Ներդրումներ՝ առանց սակագնային բեռի ավելացման, 2500 նոր աշխատատեղ
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը Հայաստանի ներդրողների ակումբի հետ համատեղ պատրաստվում են առաջիկա տարիներին ավելի քան  1 մլրդ դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտում։ Ինչպես այսօր Երևանում ներդրումային ծրագրի ներկայացման ժամանակ նշեց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Կարեն Դարբինյանը, ներդրումների ծրագրում ներառված է  երկու ուղղություն՝ էներգետիկայի արտադրության ոլորտ և բաշխիչ ցանցեր:
Ըստ Կարեն Դարբինյանի ՝ հիդրոէներգետիկայի ոլորտում կարևորագույն ներդրումը «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցումն է:
«Դեռևս 1970թ. մշակված և 1998թ. ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս ծրագիրը ներդրումների բացակայության պատճառով մինչ օրս չէր իրականացվել: «Տաշիր» ընկերությունների խումբն այսօր լիովին նոր մոտեցումներ ու տեխնոլոգիական լուծումներ է առաջարկել»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ հիդրոէլեկտրակայանի կառուցումը թույլ կտա նախկինում պլանավորված 76 ՄՎտ-ի փոխարեն ստանալ մոտ 120 ՄՎտ հզորությամբ կայան՝  էլեկտրաէներգիայի տարեկան մինչև 460 մլն կՎտ/ժ արտադրողականությամբ՝ ապահովելով Հայաստանում ընդհանուր սպառվող էլեկտրաէներգիայի շուրջ 5-6%-ը:  Նախագծի ընդհանուր արժեքը կկազմի մոտ 200 մլն դոլար: Ծրագրում իր մասնակցությունը կունենան ամերիկյան «Ռոբբինս» ընկերությունը և Համաշխարհային Բանկի խմբի Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան։
«Նախապատրաստական աշխատանքների ամփոփումից հետո «Շնող» ՀԷԿ-ի կառուցման աշխատանքները կավարտվեն 4 տարվա ընթացքում»,- ասաց Կարեն Դարբինյանը:
Նա նաև նշեց, որ առաջիկա տարիներին շուրջ 900 մլն դոլար կուղղվի «Հայաստանի բաշխիչ ցանցեր» ընկերությունում էլեկտրաէներգետիկական ենթակառուցվածքների վերակառուցման և էլեկտրաէներգիայի հաշվառման սարքերի ներդրմանը: « Չնայած ընկերության  գրանցած ֆինանսատնտեսական էական հաջողություններին` ընկերության հիմնական միջոցները 85 և ավելի տոկոսով մաշվածություն ունեն, ինչն էլ որակական ցուցանիշների ծայրահեղ լարված վիճակ է ստեղծել։ Ուստի արդիականացման անհրաժեշտություն կա»,- ասաց  Կարեն Դարբինյանը՝ հավելելով, որ ծրագրի իրագործումից հետո ցանցերը կհամապատասխանեցվեն միջազգային ստանդարտներին:
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահի խոսքով, ներդրումային ծրագրերը կազմելիս առաջնորդվել են մի շարք կարևոր սկզբունքներով: Առաջին սկզբունքը ներդրումների կատարումն է՝ առանց սակագնային բեռի ավելացման. «Սա Սամվել Կարապետյանի կողմից մեր առջև դրված առաջին պայմանն է, որին հետևել ենք մեր նախաձեռնությունների ընթացքում»:
Սկբունքներից են՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրում առաջատար միջազգային ընկերությունների հետ համագործակցությամբ , երկարաժամկետ վարկերի ներգրավում՝ առանց պետական երաշխիքի, էկոլոգիական և սոցիալական խնդիրների լուծում, նոր աշխատատեղերի ստեղծում, որը ենթադրում է՝ ներդրումային ծրագրի շրջանակումներում օգտագործվող սարքավորումների մոտ 80 տոկոսի արտադրությունը կկազմակերպվի Հայաստանում:
«Ըստ նախնական գնահատականի՝ խոսքը գնում է մոտ 2500 նոր աշխատատեղի ստեղծման մասին»,- ասաց  Կարեն Դարբինյանը:
Նշենք, որ ծրագրի ներկայացման ավարտին տեղի ունեցավ փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն «Տաշիր» ընկերության, ՀԷՑ-ի և ֆինանսական գործընկերների միջև:

Представлены направления инвестиций группы компаний «Ташир» в Армении: будет создано порядка 2500 новых рабочих мест
19:19 13/11/2017
Группа компаний «Ташир» совместно с Фондом «Клуб инвесторов Армении» и рядом международных финансовых институтов в ближайшие годы планирует осуществить инвестиции в сферу энергетики Армении на сумму свыше 1 млрд долларов. Об этом было объявлено сегодня, 13 ноября, в Ереване в ходе организованной «Клубом инвесторов Армении» презентации.
Отметим, в мероприятии участвовали президент Армении Серж Саргсян, президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, должностные лица и бизнесмены. Как было указано в ходе презентации, самый главный месседж – «инвестиции в будущее Армении».
Вице-президент группы компаний «Ташир» Карен Дарбинян в ходе организованной сегодня в Ереване презентации отметил, что инвестиции, преимущественно, будут осуществляться по двум направлениям: распределительные сети и производство электроэнергии.
По его словам, в гидроэнергетике главной инвестицией станет строительство ГЭС «Шнох».
«Разработанная ещё в 1970 году и одобренная правительством Армении в 1998 году эта имеющая стратегическое значение программа не была реализована до сих пор в виду отсутствия инвестиций. Группа компаний „Ташир” сегодня предложила полностью новые подходы и технологические решения», – отметил он.
По его словам, строительство гидроэлектростанции позволит повысить объем запланированной выработки энергии – с 76 МВт до 120 МВт, таким образом обеспечив порядка 5-6% от общего объема потребляемой в Армении электроэнергии. Общая стоимость данного проекта составит порядка 200 млн долларов.
«Строительство ГЭС „Шнох” планируется завершить за 4 года», – отметил К. Дарбинян.
Он также указал, что в ближайшие годы порядка 900 млн долларов будет направлено на работы по модернизации компании «Электрические сети Армении».
По словам вице-президента группы компаний «Ташир», составляя инвестиционные программы, представители компании руководствовались рядом важных принципов. Первый принцип заключается в осуществлении инвестиций без увеличения тарифной нагрузки. Среди принципов он назвал также внедрение современных технологий при сотрудничестве с ведущими международными компаниями, привлечение долгосрочных кредитов без госгарантии, решение экологических и социальных проблем, создание новых рабочих мест.
«По предварительным оценкам, речь идет о создании порядка 2500 новых рабочих мест», – отметил К. Дарбинян.