Էնդոկրինոլոգներն ահազանգում են՝ շաքարային դիաբետը վերածվում է համաճարակի
Շաքարային դիաբետը և սրտանոթային համակարգի հիվանդություններն ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև Հայաստանում 3-րդ տեղն են զբաղեցնում` իրենց հաշմանդամության և մահացության ցուցանիշներով: Այս մասին այսօր «Մեդիա Կենտրոնում« տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱՆ գլխավոր էնդոկրինոլոգ, ԵՊԲՀ-ի էնդոկրինոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Էդվարդ Թորոմանյանը:
Նրա խոսքով՝ այսօր աշխարհում շաքարային դիաբետով հիվանդների թիվը մոտ 400 միլիոնի է հասնում, որոնց գերակշիռ մասը հիվանդանում է երկրորդ տիպի դիաբետով: Ըստ Է. Թորոմանյանի՝ տարեցտարի այդ թվերն աճում են. եթե 2000 թ-ին գրանցված էր 200 մլն մարդ, այսօր այդ թիվը կրկնապատկվել է:
«Նույն պատկերը նաև Հայաստանում է: Եթե 2000թ-ին Հայաստանում կար դիաբետով հիվանդ մոտ 40  հազար մարդ, ապա ներկայում դիսպանսեր հսկողության տակ է շուրջ 83 հազար մարդ: Այսինքն՝ 17 տարվա ընթացքում հիվանդների թիվը կրկնապատկվել է: Կարծում եմ, որ տարեվերջին այդ թիվը կանցնի 90 հազարից, քանի որ վերջին տարիներին տարեկան 7-8 հազար նոր դեպքեր ենք ունենում, մինչդեռ 2000թ-ին՝ 2-3 հազար նոր դեպք»,- ասաց նա:
Էնդոկրինոլոգները ահազանգում են, որ շաքարային դիաբետը վերածվում է համաճարակի, քանի որ հիվանդությունը շատ արագ տեմպերով է առաջ ընթանում: Մասնագետների հաշվարկներով՝ 2020թ-ին շաքարային դիաբետով հիվանդների  թիվը կգերազանցի 500 մլն-ը, այսինքն` աշխարհի բնակչության 5 տոկոսի մեջ տարածված կլինի շաքարային դիաբետը:

Diabetes is approaching epidemic proportions in Armenia, endocrinologist insists
Diabetes and heart diseases are a major public health problem globally as well as in Armenia ranked the third for the number of deaths attributed annually to them, Chief endocrinologist of Armenian Ministry of Healthcare Edward Toromanyan told at a press conference eon Tuesday at Media Center.
The endocrinologist recalled data suggesting the number of people with diabetes is around 400 million in the world and likely to increase with growing incidence of Type 2 Diabetes.
“The same rates are actual for Armenia. In 2000, 40 thousand people were diagnosed with diabetes, while the number has doubled today with around 83 thousand patients registered in the dispensary. According to our estimates, the number will surpass the 90 thousand with the ongoing annual rate of 7-8 thousand diagnosed with diabetes,” Toromanyan said.
In his words diabetes is approaching epidemic proportions considering also the rapid rate of spread of the disease.
According to predictions of the specialists, the number of people with diabetes will reach 500 million by 2020, amounting to the 5 percent of the world population.