Վարչապետի մոտ «Սևան» ազգային պարկ»-ի աշխատանքներին վերաբերող հարցեր են քննարկվել
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային խորհրդակցության՝ նվիրված «Սևան» ազգային պարկ»-ի բարեփոխումներին:
ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վահե Գուլանյանը ՀՀ վարչապետին զեկուցել են կատարվող աշխատանքների և կառավարության ղեկավարի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ զեկուցվել է, որ 2017թ-ին նախատեսված է հավաքագրել 287.6 մլն դրամ, ինչը 108 միլիոնով ավելի է 2016թ. ցուցանիշից, իսկ հողի վարձավճարների մուտքերի մասով արդեն իսկ հավաքագրվել է 138.4 մլն դրամ, ինչը շուրջ 40 մլն դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի կանխատեսմամբ՝ այս տարվա հավաքագրումը ամբողջությամբ կատարվելու է:
Զեկուցվել է նաև, որ պարբերաբար անցկացվող շաբաթօրյակների միջոցով շարունակվում են աղբի հավաքման և աղբահեռացման աշխատանքները, նշվել է, որ ներկայումս տարածքում գործող 290 սուբյեկտներից աղբահանության մասին պայմանագրեր են կնքվել 260-ի հետ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ապօրինի շինությունների ապամոնտաժման, անտառատնկումների, այժմ քննարկվող ներդրումային ծրագրերի, ջրային տրանսպորտի զարգացման հարցերին:
Վարչապետը հանձնարարել է շարունակել հետևողական աշխատանքներն այդ ուղղությամբ և պարբերաբար զեկուցել արդյունքների մասին:

Chaired by Prime Minister Karen Karapetyan, a working consultation on the reforms of Sevan National Park was held today at the Office of Government.
Nature Protection Minister Artsvik Minasyan and Sevan National Park SNCO Director Vahe Gulanyan reported progress in the ongoing activities and the implementation of the premier’s instructions, the government’s press service reported.
It is envisaged to collect 287.6 million drams in 2017, 108 million more than in 2016. AMD138.4 million has already been collected in land lease payments, which exceeds the previous year’s index by 40 million drams. The SNCO Director assured that this year’s collection target will be met in full.
It was also reported that garbage collection and waste removal work is being carried out by means of regularly held cleanup campaigns. In this connection, the speakers advised that garbage collection contracts have already been signed with 260 out of 290 entities operating in the Park.
The meeting next touched upon the dismantling of illegal buildings, forestation issues, the investment projects under consideration and the development of water transport. The prime minister instructed the stakeholders to continue making consistent efforts in this direction and periodically report back the results.