Վարչապետի մոտ «Սևան» ազգային պարկ»-ի աշխատանքներին վերաբերող հարցեր են քննարկվել
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցության՝ նվիրված «Սևան» ազգային պարկ»-ի բարեփոխումներին:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վահե Գուլանյանը ՀՀ վարչապետին զեկուցել են կատարվող աշխատանքների և կառավարության ղեկավարի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ զեկուցվել է, որ 2017թ-ին նախատեսված է հավաքագրել 287.6 մլն դրամ, ինչը 108 միլիոնով ավելի է 2016թ. ցուցանիշից, իսկ հողի վարձավճարների մուտքերի մասով արդեն իսկ հավաքագրվել է 138.4 մլն դրամ, ինչը շուրջ 40 մլն դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կանխատեսմամբ՝ այս տարվա հավաքագրումը ամբողջությամբ կատարվելու է:
Զեկուցվել է նաև, որ պարբերաբար անցկացվող շաբաթօրյակների միջոցով շարունակվում են աղբի հավաքման և աղբահեռացման աշխատանքները, նշվել է, որ ներկայումս տարածքում գործող 290 սուբյեկտներից աղբահանության մասին պայմանագրեր են կնքվել 260-ի հետ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ապօրինի շինությունների ապամոնտաժման, անտառատնկումների, այժմ քննարկվող ներդրումային ծրագրերի, ջրային տրանսպորտի զարգացման հարցերին:
Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել հետևողական աշխատանքներն այդ ուղղությամբ և պարբերաբար զեկուցել արդյունքների մասին:

В правительстве Армении  обсуждены вопросы, касающиеся работ в национальном парке «Севан»
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве сегодня состоялось рабочее совещание, посвященное реформам в национальном парке «Севан». Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Министр охраны природы РА Арцвик Минасян и директор ГНКО «Национальный парк «Севан» Ваге Гуланян доложили премьер-министру о ходе работ и выполнения поручений, данных Главой правительства.
Было доложено, что в 2017 году поступления запланированы в размере 287,6 млн драмов, что на 108 миллионов больше показателя 2016 года, а в части арендной платы за землю уже собрано 138,4 млн драмов, что примерно на 40 млн драмов превышает показатель прошлого года. По прогнозу директора ГНКО, план поступлений за этот год будет полностью выполнен.
Было доложено, что посредством периодически продолжающихся субботников ведутся работы по сбору и вывозу мусора, отмечено, что в настоящее время заключены договоры о вывозе мусора с 260 из действующих на территории 290 субъектов.
На совещании были также обсуждены вопросы, касающиеся демонтажа незаконных строений, осуществления лесопосадок, рассмотренных по настоящее время инвестиционных программ, развития водного транспорта.
Премьер-министр поручил продолжить последовательные работы в этом направлении и периодически докладывать об их результатах.