Ֆրանսիայի դատարանը թույլատրեց Ադրբեջանին անվանել «բռնապետություն»
Ֆրանսիայի Նանտեր քաղաքի դատարանն անընդունելի է համարել Բաքվի հայցն ընդդեմ France 2 հեռուստաալիքի լրագրողներ Էլիզ Լյուսենի ու Լորան Ռիչարդի, որոնց Բաքուն մեղադրում  էր զրպարտության մեջ՝ Ադրբեջանին «դիկտատուրա» (բռնապետություն) անվանելու համար:
Էլիզ Լյուսենն ու Լորան Ռիչարդը Ադրբեջանին բնորոշել էին որպես բռնապետություն «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ, որը հեռարձակվել էր 2015թ.-ի սեպտեմբերի 7-ին:
Նանտեր քաղաքի դատարանի  նախագահը հայտարարել է. «Մամուլի ազատության մասին օրենքը նպատակ ունի ապահովելու խոսքի ազատությունն ու թույլ չտալ պետությանը քրեական հետապնդման ենթարկել անհատին»:
Ինչպես հաղորդում է Liberation-ը, դատարանը գտել է, որ «քրեական օրենսգիրքը խստորեն մեկնաբանվել է» ու Կովկասի պետությունը «չունի ավելի իրավունքներ, քան Ֆրանսիայի պետությունն» ու անընդունելի ճանաչել հայցը:
«France Télévisions»-ի ու երկու լրագրողների փաստաբանները ողջունել են դատարանի որոշումը: Փաստաբան Վիրջինի Մարկեն դատարանի որոշումն անվանել է «շատ հետաքրքիր»՝ ընդգծելով, որ դատարանը ճանաչեց, որ քաղաքացու, ավելին, լրագրողի դեմ գործելը լրջորեն կվնասի արտահայտվելու ազատությանը: Փաստաբանը նշել է, որ այս որոշումը «վերջ դրեց լրագրողներին քաղաքական գրաքննության ենթարկելու բոլոր հնարավորություններին»:
Հիշեցնենք, որ «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ Էլիզ Լյուսեն ներկայացրել է Լորան Ռիչարդի ռեպորտաժը, որն արվել էր նաև Ֆրանսուա Օլանդի Բաքու այցի շրջանակներում, որում Ադրբեջանը ներկայացվում է որպես «բռնապետություն», իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ որպես «դիկտատոր» կամ «բռնապետ»:  Ալիևին բռնապետ էր անվանել նաև «France Télévisions»-ի գործադիր տնօրեն Դոֆան Էրնոտը, ով ասել էր, որ եթե իրենք մի բանի մասին խոսում են, ապա այն ստուգում ու վերստուգում են՝ ընդգծելով, որ ռեպորտաժի պատրաստումը տևել է մոտ 1 տարի:
«Ասել, որ Ադրբեջանում դիկտատուրա է, սա կարծիք չէ: «Cash Investigation»-ը կարծիքների վերաբերյալ հաղորդում չէ, այլ հետաքննություն»,-ասել էր հաղորդավարը:

The court in the Paris suburb of Nanterre dismissed on Tuesday the criminal defamation charges brought by Azerbaijani government against two French journalists for calling the country a "dictatorship." In its November 7 ruling, the court dismissed the complaint for being ‘unacceptable.’ The hearing was the first case, involving a foreign government bringing a defamation suit against journalists before a French court.
To remind, Azerbaijan sued journalists Elise Lucet and Laurent Richard working for the France 2 network for defamation over a 2015 investigative report. The reporters were accused of defaming the Azerbaijani government by referring to it as a "dictatorship" when the former Soviet republic received a visit from then French president Francois Hollande.
The court decision was explained by references to the press law which “is designed to ensure the freedom of speech and prevent a state from launching a prosecution against individuals.”
The French Liberation paper quoted the court decision, saying “the press law has been put in place to prevent political censorship."
The lawsuit against the two television journalists was earlier slammed by the media watchdog Reporters Without Borders' (RSF) as “an act of intimidation highlighting the Azerbaijani government’s contempt for free speech.” Media freedom activists also pointed to the dangerous precedent by a foreign government to export censorship beyond its own borders.