Prօwine China 2017. երկու հիմնադրամները հայկական գինու և կոնյակի արտադրողների համար ճանապարհ են հարթում դեպի չինական շուկա
12:47 14/11/2017
Հայաստանի զարգացման ու Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամների աջակցությամբ գինի, կոնյակ և այլ ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող 13 ընկերություն նոյեմբերի 14-16-ը առաջին անգամ Չինաստանի Շանհայ քաղաքում մասնակցում են «Prօwine China 2017» ցուցահանդեսին։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հայաստանյան գինեգործությունը և կոնյակագործությունը ներկայացվում է միասնական տաղավարով։ Ոլորտը կառավարության գերակայություններից է, ուստի արտահանման ներուժ ունեցող ընկերությունների մասնակցությունը համաֆինանսավորվել է պետական աջակցության շրջանակում։
«Prօwine China»-ն ոլորտի միջազգային խոշորագույն ցուցահանդեսներից է, որին այս տարի մասնակցում է 650 ընկերություն 37 երկրից, սպասվում է 12 000-ից ավելի ներկրողների և մասնագետների այցելություն։ Հիմնադրամների ներկայացուցիչները միջազգային գնորդ կազմակերպությունների և դիստրիբյուտորների հետ նախնական ճանաչողական աշխատանք են կատարել՝ հայկական արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկ ձևավորելու նպատակով։
Ասիական շուկան Հայաստանի համար թիրախային է, որտեղ, երկու հիմնադրամների մասնագետների գնահատմամբ, հայկական արտադրանքը մրցունակ է՝ գինեգործության հազարամյա ավանդույթների և նորագույն տեխնոլոգիաների համադրության շնորհիվ։ Հայկական գինիներն ու կոնյակներն այսօր արտահանվում են աշխարհի շուրջ 25 երկիր:
«Ասիական շուկան հայկական ընկերությունների համար նոր, բայց արտահանման հեռանկարային ուղղություն է։ Մենք մեծ ծրագրեր ունենք. կառավարությունը բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել գինեգործության ու կոնյակագործության համար, ոլորտի նկատմամբ ակնհայտ է նաև ներդրողների ու միջազգային գնորդների հետաքրքրությունը։ Որպես արդյունք, Հայաստանի տարբեր շրջաններում մեծանում են խաղողի այգետարածքները, հիմնվում են նոր գործարաններ, տուրիզմի այս ուղղությունը դեպի մեր երկիր է գրավում ավելի շատ զբոսաշրջիկների»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը:
«Գինու բնօրրանում՝ Հայաստանում այսօր գինեգործությունը վերածնունդ է ապրում և այս ցուցահանդեսի մասնակցությամբ, որպես արքայական ըմպելիքին մարդկությանը ծանոթացրած երկիր, գինու միջազգային շուկան կրկին գրավելու հայտ ենք ներկայացնում: Հայկական գինին ու կոնյակը հագեցած են համահոտային յուրահատուկ փնջով և ունեն բոլոր նախադրյալները՝ միջազգային շուկայում արժանի մրցակցային տեղ գրավելու համար»,- նշել է Հայաստանի խոխողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը:
Հիմնադրամից հիշեցնում են, որ արտահանման և միջազգային շուկայում ճանաչելիության խթանման  նպատակով երկու հիմնադրամների ղեկավարները համատեղ գործունեության պայմանագիր են ստորագրել 2017 թ. սեպտեմբերի 5-ին:

With the support of the Development Foundation of Armenia (DFA) and Vine and Wine Foundation of Armenia, local 13 wine, brandy and other alcoholic beverage producing companies participate in ProWine China 2017 expo scheduled for Shanghai, China on November 14-16.
According to the DFA’s press service, Armenian wine and brandy production are presented in a single pavilion. The sector is one of the government’s priorities, therefore the participation of companies with export potential has been co-financed through state support.
ProWine China is the largest exhibition of the sector, with 650 companies from 37 countries participating this year, and over 12.000 importers and professionals expected to visit. The representatives of both foundations have made preliminary cognitive work with international buyer organizations and distributors, to achieve demand for Armenian products.
The Asian market is a target for Armenia, where, according to experts of two foundations, Armenian production is competitive due to the combination of millennial traditions of winemaking and the latest technology. Today Armenian wine and brandy are exported to over 25 countries worldwide.
“The Asian market is a new yet perspective export direction for the Armenian companies. We have big plans: the government has created favorable conditions for winemaking and brandy, and the interest of investors and international buyers in the field is also evident. As a result, in different regions of Armenia the number of vineyards grows, new factories are established, and this direction of tourism attracts more visitors to our country,” the CEO of Development Foundation of Armenia, Armen Avak Avakian remarked.
“In the birthplace of wine, in Armenia the viticulture sector is experiencing renaissance and by participating in this expo, as a country introducing the royal drink to the humanity, we once more engage in gaining world market share. Armenian wine and brandy are full of unique taste and have all the preconditions to be competitive in international market,” stated the executive director of Vine and Wine Foundation of Armenia, Zaruhi Muradyan.
The DFA reminded that in order to promote export and international recognition, the heads of two foundations have signed a joint venture agreement on September 5, 2017.