Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը համագործակցություն է սկսում «Joomag»-ի հետ, որի նորարար գործիքներով մշակվել է այս հաղորդագրությունը։ Հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ ՀԶՀ Մարքեթիգի թիմն այսուհետև օգտագործելու է «Joomag»-ի տրամադրած առցանց գործիքները՝ մեր երկրի տնտեսության տարբեր ոլորտները բնութագրող ինտերակտիվ նյութեր ստեղծելու և տարածելու համար։ Թվային հրապարակումներից մի քանիսն արդեն հասանելի են բոլորին:
www.joomag.com գերհզոր թվային հարթակից օգտվում են «Huffington Post», «Cosmopolitan», «Elle», «Harper’s Bazaar», «Vogue», «Levi’s», «IBM», «KFC» և ավելի քան կես միլիոն մեծ ու փոքր այլ բիզնեսներ՝ հրապարակումների առցանց ստեղծման, տարածման, վերահսկման և վաճառքի համար:
Ընկերությունը հիմնադրվել է 2009թ․ Սիլիկոնյան հովտում՝ 4 հայ ծրագրավորողների կողմից։ «Joomag»-ը համակողմանի լուծումներ է առաջարկում մեծ և փոքր բիզնեսներին՝ կոնտենտ մարքեթինգի, թվային հրատարակչության, վաճառքի խթանման և կորպորատիվ հաղորդակցության պահանջների բավարարման համար։
«Joomag»-ի գործիքներով հնարավոր է ձևավորել և ավելի ինտերակտիվ դարձնել ցանկացած նյութ: Օրինակ, օնլայն խմբագրիչի միջոցով նյութը կարելի է հարստացնել տեսահոլովակներով, ձայնային էֆեկտներով, երաժշտությամբ, անիմացիայով, տեսադարանով, հղումներով և այլն:
«Միջազգային մասնագետների, ներդրողների, գործարարների շրջանում սա նյութերի տարածման, վերլուծությունների, հետադարձ կապի ապահովման արդյունավետ ու նորարար միջոց է, ինչն օգտակար կլինի հիմնադրամի մասնագետների և մեր ծրագրերով հետաքրքրվածների համար»,- նշել է ՀԶՀ գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Մենք ցանկանում ենք մեր լուման ներդնել Հայաստանի թվայնացման գործում։ Սա կօգնի ավելի ինտերակտիվ կերպով ներկայացնել թվային նյութերը և լինել մրցակցային՝ թվային կոնտենտի դաշտում»,- նշել է «Joomag» ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Տիգրան Բադալյանը։
Նոր հարթակի միջոցով ներկայում Հիմնադրամի թիմը մշակում է ներդրումային ծրագրեր, որոնք նույնպես առաջիկայում կհրապարակվեն։

The Development Foundation of Armenia (DFA) is launching a partnership with Joomag, an innovative platform, whose tools were used to develop this press release.
According to the foundation’s press service, from now on, the DFA Marketing Team will use Joomag's online tools to create and distribute interactive materials, representing the various sectors of the Armenian economy. Some of the digital publications are already available to everyone.
www.joomag.com, the super powerful digital platform, is being used by “Huffington Post”, “Cosmopolitan”, “Elle”, “Harper's Bazaar”, “Vogue”, “Levi's”, “IBM”, “KFC” and more than half a million large and small businesses for online creation, distribution, tracking and selling.
The company was founded in 2009 in the Silicon Valley by 4 Armenian programmers. Joomag is the all-in-one platform offering businesses, both large and small, a suite of integrated solutions for every content marketing, digital publishing, corporate communications, and sales engagement needs.
Joomag provides an unprecedented online experience, allowing users to craft inspiring online publications from scratch and enrich content with interactive elements, such as videos, audio, slideshows, interactive plugins, hotspot tools, etc.
“This is an effective and innovative way of sharing materials, analyzing and providing feedback for international specialists, investors, and businessmen, thus it will be useful for the DFA’s specialists and those interested in our projects,” noted the CEO of the DFA Armen Avak Avakian.
“We want to contribute to Armenia's digitalization. This will help to interactively introduce digital content and be competitive in the digital field,” remarked Tigran Badalyan, Central and Eastern Europe Regional Director of Joomag.
With the help of the new platform, the DFA team is currently developing investment projects that will also be released in the near future.