Էդգար Ստեփանյան. Այս մեդալից հետո հասկացա, որ նորից կարող եմ հաջողությունների հասնել
Հեծանվահրապարակի աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլի սկրեչ մրցաձևում նվաճած արծաթե մեդալը հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի համար առաջին է եղել մեծահասակների մրցաշարում:
«Բառերով չեմ կարող նկարարագրել՝ ինչ զգացի, երբ եզրագիծը հատելուց հետո տեսա մարզչիս ուրախությունը: Զգացված եմ, որ շատ հայեր եկել էին ինձ երկրպագելու:  Հասկանում եմ, որ կարողացա արդարացնել մարզչիս ու երկրպագուների սպասելիքները: Ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց առաջ ացնել աշխարհի ուժեղագույն մարզիկներից: Այս մեդալը թիմային աշխատանքի արդյունք է: Շնորհակալ եմ մարզչիս՝ Արմեն Գյոզալյանին: Նա իմ կողքին է ամեն պահ, օգնում է ինձ ցանկացած հարցում թե´ սպորտում, թե´ սպորտից դուրս: Ես էլ փորձում եմ նրան շնորհակալությունս ասել իմ հաջողություններով:
Մեծահասակների խումբ անցումը միանգամայն այլ է, այստեղ պայքարը շատ մեծ է: Այս մրցումից հետո հասկանում եմ, որ կարող եմ նորից հաջողությունների հասնել: Պետք է պայքարեմ, շարունակեմ առաջ շարժվել»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասել է Էդգար Ստեփանյանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հայ հեծանվորդի գլխավոր նպատակն է մասնակցել 2018թ. Նիդերլանդներում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը, ապա նվաճել Տոկիո-2020-ի ուղեգիր:
Աշխարհի առաջնությունում հանդես գալու իրավունք ստանալու են 24 լավագույնները:
«Գավաթի խաղարկությունում կարևոր միավորներ վաստակեցի, որի արդյունքում վարկանիշային աղյուսակում դիրքս զգալիորեն կբարելավրեմ: Այս պահի դրությամբ վարկանիշային աղյուսակում 23-րդն եմ: Բայց դեռ ժամանակ ունեմ ավելի շատ միավորներ վաստակելու: Առաջիկայում պատրաստում եմ մասնակցել ևս մեկ մրցաշարի, որը ԱԱ-ի միավորներ է տալիս:
Հավատում եմ ուժերիս: Ցանկացած մրցման պետք է պատրաստվել լրջորեն: Եթե մի պահ թերագնահատես քեզ կամ չպահպանես մարզիկի օրակարգը՝ ճիշտ քնելը, սնվելը, ապա հաջողության հասնել չես կարող»,- նշել է հեծանվորդը:

Армянский велосипедист Эдгар Степанян: Серебряная медаль – результат командной работы
Для велосипедиста Эдгара Степаняна, занявшего второе место в дисциплине скрэтч на этапе розыгрыша Кубка мира, серебряная медаль стала первой во взрослых соревнованиях.
Как сообщает пресс-служба НОК Армении, после финиша Эдгар был взволнован, но в то же время горд, поскольку оставил позади призеров Олимпийских игр, чемпиона мира и Европы.
«Не могу словами описать, что я почувствовал, когда пересек финишную черту и увидел радость тренера. Я тронут, что многие армяне пришли поболеть за меня. Понимаю, что смог оправдать ожидания своего наставника и болельщиков. Рад, что мне удалось опередить сильнейших спортсменов мира. Эта медаль – результат командной работы. Я благодарен тренеру Армену Гезаляну. Он рядом со мной в любой момент, помогает мне в любом вопросе, будь то в спорте или вне него. А я пробую отблагодарить его своими успехами», – сказал он.
«Нужно бороться и продолжать двигаться вперед», – сказал Эдгар Степанян.
Главная цель армянского велосипедиста – участие в чемпионате мира 2018 года в Нидерландах и завоевание олимпийской путевки в Токио-2020. Право выступления на чемпионате мира получат 24 лучших спортсмена.
«На Кубке мира я завоевал важные очки, в результате чего мои позиции в рейтинговой таблице существенно улучшатся. На данный момент я занимаю 23-е место. Но еще есть время набрать больше очков. В ближайшем будущем готовлюсь участвовать в еще одном соревновании, которое дает рейтинговые очки.
Верю в свои силы. К любому соревнованию нужно готовиться серьезно. Если недооценишь себя или не соблюдешь спортивный режим (правильные сон и питание), не можешь достигнуть успехов», – отметил велосипедист.