6-րդ դասարանի աշակերտի պայուսակը կշռում է այնքան, որքան АКС 74 ինքնաձիգը. Արման Սաղաթելյան
«Վերջին ժամանակահատվածում մի հետազոտություն եմ արել, որի արդյունքներն ուզում են նաև ձեզ ներկայացնել»,- այսօր խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադառնալով աշակերտների դպրոցական պայուսակեների քաշին՝ ասաց ՀՀԿ պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը։
«Իմ և իմ ընկերների երեխաների դպրոցական պայուսակների քաշն եմ կշռել, տարբեր տարիքի 15-20 երեխաների պայուսակներ, միջինացված 6-րդ դասարանի 12 տարեկան երեխայի դպրոցական պայուսակը կշռել է 5 կգ 200 գրամ՝ առանց հավելյալ պարագաների։ Որպեսզի պատկերավոր լինի, թե դա ինչ քաշ է այդ տարիքի երեխայի համար, ասեմ՝ նույնքան կշռում է օրինակ АКС 74 ինքնաձիգը՝ վրան հագցված փամփշտակալով, վրան էլ ամրացված նռնականետը, նռնակն էլ մեջը։ Ուսումնասիրել եմ շուկայում առկա բոլոր ուսապարկերը, ոչ մեկը նախատեսված չէ բեռը ուսերից դեպի կոնքամաս։ Բարձր գնային սեգմենտում նման ուսապարկեր կան, ցածրում՝ չէ»,- նշեց պատգամավորը։
Նաև ևս մեկ հարց հնչեցրեց, կապված դասագրքերի էլեկտրոնացման հետ. «Ե՞րբ են այդ դասագրքերը տեղափոխվելու մեկ պլանշետի մեջ, որպեսզի կարողանանք ուսումնական պրոցեսն ավելի ադեկվատ կազմակերպենք»։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ասաց, որ այս հարցը քննրակվում է ողջ աշխարհում։
«Եթե մենք մեր մանկությունը հիշենք, երեևի այդ նույն 5 կգ-ն բոլոր ժամանակներում վերականգնվում է։ Էլեկտրոնային կրթության անցման հիմնահարցը ծախսատար է, որը բյուջեի վրա լուրջ ծանրություն պետք է լինի։ Մենք հիմա բանակցում ենք մասնավոր ներդրողների հետ, փորձելու ենք առաջիկայում այնպես անել, որ այն պահից, երբ դպրոցում սկսվում է առարկայական ճյուղավորումը, կարողանանք պլանշետային համակարգը ներդնել։ Ունենք արդեն նախնական խոսակցություն «Սամսունգ» ընկերության հետ, որը կհամաձայնվի ավելի էժան ձևով տալ, բայց այդտեղ պետք է ներդրող, դեռ բանակցում ենք»,- պատասխանեց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ այն երկրները, որոնք փորձել են ամբողջությամբ անցնել էլեկտրոնային տարբերակի, օրինակ Ֆրանսիան, գտնում են, որ ճիշտ չէ 1-4-րդ դասարաններում ամբողջությամբ էլեկտրոնայինի անցնելը, այդ տարիքում երեխայի ձեռքին դասագիրք ու տետր լինելն օգտակար է։
«Ավելի հարուստ հասարակություններում տանը թողնում են դասագրքերը, քանի որ դպրոցն ունի նույն դասագրքերը, բայց քանի որ ունենք այն ինչ ունենք, դեռևս չենք կարող այդ բեռը դնել ծնողների վրա»,- ասաց նախարարը։
Պատգամավորն արձագանքում մտահոգություն հայտնեց նաև բնագիտական առարկաների լաբորատորիաների չհագեցվածության մասին. «Այսօրվա վիրտուալ լաբորատորիաները հիանալի ծրագրեր են ֆիզիկայի, կենսաբանության, քիմիայի և այլն: Հեռանկարում տնտեսական ներդրումները այդ ոլորտում ավելի արդարացված են, քան անընդհատ գիրք տպելը, գույք վերանորոգելը և այլն»։
Լևոն Մկրտչյանը համաձայնեց, սակայն նշեց, որ այստեղ երկու հարց կա. «Ավանդական գիրքը, տետրն ու լաբորատորիաների գոյությունը անհրաժեշտություն են: Պետք է այստեղ ոսկե միջինը գտնել։ Մեր երեխաները եվրոպացի երեխաների նույն տարիքային խմբի հետ համեմատ ծանրաբեռնված են. եթե նրանք շաբաթական ունեն մոտավորապես ասենք՝ 15-16 առարկայի ծանրաբեռնվածություն, ապա մեր ծանրաբեռնվածության ծավալը հասնում է մինչև 20: Դպրոցի ծրագրային բեռնաթափումը հիմնական խնդիրներից է և առաջիկայում այդ բեռնաթափումը պետք է լինի»:

When digital textbooks will replace existing textbooks and move from textbooks to tablets - MP asked a question to the Minister of Education and Science
12:12 16/11/2017
Ruling Republican Party of Armenia MP Arman Saghatelyan, weighed 15-20 different age groups of his and her friends school bags and revealed that at 12-year-old child's school bag weighs 5 kg 200 grams.
“To make it more visible, let me tell you what weight is it for sixth grade child, say, exactly, it has the same weight as AKS  747machine gun with a fully charged bullets., which is 5.2kg, a 40mm "RP" grenade mounted on it, and inside it,” MP presented the results of his study during NA-Government questionnaire.
In addition, MP studied the school bags average price in the market and found out that they are not adapted to symmetrically distribute the load from the shoulder to the hip bone. He also mentioned that he examined data according to which children spend up to 6 hours in front of computers and tablets.
MP Arman Sagahatelyan asked the government when the textbooks will be finally digitized, and move from textbooks to tablets.
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan in response to a question said, that moving to electronic education is expensive and can be a "serious burden" on the budget.
“We are negotiating with private investors. We will try in the near future, when in schools begin subject branching from sixth grade to ninth grade, to introduce tablet system. We have initial agreement with Samsung Company and they are ready to give those tablets in cheap price. But realizing this project we need investors,” reacted Mkrtchyan.
As to electronic textbooks, according to Mkrthcyan, this has already been created.
‘’We have a project, if we can step by step do the technical part, then under the current library situation, children can leave textbooks at home and go to school with tablets,” added Mkrtchyan.
MP raises a concern how equipped are laboratories related to the study of natural sciences.
‘Today’s virtual laboratories have great programs for physics, biology, chemistry, and so on. Economic investments in this sphere are more justified than printing books constantly, renovating property, etc., " Saghatelyan added.
In response, Minister Mkrtchyan said that according to experts, the traditional books, notebooks and laboratories are needed.
Minister raised another question. “Our children are overwhelmed compared with the same age group of European children. If they have, for instance, 15-16 subject weekly, in our country it reaches up to 20. The main issue is school curriculum unloading project and in near future this unloading must be realized.’’