Դասականի և ազգայինի համադրում՝ Խաչատրյանի փառատոնի շրջանակում
Դեկտեմբերի 2-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում «Նաղաշ» համույթը և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում կներկայացնեն «Կարոտի երգերի» նոր՝ նվագախմբային տարբերակի համաշխարհային պրեմիերան։
Փառատոնի կազմակերպիչների  փոխանցմամբ, «Նաղաշ» համույթի «Կարոտի երգերը» համադրում են հայկական ժողովրդական երգի հոգևոր աշխարհը, նոր դասական երաժշտությունը, ժամանակակից պոստմինիմալիզմը և ռոքի ու ջազի էներգիան։ Երեք հիասքանչ կին վոկալիստներ և Հայաստանի մի խումբ լավագույն երաժիշտ-կատարողներ տարբեր նվագարաններով՝ դուդուկ, ուդ, դհոլ, դաշնամուր, Երիտասարդական նվագախմբի լարային բաժնի հետ համատեղ կներկայացնեն նոր երաժշտություն՝ հայ միջնադարյան բանաստեղծ Մկրտիչ Նաղաշի տեքստերի հիման վրա։ Երաժշտությունը Ջոն Հոդյանին է, դիրիժորը՝ ևս։
Ամերիկահայ կոմպոզիտոր, դիրիժոր, դաշնակահար Ջոն Հոդյանի երաժշտությունը հայկական արմատների և դասական կոմպոզիցիայի ու ազատ իմպրովիզացիայի համադրում է։ Հոդյանը ստեղծագործում է տարբեր ժանրերում՝ դասականից ավանգարդ, ավանդականից ռոքի, ջազի էլեմենտներ և երբեմն զուգակցում այս ամենը:
Խաչատրյանի միջազգային փառատոնը կյանքի է կոչվել ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

Khachatourian International Festival features a splendid mix of Armenian folk and classical music
The Naghash Ensemble comprising three brilliant female vocalists and some of Armenia’s finest instrumentalists on duduk, oud, dhol and piano will be joined by State Youth Orchestra (SYOA) to present the world premiere of American-Armenian composer John Hodian’s “Songs of Exile” for The Naghash Ensemble and String Orchestra.
The concert that will be performed within the frames of the 5th Khachatourian International Festival is slated for December 2, 2017 at Aram Khachatourian Concert Hall.
As the Festival press service reported, based on poems by the medieval Armenian mystic poet and priest M’krtich Naghash, “Songs of Exile” is a mix of Armenian folk and classical music to express profound musical meditation on man's relationship to God from the perspective of a monk forced to live in exile for many years. The “Songs of Exile” contain formal elements such as piano and strings balanced by Armenian folk instruments such as dhol, duduk and oud.
To remind, Yerevan is hosting the 5th Khachaturian International Festival, which is held under the high patronage of the President of RA Serzh Sargsyan. It is implemented thanks to the joint efforts of the State Youth Orchestra of Armenia (General Partner of the Orchestra – VivaCell-MTS), with the support of the Ministry of Culture of RA, the “Khachaturian” Foundation, European Foundation for Support of Culture.