Նոյեմբերի 20-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում դաշնամուրային երաժշտության երեկո էր։ Իր վիրտուոզ մենանվագով հանդես եկավ ՀՀ վաստակավոր արտիստ, բազմաթիվ միջազգային մրցույթների դափնեկիր, աշխարհում մեծ համբավ ունեցող դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը։ Դաշնակահար, որ առանձնանում է վառ անհատականությամբ, ով բարձր է պահում հայ կատարողական արվեստը՝ այն լավագույնս ներկայացնելով աշխարհում։
Համերգային ծրագրում հնչեցին Ֆրեդերիկ Շոպենի վալսերից, մազուրկաներից, պոլոնեզներից և էտյուդներից, Ալեքսանդր Սկրյաբինի մանրանվագներից և Իգոր Ստրավինսկու «Պետրուշկա» սյուիտը։ Վերջին գործը, ի դեպ, Հայկ Մելիքյանը հաճախ է ներառում իր համերգային երկացանկում։ Հայկը նշում է, որ 17 տարեկանից կատարում է «Պետրուշկա» սյուիտը, որը Ստրավինսկին 1921 թվականին է փոխադրել դաշնամուրի համար՝ նվիրելով այն Արթուր Ռուբինշտեյնին։ Հայկ Մելիքյանը խոստովանում է, որ ուրախ է այդ բարդագույն ստեղծագործությունն ունենալ իր մատների մեջ։
Հայկը նկատում է, որ մենահամերգի ընթացքում երաժիշտն ինքն իր հետ է, իր մտքերի, ասելիքի հետ։ Մենահամերգն արտիստի յուրահատուկ հաշվետվությունն է իր և ունկնդրի համար։ Իսկ այդ հաշվետվությունը Հայկը հանձնեց կատարյալ. նրա նվագը ունկնդրին տեղափոխել էր հոգևոր մի աշխարհ, որտեղ երաժշտությունը տարբեր կերպ ընկալող հանդիսատեսը վայելում էր դաշնակահարի մատներից հորդող էներգիան։ Ներկաները զգում էին դաշնակահարի անկեղծ նվիրումը բարձր արվեստին, սերը դեպի երաժշտությունը։
20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտությունը Հայկ Մելիքյանի տարերքն է։ Սիրում է նոր ստեղծագործությունների բացահայտումներ։ Սակայն այդուհանդերձ դաշնակահարն ասում է, որ դասական կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները միշտ իր հետ են, ուղեկցում են համերգների ընթացքում. դասականներից առավելապես սիրում է կատարել բարոկ և ռոմանտիկ դարաշրջանների կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ։ Մշտապես ներկայացնում է նաև հայ հեղինակների գործեր։
Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի ընթացքում պատահական չեն ընդգրկված դաշնամուրային մենահամերգները։ Արամ Խաչատրյանի ներաշխարհում դաշնամուրային մտածողությունը բնական և ներդաշնակ էր։ Նա իր դաշնամուրային գործերի մասին խոսելիս ասում էր` երբ գրում եմ դրանք, ինքս նվագում եմ ու նաև զգում, որ իմ մատների մեջ կան դաշնակահարի հատկանիշներ, որոնց, սակայն, ժամանակին ուշադրություն չեն դարձրել, և չեմ կարողացել զարգացնել։
Հիշեցնենք, որ այս օրերին անցկացվող Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կյանքի է կոչվել ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

The 5th Khachaturian International Festival on Monday hosted a piano music evening. Honored Artist of the Republic of Armenia, laureate of many international competitions, world famous pianist Hayk Melikyan performed with virtuoso recital, the press service of the festival reported.
Hayk Melikyan is a pianist who is distinguished with brilliant personality, keeping the Armenian performing art up-to-date and presenting it in the best way possible.
The concert program featured Frederic Chopin’s Waltzes, Mazurkas, Polonaises and Etudes, Alexander Scriabin’s Miniatures and the suite “Petrushka” by Igor Stravinsky. Hayk Melikyan often performs the last composition. He noted that he performs the suite “Petrushka” from 17. In 1921 Stravinsky arranged it for the piano presented it to Arthur Rubinstein. Melikyan is happy to have that sophisticated work in his repertoire.
He noted that during the recital the musician is alone with his thoughts. The recital is a unique report for the artist and his audience.
Yesterday’s report was perfect. His performance conveyed the audience to a spiritual world, where the audience who perceived music in a different way enjoyed the energy of the pianist. The audience felt the sincere devotion of the pianist to high art, his love to music.
Hayk Melikyan adores the music of the 20th century and the contemporary music. He likes to discover new compositions. The pianist says that he always performs compositions by classical composers during his concerts. He especially likes to perform pieces by composers from baroque and romantic period. In addition, he always presents compositions by Armenian composers.
There is no coincidence that the 5th Khachaturian International Festival includes piano recitals. Symhonious thinking was essential nature of Aram Khachaturian: innate and harmonious. Speaking about his piano compositions, Khachaturian used to say: “When I write them, I play and feel that I have features of pianists, but I hadn’t paid attention to them and could not develop those skills.”
The 5th Khachaturian International Festival is held under the high patronage of the Armenian President Serzh Sargsyan. It is implemented thanks to the joint efforts of the State Youth Orchestra of Armenia (General Partner of the Orchestra – VivaCell-MTS), with the support of the Ministry of Culture, the “Khachaturian” Foundation and European Foundation for Support of Culture.