Հայկ Հարությունյան. Մեկ շենքի հաշվով հնարավոր է մինչև 60 տոկոս էներգախնայողություն
«Շատ կարևոր է, որ փորձագետների ու ԵՄ ներկայացուցիչների հետ քննարկումների արդյունքում հասկանանք այն միջոցառումները, որոնք պետք է իրականացնենք բնակֆոնդի էներգաարդյունավետության  հարցը լուծելու համար»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանը:
Նա այսօր մասնակցում էր «ԵՄ-ն էներգետիկայի համար» ծրագրի կողմից կազմակերպած   համաժողովին, որի թեման էր  Հայաստանի բնակելի ու հանրային նշանակության շենքերում էներգախնայողության ներուժի  բացահայտումը:
Ծրագիրն իրականացվում է Էներգետիկ խարտիայի քարտուղարության կողմից: Այս տարվա փետրվարին կառավարության ընդունած էներգախնայողության երկրորդ ազգային ծրագրի թիրախը Հայաստանում էներգիայի բազային սպառումը 20 տոկոս կրճատելն է 2010-2012 թթ համեմատ: Դրա իրագործմանը նպաստող միջոցառումների 63 տոկոսը նախատեսված է հենց այդ շենքերի համար: Նախատեսվում է, որ այն 30 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի բազային սպառումը շենքերում:
Փոխնախարարի խոսքով,  պիլոտային ծրագրերը ցույց են տվել, մեկ բնակելի շենքը եթե ջերմամեկուսացվի, փոխվեն շենքի պատուհաններն ու դռները, ապա հնարավոր է մինչև 60 տոկոս էներգախնայողություն:

Айк Арутюнян: Планируется сократить базовый уровень потребления энергетических ресурсов жилых зданий в Армении
12:27 08/11/2017
Очень важно по итогам обсуждений с экспертами и представителями ЕС обозначить мероприятия, которые должны быть реализованы для решения вопроса повышения энергетической эффективности жилищного фонда. Об этом сегодня сказал журналистам заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Айк Арутюнян.
Айк Арутюнян участвовал в форуме, организованном программой «ЕС для энергетики», по теме «Раскрытие потенциала энергосбережения в жилых домах и общественных зданиях Армении».
Программу осуществляет Секретариат энергетической хартии. Целью принятой в феврале правительством Армении второй национальной программы энергосбережения является сокращение базового уровня потребления энергии на 20% – по сравнению с 2010-2012 годами.
При этом 63% мероприятий, способствующих этому, предусмотрено для этих зданий. Ожидается, что они на 30% сократят базовый уровень потребления энергии.
По словам Айка Арутюняна, пилотные программы показали, что при теплоизоляции жилого дома, замене окон и дверей уровень энергосбережения может достичь до 60%.