Նոյեմբերի 14-ին և 15-ին կայացել է սուսերամարտի Մ 23 տարեկանների Հայաստանի թիմային բաց առաջնությունը, որին մասնակցում էր նաև Վրաստանի թիմը:
Խոցասուսեր զենքաձևում տղաների պայքարում առաջին տեղը զբաղեցրել են վրացիները: Նրանք մեր տղաներին հաղթել են 45-37 հաշվով: Աղջիկների պայքարում ևս Վրաստանի թիմն ուժեղ է գտնվել: Հայ աղջիկները զիջել են մեկ խոցումի տարբերությամբ՝ 38-39:
Ճկասուսեր զենքաձևում տղաների մեջ առաջինը Վրաստանի թիմն է: Նրանք մերոնց հաղթել են մեծ առավելությամբ՝ 45-27: Աղջիկների պայքարում 45-41 հաշվով հաղթել է Հայաստանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանն ասաց, որ առաջնությանը չէին մասնակցում մեր առաջատար մարզիկները՝ Մայքլ Հովհաննիսյանն ու Էդուարդ Օվիկյանը, ինչը մեծապես ազդել է արդյունքների վրա.
«Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանն ընդառաջ սա շատ կարևոր մրցում էր և´ մարզիկների և´ մարզիչների համար: Տեսանք մեր սուսերամարտիկների ուժեղ և թույլ կողմերը: Արդյունքից իհարկե գոհ չենք: Պետք է հետևություն անենք և աշխատենք շտկել բոլոր թերությունները:
Վրաստանը ներկայացել էր մարտական կազմով: Նրանց ճկասուսերակիր տղաներից մեկն այս տարի Եվրոպայի առաջնությունում (Մ23) մրցանակակիր էր դարձել»,- ասաց Արտաշես Մադոյանը:

Генсек Федерации фехтования: Сборные Армении проиграли Грузии из-за неучастия в первенстве лидеров
Открытый командный чемпионат Армении по фехтованию до 23 лет состоялся 14 и 15 ноября. В чемпионате участвовала также сборная Грузии.
В дисциплине шпага у юношей первое место заняли грузины. Они победили наших ребят со счетом 45:37. В соревновании девушек вновь сильнее оказалась команда гостей. Армянские спортсменки уступили со счетом 38:39.
В дисциплине рапира у юношей первой стала сборная Грузии, победившая нашу команду с большим преимуществом - 45:27. В состязаниях девушек Армения победила Грузию со счетом 45:41.
Как сообщает пресс-служба НОК Армении, генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян сказал, что в первенстве не участвовали наши сильнейшие спортсмены - Майкл Оганесян и Эдуард Овикян, что отразилось на результате.
«Перед чемпионатом Европы до 23 лет это соревнование было очень важным для наших спортсменов и тренеров. Мы увидели сильные и слабые стороны наших фехтовальщиков. Результатами, конечно, недовольны. Нужно сделать выводы и постараться исправить все недостатки.
Грузия была представлена боевым составом. Один из их рапиристов в этом году стал призером чемпионата Европы до 23 лет», – сказал Арташес Мадоян.