Կապանի բժշկական կենտրոնում այս տարի 9 նորածնի կյանք է փրկվել. ՎիվաՍել-ՄՏՍ
Շուրջ տասը տարի առաջ, «BirthLink» ՀԿ-ն և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սկսել են գործակցել Հայաստանում նորածնային մահացության դեպքերը կրճատելու ուղղությամբ: Այսօր արդեն, «BirthLink»-ն արձանագրում է, որ Հայաստանում նեոնատալ բժշկությունը զարգացնելու՝ գործընկեր կառույցների գերակա նպատակն իրականացել է. տարեցտարի ավելի ակնհայտ է դառնում ծրագրի երկարաժամկետ արդյունքը: Կազմակերպությունն այդ ամենը համարում է ոչ միայն նորագույն սարքավորումների կիրառման, այլև՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ստանձնած երկարաժամկետ պարտավորության արդյունք:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ Կապանի բժշկական կենտրոնում, օրինակ, այս տարի նեոնատալ խնամք է ստացել և լիարժեք ապաքինվել է 9 նորածին: Նեոնատոլոգ Սերգեյ Գասպարյանն անչափ կարևոր է համարել նորագույն տեխնոլոգիաներով նեոնատալ և նորածնային բաժանմունքների վերազինման և բուժանձնակազմի վերապատրաստման գործընթացը: Նրա գնահատմամբ գոհունակության ցուցանիշը փրկված երեխաներն են, որոնցից շատերն արդեն մեծ են և ապրում են ակտիվ, առողջ կյանքով: Ծրագրի կարևորությունը բարձր են գնահատել նաև բուժանձնակազմի հոգատարությամբ և սարքավորումների շնորհիվ փրկված երեխաների ծնողները:
2008թ.-ին մեկնարկած գործակցության ծրագրով նորագույն սարքավորումներով վերազինվել է տարբեր մարզերում և մայրաքաղաքում գործող նորածնային 43 բաժանմունք: Ծրագրի հաջողությունն ապահովելու նպատակով՝ տարիների ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շուրջ 600 մլն դրամ է հատկացրել  նեոնատալ և նորածնային այդ բաժանմունքներին: Մասնագիտացված խնամքի և անհրաժեշտ սարքավորումների շնորհիվ՝ Հայաստանի հեռավոր մարզերում կրճատվել է նորածնային մահացության և հիվանդացության մակարդակը՝ առողջական խնդիրներ ունեցող և ոչ բավարար քաշով ծնված երեխաներին պատշաճ բուժօգնություն ապահովելու միջոցով: Ոչ ինվազիվ շնչառական խնամքի համար կիրառվում են բուժական ժամանակակից մեթոդներ, որոնք ազդում են ծննդաբերության ժամանակ թոքերի հիվանդությամբ տառապող երեխաների վրա:
Աղբյուրը գրում է, որ նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատումը կարևոր մարտահրավեր է ամբողջ աշխարհում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով, ամբողջ աշխարհում մինչև հինգ տարեկան երեխաների մահացության 44%-ը կազմում են նորածնային մահացության դեպքերը: Խոցելի ժամանակահատվածում նորածիններին որակյալ բուժօգնության ապահովումը մեր երկրում հասանելի է դարձել 2008 թվականից:

Nine newborns saved in Kapan Medical Center this year due to partnership between VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO
17:03 21/11/2017
cooperate with the aim of reducing the infant mortality rate in Armenia. Today, “BirthLink” states that the partner organizations have reached their main goal of developing neonatal healthcare in Armenia. Year after year, the long-term outcome of the project becomes even more noticeable. This organization considers the success not only as a result of utilization of state-of-the-art equipment, but also due to the long-term commitment of VivaCell-MTS.
According to the release by VivaCell-MTS, this year in Kapan Medical Center, for example, neonatal care has been provided to 9 newborns who have recovered completely. Neonatologist Sergey Gasparyan noted that it is important to upgrade newborn and neonatal care departments with the latest technology and provide specialized training to the medical personnel. According to him, the indicator of satisfaction is the children saved, many of whom are already grown-ups and live an active and healthy life. The importance of the program is also highly appreciated by parents whose children have survived thanks to the care of the medical personnel and the availability of necessary equipment.
Since 2008, in the frames of program implemented by partnering organizations, 43 newborn and neonatal care departments have been upgraded in different regions and in the capital with the latest equipment. In order to ensure the success of the program, over the years, VivaCell-MTS has allocated about 600 million drams to the newborn and neonatal care departments. Due to specialized care and necessary equipment, the infant mortality and morbidity level has decreased in remote regions of Armenia by providing adequate health care to children born with health problems and inadequate weight. Latest healthcare methods have been used during childbirth for non-invasive respiratory treatment of children suffering from lung disease.
Reduction of the infant mortality rate is a major challenge in the world. According to the World Health Organization, 44% of all under five-year-old child deaths are infant mortality cases. Provision of qualified medical care to infants during the vulnerable period has been available in our country since 2008.