Օլիմպավանում կայացել է բռնցքամարտի 10-րդ համաժողովը: Հայաստանի բոլոր տարիքային հավաքականների մարզիչները, մարզերի պատասխանատուները տարեկան հաշվետվություն են ներկայացրել համաժողովին:
Ներկաները քննարկել են բռնցքամարտում առկա խնդիրները, դրանց լուծման տարբերակները, 2018 թ. ծրագրերը: Ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանն իր գոհունակությունն է հայտնել ազգային թիմի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանին՝ հավաքականի արդյունքների համար:
«Այս տարի պրոֆեսիոնալ ռինգում հաստատվեցին մեր երեք բռնցքամարտիկները: Ընդհանուր առմամբ նրանք անցկացրին 14 մենամարտ, բոլորը հաղթանակով, որից 12-ը ավարտեցին ժամանակից շուտ: Նրանք կշարունակեն մրցել նաև սիրողական բռնցքամարտում: Հավաքականի աշխատանքը գնահատում եմ լավ՝ վերջին տարիներին մենք նման արդյունք չենք ունեցել: Կարծում եմ՝ Հովհաննես Բաչկովը դեռ իր խոսքը կասի սիրողական բռնցքամարտում:
Երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում մեդալներ չունեցավ, սակայն թիմից դժգոհ չեմ, ինչպես նաև բավարար եմ գնահատում ավագ պատանիների ու կրտսեր պատանիների թիմերի աշխատանքը»,- ասել է ֆեդերացիայի նախագահը:
Արթուր Գևորգյանը նշել է, որ 2018 թվականն ազգային հավաքականի համար մեծամասամբ պատրաստական աշխատանքների տարի կլինի: Նրանք կմասնակցեն ընկերական մրցաշարերի, լավագույն մարզավիճակ ձեռք կբերեն, որ 2019 թ. կարողանան պայքարել օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար: Իսկ հաջորդ տարվա կարևորագույն մրցումը կլինի Մ 22 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը:
Ֆեդերացիայի նախագահը հայտնել է, որ տարվա վերջին բոլոր մարզիչները պետք է հանձնեն գործնական քննություն: Մարզչական աշխատանքը կկարողանան շարունակել այն մասնագետները, որոնք հաջող կհանձնեն քննությունը և ֆեդերացիայի կողմից համապատասխան որակավորում կստանան.
«Մենք շատ ենք հեռացել հայկական դասական բռնցքամարտից: Ունենում ենք Հայաստանի չեմպիոն, որը գալիս է հավաքական և չի տիրապետում տարրական հնարքների: Կարծում եմ՝ մարզիչների քննությունը մեզ կօգնի այս հարցը կարգավորել»:
Ֆեդերացիայի նախագահը նաև մարզչական նոր նշանակումներ կատարեց: Ազգային հավաքականը կշարունակի գլխավորել Դավիթ Թորոսյանը, իսկ նրան կօգնի Վահան Ադիլխանյանը: Երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ նշանակվեց Կարեն Աղամալյանը, ում օգնականը կլինի Ռիոյի օլիմպիական խաղերի մասնակից Վլադիմիր Մարգարյանը: Ավագ պատանիների թիմն այսուհետ կմարզեն Արտյոմ Սիմոնյանը և Ռոբերտ Պետրոսյանը: Կրտսեր պատանիների թիմը կշարունակի աշխատել Աշոտ Ավետիսյանի ղեկավարությամբ: Կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ նշանակվեց Խաչիկ Խաչատրյանը.
«Այժմ հավաքականներում աշխատելու հնարավորություն տալիս ենք նաև երիտասարդներին: Նրանք շատ լավ բռնցքամարտիկներ են եղել, կարծում եմ հաջող կլինի նաև մարզչական գործունեությունը»,- ասել է Արթուր Գևորգյանը:
ՀԲՖ նախագահը տեղեկացրել է, որ հավաքականների մարզիչները չեն կարող ունենալ անձնական նոր սաներ՝ այսպիսով հնարավոր կլինի խուսափել սուբյեկտիվությունից: Սակայն, մարզիչները չեն թողնի այն բռնցքամարտիկներին, որոնց հետ աշխատում են տարիներ շարունակ:

В Олимпаване состоялся 10-й конгресс Федерации бокса Армении. С годовым отчетом о проделанной работе выступили тренеры всех возрастных групп и ответственные за регионы. Подробности представляет пресс-служба НОК Армении.
Присутствующие обсудили насущные проблемы бокса и варианты их решения, а также программы на 2018 год. Артур Геворкян выразил удовлетворение результатами работы главного тренера национальной сборной Давида Торосяна.
«В этом году на профессиональном ринге закрепились три наших боксера. В общей сложности они провели 14 поединков, победив во всех, причем в 12 досрочно. Они продолжат состязаться также в любительском боксе. Работу сборную оцениваю на "хорошо". В последние годы у нас не было такого результата. Думаю, Ованнес Бачков еще скажет свое слово в любительском боксе.
Молодежная сборная не завоевала медалей на чемпионате Европы, однако я доволен командой. Удовлетворительной считаю также работу команд юношей старшего и младшего возраста», – сказал президент федерации.
Артур Геворкян отметил также, что 2018 год будут для национальной сборной по большей части годом подготовительных работ. Боксеры примут участие в товарищеских соревнованиях, наберут оптимальную спортивную форму, чтобы в 2019 году побороться за олимпийские путевки. А главным турниром следующего года станет чемпионат Европы до 22 лет.
Президент федерации заявил, что в конце года все тренеры должны сдать практический экзамен. Тренерскую работу смогут продолжить специалисты, которые успешно сдадут экзамен и получат соответствующую квалификацию от федерации.
Президент федерации также заявил о новых назначениях. Национальную сборную продолжит возглавлять Давид Торосян, а ему поможет Ваган Адилханян. Старшим тренером молодежной сборной назначен Карен Агамалян, помощником которого станет участник Олимпийских игр в Рио Владимир Маркарян. Юношей старшего возраста отныне будут тренировать Артем Симонян и Роберт Петросян. Команда юношей младшего возраста продолжит работать под руководством Ашота Аветисяна. Наставником женской сборной назначен Хачик Хачатрян.
«Сейчас мы даем возможность работать в сборной молодым. Они были очень хорошими боксерами, думаю, успешной будет также и их тренерская деятельность», – сказал Артур Геворгян.
Президент ФБА сообщил, что тренеры сборных не могут иметь личных подопечных, дабы избежать субъективного подхода. Однако тренеры не оставят тех боксеров с которыми работали на протяжении лет.