Վան Գոգի «Հողագործությունը և հողագործ» կտավը, Christie’s աճուրդի տանը վաճառվել է 81,3 միլիոն դոլարով:
«Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ՝ նկարը, որում պատկերված է տեսարան՝ բացվող Ֆրանսիայում հոգեբուժարանի պատուհանից, որտեղ Վան Գոգը գտնվել է իր կյանքի վերջին տարիներին, ստեղծվել է 1889 թվականին։ Դրա նախնական գինը եղել է 50 միլիոն դոլար:
Աղբյուրը նշում է, որ ռեկորդային գինը, որով երբևէ վճարվել է Վան Գոգի ստեղծագործության համար, կազմել է 82,5 մլն դրամ։ Այդ գնով ձեռք է բերվել նրա «Բժիշկ Գաշեի դիմանկարը»՝ 1990 թվականին։

Картина Ван Гога «Вспаханное поле и пахарь» продана за $81 млн
Картина Ван Гога «Вспаханное поле и пахарь» была продана на аукционе Christie's, прошедшем в Нью-Йорке в понедельник, за $81 млн. Об этом сообщает «Газета.Ру» со ссылкой на Bloomberg.
Согласно информации, полотно, на котором изображен вид из окна психиатрической лечебницы, в которой художник находился в течение года, было написано в 1889 году. Картина находилась в коллекции семьи Басс. Эстимейт работы составлял $50 млн. Рекордная сумма, за которую когда-либо была продана картина Ван Гога, составила $82,5 млн – она была уплачена в 1990 году за работу «Портрет доктора Гаше».
Отмечается, что картину «Вспаханное поле и пахарь» приобрела Ребекка Вей, президент азиатского отделения Christie's.