ՌԴ-ԵՄ հայաստանյան խաղատախտակում գրանցվեց ոչ-ոքի, բայց հաղթեց Հայաստանը
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրվեց Հայաստան-ԵՄ նոր՝ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ 7 տարվա բանակցությունների արդյունքում մշակված այս փաստաթուղթը բավականին սպասված էր, և դրա  ստորագրումը լայն հանրային քննարկումների տեղիք տվեց Հայաստանում և դրա սահմաններից դուրս, հատկապես՝ Ադրբեջանում և Ռուսաստանում։
Հայաստանում նոր համաձայնագրի ստորագրման մասին խոսում են հիմնավոր ուրախությամբ, Ադրբեջանում՝ նախանձով և չարակամտությամբ, իսկ Ռուսաստանում՝ անթաքույց գրգռվածությամբ, որը երբեմն դառնում է մաղձոտ չարախոսություն։ Եվրոպական կողմից արձագանքները առանձնահատուկ զգացմունքային չէին, գնահատականները բարձր էին, սակայն ավելի զուսպ և պրագմատիկ։
Հայաստանի համար նոր համաձայնագրի կարևորության մասին այս օրերին շատ է խոսվել։ Այն ընկալվում է որպես դիվանագիտական մեծ հաջողություն, որը  նպաստելու է արտաքին քաղաքականության բազմավեկտորության ապահովմանն ու հավասարակշռության վերականագնմանը, ներպետական բարեփոխումներին ու արդիականացմանը, տնտեսական աճին ու ոլորտային համագործակցության խթանմանը ԵՄ հետ և այլն։ Սակայն ամենաշատ շրջանառվող թեզերից մեկն այն էր, որ Հայաստանը դժվարությամբ, բայց կարողացավ կյանքի կոչել «և, և» քաղաքականությունը։
Այսինքն, Հայաստանն առաջինն էր, որ լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, նման համընդգրկուն և ընդլայնված գործընկերություն է հաստատում մեկ այլ միության հետ։ Ինչու՞ սա հնարավոր եղավ 2017թ․-ին,այլ ոչ թե 2013թ․-ին։
Արևելյան գործընկերությունը, կոչված լինելով բարեփոխումների, համագործակցության ու առևտրի միջոցով խթանելու նրա մեջ ընդգրկված երկրների եվրոպականացումը և զարգացումը, ըստ էության նաև աշխարհաքաղաքական ծրագիր է և մի շարք երկրներ այն օգտագործում են իրենց ռեալպոլիտիկ շահերն առաջ մղելու համար։ Ռուսաստանն ի սկզբանե այս նախաձեռնությունն ընդունել է որպես մարտահրավեր՝ իր մերձավոր արտասահմանի երկրներում ազդեցության համար մղվող մրցակցության համատեքստում։ Արևելյան գործընկերության նախաձեռնողներ Լեհաստանը և Շվեդիան, դրա ամենամեծ ջատագով երկրներից մերձբալթյան պետությունները, Չեխիան, Ռումինիան ևս այս կամ այն չափով Արևելյան գործընկերությունը դիտարկել և կիրառել են որպես աշխարհաքաղաքական գործիք Ռուսաստանի և իրենց միջև ընկած բարիեր երկրներին՝ հատկապես Ուկրաինային, ազդեցության իրենց ոլորտում պահելու համար։
Ի՞նչ փոխվեց վերջին չորս տարիներին, որը աշխարհաքաղաքական նման մրցակցության պայմաններում հնարավոր դարձրեց կյանքի կոչել Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականությունը։
Նախ նշենք, որ 2014թ. ուկրաինական ճգնաժամից հետո Ռուսաստան-ԵՄ և Ռուսաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները մշտական վատթարացել են և ներկայումս աննախադեպ ցածր ու լարված մակարդակի վրա են։ Այդուհանդերձ Հայաստանում այդ հարաբերությունները չվերաճեցին առճակատման ու հանրային բախումների։ Առաջին հերթին դա պայմանավորված է Հայաստանի հռչակած շահերի համադրման քաղաքականությամբ, գործընկերների հետ բաց ու թափանցիկ լինելու փաստով, ինչպես նաև սահմանափակ եվրոպական ձգտումներով։ Վերջին հանգամանքը նշանակում է, որ այսօր Հայաստանը չի ձգտում ԵՄ անդամակցության, ինչն ընդունելի է և՛ ԵՄ-ի, և՛ ՌԴ-ի համար։
Եվրոպական միությանը պետք էր Բրյուսելի գագաթնաժողովին իրական առաջընթաց գրանցել՝ ցույց տալու համար, որ Արևելյան գործընկերությունը դեռ կենսունակ ծրագիր է։ Բացի այդ Ուկրաինայի ճգնաժամից հետո պարզ դարձավ, որ հնարավոր չէ անտեսել ռուսական շահն այս տարածաշրջանում, ուստի վերանայվեց «կամ, կամ» իմպերատիվ մոտեցումը։ ԵՄ արտաքին քաղաքական հաստատակամության վրա ազդել են նաև ներքին զարգացումները, ինչպես օրինակ՝ Բրեքսիտը, աջակողմյան պոպուլիզմի աճը, որոնք նվազեցնում են Միության արտաքին գրավչությունը և թուլացնում են բանակցային դիրքերը։
ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունից հետո Հայաստանի եվրոպական քաղաքականությունն այլևս լուրջ ռիսկեր չի ներկայացնում Ռուսաստանի համար։ Եվ ինչքան էլ տհաճ լինի ռուսական որոշ շրջանակների համար Հայաստանի եվրոպական այս ռեվերանսները, ընդհանուր առմամբ դաշնակից երկրի կարողություններն ամրապնդող համաձայնագրի կնքումը պետք է, որ լուրջ խոչընդոտների չհանդիպեր։
Թե Եվրոպայում, թե Ռուսաստանում կգտնվեն մարդիկ, ովքեր այս համաձայնագրի կնքումը գլոբալ խաղի տեսակետից կհամարեն դիրքային կորուստ: Դրանով իսկ հանդերձ, կարող ենք փաստել, որ Ռուսաստան-ԵՄ մրցակցության հայաստանյան խաղատախտակում այս փուլում գրանցվեց ոչ-ոքի։ Իսկ եթե ավելի դրական անկյունից ներկայացնենք, ապա աշխարհաքաղաքական այս պարտիան «win-win» ելք ունեցավ ԵՄ և ՌԴ համար, իսկ Հայաստանը կրկնակի հաղթող դուրս եկավ։
