ԱԱ. Հայաստանի սամբիստները նվաճել են երկու ոսկե, մեկ արծաթե և երկու բրոնզե մեդալ
Սոչիում ավարտված սամբոյի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Գրիգոր Մխիթարյանը նվաճել է ոսկե մեդալ: ՀԱՕԿ լրատվականից հայտնում են, որ մարտական սամբոյի 52 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Մխիթարյանը հաղթել է ղրղզ Մուհամեդալի Էրգեշովին:
Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ) դարձել է աշխարհի փոխչեմպիոն՝ եզրափակչում զիջելով ռուսաստանցի Դանիիլ Վոևոդինին: Ավելի վաղ մարզական սամբոյում Տիգրան Կիրակոսյանը (52 կգ) դարձել էր աշխարհի չեմպիոն, իսկ Մաքսիմ Մանուկյանը (57 կգ) և Արսեն Խանջյանը (100 կգ)՝  նվաճել բրոնզե մեդալ:

Armenian athletes grab gold, silver and bronze at World Sambo Championships
The Armenian sambo team has conquered two gold, one solver and two bronze medals at the 2017 World Sambo Championships held in Sochi, Russia.
According to the National Olympic Committee’s website, Armenian sambo athlete Grigor Mkhitaryan (w/c 52kg) won the gold after defeating Kyrgyzstan’s Muhammad Ali Ergeshov in the final round.
Vachik Vardanyan (w/c 68kg) claimed the world vice champion’s title after losing his fight to Russian Daniil Voevodin in the final round.
Earlier, Tigran Kirakosyan, competing in the 52 weight class, won a gold medal in the sport sambo tournament. Maxim Manukyan (57kg) and Arsen Khanjyan (100kg) grabbed bronze medals.