիպել է Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության անդամների հետ։
Նա այնտեղ հանդիպել է Ազատ տնտեսությանն աջակցության հանրային միավորում ՀԿ-ի ղեկավար Զոհրաբ Իսմայիլիի հետ, ով Վրաստան է աքսորվել 2014թ-ին։ Իսմայիլը նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ թե պետություն է, այլ մաֆիա։

New Eastern Europe: Азербайджанское гражданское общество подвергается изгнанию из «захваченного» государства
17:27 07/11/2017
Новостной журнал «New Eastern Europe» опубликовал статью независимого бельгийского писателя Валентина Лунтумбе (Valentin Luntumbue), в которой говорится, что азербайджанская оппозиция выжила, несмотря на то, что гражданское общество страны подвергается сильному давлению.
«Они изучили ситуацию в Украине и Грузии и извлекли уроки из их ошибок и успехов. В следующий раз, когда власть Ильхама Алиева пошатнется, они будут готовы действовать», - пишет автор, добавив, что в Азербайджане журналисты, СМИ, правозащитники и политические активисты подвергаются давлению или изгнанию, или наоборот – им запрещают покидать страну.
Десятки местных групп сталкиваются с различными обвинениями, в том числе такие международные компании как «Oxfam» и Фонд «Открытое общество», чьи банковские счета были изъяты, а офисы закрыты. А известные члены азербайджанского гражданского общества или за решеткой, или изгнаны.
«Азербайджан – «захваченное государство» – концепция, созданная Международным валютным фондом (МВФ). Это означает, что процесс принятия решений и государственный аппарат служат для личных интересов и обогащения небольшой касты олигархов. Экономика Азербайджана опирается исключительно на свои нефтяные запасы, однако прибыль от нефти и газа никому не приносит выгоду, кроме клана Алиевых и схеме отмывания денег. В настоящее время среднемесячная заработная плата в стране составляет 515 манатов (270 евро), что ниже, чем в Грузии и Армении», – отмечает писатель.
Бельгийский независимый исследователь встретился с представителями азербайджанского гражданского общества в Грузии.
Он встретился с главой НПО «Свободная экономическая помощь» Зохрабом Исмаили, который был депортирован в Грузию в 2014 году. По его словам, Азербайджан – не государство, а мафия.