Նյութական շոշափելի և ոչ շոշափելի, անմիջական և հեռանկարային օգուտներից բացի, այս համաձայնագրի կնքումը բավականին մեծ դրական լիցք հաղորդեց հայաստանյան հանրությանը՝ բացելով նոր հեռանկարներ ու բերելով նոր ակնկալիքներ։

Эксперт: Итогом геополитической «шахматной партии» ЕС и России стал «win-win», Армения же одержала двойную победу
14:23 28/11/2017
Подписанное 24 ноября в Брюсселе в рамках саммита «Восточного партнёрства» ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза является документом, резюмирующим 7-летние переговоры, и не случайно вызвало широкомасштабные дискуссии как в республике, так и за ее пределами. Об этом в комментарии для Panorama.am заявила политолог Анна Мкртчян.
Эксперт отметила, что о важности данного соглашения за последние дни говорилось очень много, документ воспринимается как большой успех, который будет способствовать обеспечению многовекторности внешней политики, восстановлению баланса, стимулированию внутригосударственных реформ и процессу модернизации, экономическому росту и активизации межотраслевого сотрудничества с ЕС и др.
«Однако самым популярным тезисом стало то, что Армения со сложностями, но сумела реализовать политику “и-и”. То есть Армения как страна-участница Евразийского экономического союза (ЕАЭС) первой установила подобное всеобъемлющее и расширенное партнерство с другим союзом», – подчеркнула эксперт.
Обратившись к причинам того, почему это стало возможно лишь сейчас, а не в 2013г., А. Мкртчян отметила, что программа «Восточного партнёрства» ЕС всегда рассматривалась и ее инициаторами, и Россией как геополитический инструмент по расширению сферы влияния, однако в условиях такой конкуренции произошли определенные изменения, которые сделали возможной реализацию Арменией своей многовекторной политики.
«В первую очередь отметим, что после украинского кризиса 2014г. отношения России с ЕС и США стабильно ухудшались и в настоящее время фиксируют беспрецедентно низкий уровень, а также напряженность. Тем не менее, в Армении данные отношения не вылились в конфронтацию и публичные столкновения. Это в первую очередь обусловлено провозглашением в Армении политики сочетания интересов, фактом открытости и прозрачности в отношениях с партнерами, а также ограниченными европейскими устремлениями. Последнее обстоятельство означает, что на сегодня Армения не стремится к членству, что приемлемо как для ЕС, так и для России.
Евросоюзу необходимо было на саммите в Брюсселе зарегистрировать реальный прогресс, чтобы продемонстрировать, что “Восточное партнерство” – все еще жизнеспособная программа.  Кроме того, после кризиса в Украине стало ясно, что невозможно игнорировать интересы РФ в этом регионе, посему был пересмотрен императивный подход “или-или”.
На внешнеполитическую решительность ЕС повлияли также внутренние развития, например, Brexit, рост правого популизма, которые снижают внешнюю привлекательность Союза и ослабляют его переговорные позиции.
После вступления в ЕАЭС европейская политика Армении более не содержит серьезных рисков для РФ. И как бы неприятно не были для определенных российских кругов эти европейские реверансы Армении, в целом заключение соглашения, укрепляющего потенциал союзнического государства, не должно было встретить серьезных препятствий.
Как в Европе, так и в России найдутся люди, которые с точки зрения глобальной игры заключение данного соглашения посчитают позиционной потерей. Вместе с тем, можем констатировать, что на армянской доске соперничества РФ-ЕС на этот раз получилась ничья. А если представить все в более позитивном ключе, то исходом данной геополитической партии для Евросоюза и России стал “win-win”, Армения же одержала двойную победу.
Помимо ощутимых и неощутимых материальных, непосредственных и перспективных выгод, подписание данного соглашения придало достаточно большой позитивный импульс армянской общественности, открыв новые перспективы и принеся новые ожидания», – отметила А. Мкртчян.