UNWTO-ն Հայաստանը ներառել է աշխարհի ճամփորդության համար լավագույն 20 վայրերի ցանկում
Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը (UNWTO) հրապարակել է աշխարհի ճամփորդության համար լավագույն 20 վայրերի ցանկը։ Հայաստանը ներառվել է այս ցանկում։  Այս մասին տեղեկացնում  է «Travel and Leisure» պարբերականը։
Կազմակերպությունը ուսումնասիրում է միջազգային այցելուներին և ներկայացնում է տեղեկություն, թե որ պետություններն են հետաքրքրություն ներկայացնում զբոսաշրջիկների համար։ Անցյալ տարի զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է նկատվել նաև Հայաստանում։
«Իր  երկարամյա պատմության ընթացքում (ավելի քան 3000 տարի) Հայաստանը տառապում է  հակամարտության  պատճառով։ Սակայն  իրավիճակը կայունացել է, անցյալ տարի զբոսաշրջության ոլորտում 18 տոկոսով աճ է գրանցվել։  Այն աշխարհում առաջին քրիստոնեական պետությունն է, և զբոսաշրջիկներին ամենաշատը գրավում են այնտեղի հազարամյակների պատմություն ունեցող վանքերը»,-գրել է կազմակերպությունը։
Նաև նշվում  է, որ չնայած երկարատև հակամարտություններին, Միջին Արևելքի պետություններում՝ Եգիպտոս, Թունիս,  նույնպես զբոսաշրջիկների մեծ հոսք է նկատվել։

Armenia ranks 17th in the list of the 20 fastest-growing travel destinations in the world recently announced by the United Nations World Tourism Organization (UNWTO).
The organization tracks international visitors and presents information about which countries are spiking interest, Travel and Leisure reported. And over the past year, Armenia also welcomed an increased number of tourists.
“Throughout its long history (over 3,000 years), Armenia has been plagued with conflict. However now, in more stable times, the country had an 18 percent growth in tourism over the past year. Because it was the world’s first Christian country, many of the most popular tourist attractions are monasteries that date back thousands of years,” the organization noted.
The UNWTO also added that despite long-standing conflict in the Middle East, more visitors are venturing to countries like Palestine, Egypt and Tunisia.