Էդգար Ստեփանյան. Այս մեդալից հետո հասկացա, որ նորից կարող եմ հաջողությունների հասնել
Հեծանվահրապարակի աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլի սկրեչ մրցաձևում նվաճած արծաթե մեդալը հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի համար առաջին է եղել մեծահասակների մրցաշարում:
«Բառերով չեմ կարող նկարարագրել՝ ինչ զգացի, երբ եզրագիծը հատելուց հետո տեսա մարզչիս ուրախությունը: Զգացված եմ, որ շատ հայեր եկել էին ինձ երկրպագելու:  Հասկանում եմ, որ կարողացա արդարացնել մարզչիս ու երկրպագուների սպասելիքները: Ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց առաջ ացնել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկներից: Այս մեդալը թիմային աշխատանքի արդյունք է: Շնորհակալ եմ մարզչիս՝ Արմեն Գյոզալյանին: Նա իմ կողքին է ամեն պահ, օգնում է ինձ ցանկացած հարցում թե´ սպորտում, թե´ սպորտից դուրս: Ես էլ փորձում եմ նրան շնորհակալությունս ասել իմ հաջողություններով:
Մեծահասակների խումբ անցումը միանգամայն այլ է, այստեղ պայքարը շատ մեծ է: Այս մրցումից հետո հասկանում եմ, որ կարող եմ նորից հաջողությունների հասնել: Պետք է պայքարեմ, շարունակեմ առաջ շարժվել»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Էդգար Ստեփանյանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հայ հեծանվորդի գլխավոր նպատակն է մասնակցել 2018թ. Նիդերլանդներում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, ապա նվաճել Տոկիո-2020-ի ուղեգիր:
Աշխարհի առաջնությունում հանդես գալու իրավունք ստանալու են 24 լավագույնները:
«Գավաթի խաղարկությունում կարևոր միավորներ վաստակեցի, որի արդյունքում վարկանիշային աղյուսակում դիրքս զգալիորեն կբարելավրեմ: Այս պահի դրությամբ վարկանիշային աղյուսակում 23-րդն եմ: Բայց դեռ ժամանակ ունեմ ավելի շատ միավորներ վաստակելու: Առաջիկայում պատրաստում եմ մասնակցել ևս մեկ մրցաշարի, որը ԱԱ-ի միավորներ է տալիս:
Հավատում եմ ուժերիս: Ցանկացած մրցման պետք է պատրաստվել լրջորեն: Եթե մի պահ թերագնահատես քեզ կամ չպահպանես մարզիկի օրակարգը՝ ճիշտ քնելը, սնվելը, ապա հաջողության հասնել չես կարող»,- նշել է հեծանվորդը:

Armenian cyclist: Winning this medal I realized I can achieve more success
The silver grabbed by Armenian cyclist Edgar Stepanyan in the scratch race event of the UCI Track Cycling World Cup in Pruszkow, Poland, was the first medal the Armenian athlete won in an adult championship.
“I can’t find words to describe my feelings when I saw how happy my coach was after I crossed the line. I am grateful to all Armenians who were there to support me. I realize that I managed to live up the expectations of my trainer and fans. I am glad to have outcompeted the strongest athletes in the world. This medal is the result of a team work,” the cyclist said, extending special gratitude to his personal coach Armen Gyozalyan for always supporting him.
He stated the competition in the adults group is stronger. “Winning this medal I realized I can achieve more success. I need to struggle and move forward,” he said in an interview with the National Olympic Committee.
The main goal of the Armenian athlete is to take part in the 2018 UCI Road World Championships scheduled for the Netherlands, to be further qualified for 2020 Tokyo Olympic road race.