Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` նոյեմբերի 7-ից 8- ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 8 դեպքերն էլ բացահայտվել են։
Արձանագրվել է թմրամիջոցի հայտնաբերման 3 և զենք-զինամթերքի առգրավման 1 դեպք։
Բացահայտվել է գողության 6, յուրացման 2, անձի առևանգման, ապօրինի ծառահատման և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 4 և մարմնական վնասվածք հասցնելու 1 դեպք:
Անցած 1 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 13 պատահար, ինչի հետևանքով 2 մարդ զոհվել է, 16-ը` ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Police: 13 road traffic accidents recorded in Armenia in one day
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, all the 8 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from November 7 to November 8, have been uncovered.
The past one day saw three cases of detection of narcotics and one case of seizure of arms and ammunition.
Six cases of swindling, two cases of squandering, one case of kidnapping, one case of illegal felling of trees and one case of abuse of official authority have been solved.
From earlier committed crimes, one case of infliction of bodily injuries and four cases of theft have been solved.
Over the past one day, 13 road traffic accidents have been registered in the republic, due to which two people died and 16 others sustained bodily injuries of varying levels of gravity.