Կոմիտասի և Թումանյանի ծննդյան հոբելյանները կընդգրկվեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում
Փարիզում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ընթացող կազմակերպության Գլխավոր կոնֆերանսի 39-րդ նստաշրջանը որոշում է ընդունել ընդգրկել Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2018-2019 թթ. օրացույցում:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Հայաստանի Հանրապետության կողմից` Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի աջակցությամբ ներկայացված «Կոմպոզիտոր, էթնոերաժշտագետ, բանահավաք, երգիչ Սողոմոն Սողոմոնյանի, հայտնի որպես` Կոմիտաս վարդապետի (1869-1935 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը», և Վրաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությամբ ներկայացված «Բանաստեղծ, գրող, թարգմանիչ Հովհաննես Թումանյանի (1817-1923 թթ.) ծննդյան 150-ամյակը» խորագրով հայտերն ստացել են Կազմակերպության հավանությունը:
1998 թվականից առ այսօր Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օրացույցում ներառվել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից ներկայացված 23 հոբելյանական տարեթիվ:
Նախորդ երկամյակի համար հաստատվել էին ՀՀ կողմից ներկայացված «Ոսկան Երևանցու տպագրությամբ հայերեն առաջին Աստվածաշնչի (1666 թ.) 350-ամյակը» և «Հովհաննես Այվազովսկու (1817-1900 թթ.) ծննդյան 200-ամյակը» հայտերը:

Birth anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan included in UNESCO calendar
The 39th Session of the UNESCO General Conference held in Paris, France has decided to include the anniversaries of Komitas and Hovhannes Tumanyan in the UNESCO calendar of renowned people and major events of 2018-2019.
According to the foreign ministry’s press service, the proposals for the 150th anniversary of the birth of Soghomon Soghomonian, known as Komitas Vardapet (1869-1935), composer, ethnomusicologist, researcher and singer (submitted by Armenia with the support of France and Germany), and 150th anniversary of the birth of Hovhannes Tumanyan (1869-1923), poet, writer, translator ( submitted by Armenia with the support of Georgia and Russian Federation) have been authorized by the Organization.
A total of 23 anniversaries submitted from Armenia have been included in UNESCO calendar since 1998.