Գարո Փայլան. «Թուրքիայում կրթության հիմքում կրոնն է դրված»
Թուրքիայի խորհրդարանում ընթանում են 2018 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկումները, որոնց շրջանակներում նոյեմբերի 7-ին ներկայացվել է Կրթության նախարարության համար նախատեսված բյուջեն: Քննարկման ժամանակ ելույթ է ունեցել մեջլիսի պոլսահայ պատգամավոր Գարո Փայլանը: Այս մասին կարդում ենք Էրմենիհաբերում։
Թուրքական «Demokrathaber» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝ Փայլանը քննադատել է կրթական համակարգի փոփոխությունները:
Նա դժգոհել է, որ Կրթության նախարար Իսմեթ Յըլմազը ելույթում ընդհանրապես չի անդրադարձել այդ փոփոխություններին: Փայլանն անդրադարձել է նաև նախարարության թվիթերյան էջում արված գրառումներից մեկում «որակյալ կրթություն» (կրթական համակարգի փոփոխությունների մաս է կազմում՝ խմբ) արտահայտությանը՝ ընդգծելով, որ այդ կերպ Յըլմազն ինքնըստինքյան թուրքական դպրոցների 90 տոկոսը անորակ է համարել:
Պոլսահայ պատգամավորը քննադատել է  Թուրքիայի կրթական քաղաքականությունը՝ նշելով, որ  կրթության հիմքում կրոնն է դրվել:
«Կրոնական կրթությունը, հավատացյալ սերունդ դաստիարակելու նպատակը, որի մասին խոսել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, դարձրել եք ձեր նախարարության գլխավոր առաքելությունը: Մինչդեռ սա ուղղվածություններից մեկը պետք է լիներ:  Որտե՞ղ մնաց գիտական, ժողովրդրավարական և հավասար կրթությունը»:
Նշենք, որ Կրթության նախարարության Twitter-ում կրթական համակարգի փոփոխությունների մասին գրառում էր կատարվել՝ դպրոցների մի մասի հասցեին կիրառելով՝ «որակյալ կրթություն» արտահայտությունը: Քննադատաությունների տարափի պատճառով գրառումը ջնջել են: Յըլմազը բացատրել է, որ «որակյալ կրթություն» արտահայտությունը վերաբերում է դպրոցներին, որոնք աշակերտ են ընդունում միայն քննությամբ: Առանց քննություն հանձնելու երեխաները կարող են ընդունվել տան մոտակայքում գտնվող 5 դպրոցներից մեկը:

Депутат Гаро Пайлан жестко раскритиковал образовательную политику Турции, основанную на религии
В парламенте Турции продолжаются обсуждения проекта государственного бюджета на 2018 год, в рамках которых 7 ноября был представлен бюджет, предназначенный министерству образования страны. В ходе обсуждения данного проекта выступил также депутат-армянин от курдской Демократической партии народов Гаро Пайлан. Об этом сообщает «Ermenihaber.am».
Согласно информации турецкого сайта «Demokrathaber», парламентарий осудил изменения в системе образования.
Г. Пайлан выразил возмущение в связи с тем, что министр образования Турции Исмет Йылмаз в своём выступлении абсолютно не обратился к данным изменениям.
Г. Пайлан обратился также к определению «качественное образование», которое было употреблено на официальной странице министерства в Twitter, подчеркнув, что подобным образом И. Йылмаз назвал образование в 90% турецких школах некачественным.
Депутат раскритиковал образовательную политику Турции отметив, что в основе система образования лежит религия.
«Религиозное образование, цель воспитания верующего поколения, о чём многократно говорил сам президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, вы превратили в главную миссию вашего министерства. В то время как это должно было стать всего лишь ответвлением в системе образования. Так что стало с научным, демократичным и сбалансированным образованием?» – отметил Г. Пайлан.
Отметим, что на странице министерства образования Турции в Twitter была сделана запись относительно изменений в системе образования, где определение «качественное образование» было использовано в адрес лишь нескольких школ. В связи с недовольством юзеров запись была удалена.